Balsavimas

Ar Jurbarko ligoninė turėtų likti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Jurbarko evangelikai liuteronai pramogauti kvietė šeimas

Jurbarko evangelikai liuteronai pramogauti kvietė šeimas (0)

2017-09-04

Praėjusio šeštadienio rytą Jurbarką plovęs lietus nesugadino Šeimų popietės rengėjų nuotaikos, o į evangelikų liuteronų bažnyčios kiemelį rinkosi tėveliai su vaikučiais. Ši popietė – VšĮ „Liuteronų diakonija“ vykdomo projekto SEMPRE dalis. 

Tarptautinis projektas

SEMPRE projekto iniciatorius – Šlėzvigo-Holšteino diakonija (Vokietija). Pernai pradėtame projekte dalyvauja 16 partnerių iš Vokietijos, Danijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos. Lietuvoje regioninę koordinavimo grupę sudaro VšĮ „Liuteronų diakonija“ ir Klaipėdos universitetas.

„Tai didžiulis projektas – pirmiausiai atliekamas milžiniškas teorinis ir mokslinis darbas, rengiami mokymo moduliai ir metodai. Projektas skirtas stiprinti socialinių paslaugų teikimą kaimo vietovėse, o tam pasiekti skatinama tarpsektorinė partnerystė, įtraukiami įvairūs socialiniai partneriai“, – sako projekto regiono koordinavimo grupės vadovė Ingrida Karūnienė.

Projektas įgyvendinamas Baltijos jūros regione. „Ne pas mus vienus situacija blogėja – ji panaši visose kaimyninėse šalyse: dėl migracijos ir ekonominio nuosmukio blogėja paslaugos ir gyvenimo kokybė. Todėl projektas aktualus visoms jame dalyvaujančioms šalims“, – tikina projekto vadovė. Projektą numatyta užbaigti 2019 m.

Bendradarbiauja institucijos

VšĮ „Liuteronų diakonija“ Lietuvoje subūrė du vietos įgalinimo tinklus. Pagėgiuose dėmesys nukreiptas į priklausomybės ligomis sergančius asmenis, o partneriais tapo Pagėgių savivaldybė ir ilgalaikės reabilitacijos centras „Gabrielius“.

Jurbarke projekto vykdytojų pagrindiniu ramsčiu tapo evangelikų liuteronų parapijos diakonija „Jurbarko sandora“, prisijungė ir Jurbarko r. savivaldybė, Jurbarko švietimo centras, Skirsnemunės Jurgio Baltrušaičio ir Vadžgirio pagrindinės mokyklos.

„Susitikimuose ir pokalbiuose išryškėjo ir Jurbarke spręstina problema – vienišų tėvų komunikacijos, užimtumo stygius. Paaiškėjo, kad jiems trūksta ne tik materialinės paramos, darbo, bet ir bendravimo“, – sako I. Karūnienė.

Erdvė bendrauti

Jurbarke buvo sumanyta vienišų tėvų popietė „Dovanok, mainyk, aukok“. Pasak I. Karūnienės, šis renginys – tai erdvė šeimoms, tėvų bendravimui. Tėveliai buvo raginami dovanoti, aukoti, parduoti ir taip užsidirbti, mainytis nebereikalingais vaikų rūbais, daiktais, žaislais. Daug drabužių ir žaislų pastatytose didžiulėse palapinėse dalijo savanoriai. Labdarą atvežė partneriai iš Vokietijos ir Amerikos.

Projekto koordinatorė Jurbarke Evelina Tamošaitytė džiaugėsi gausiomis savanorių gretomis: „Net nežinau, kiek jų čia yra – išdalijau visus 30 marškinėlių, 20 kortelių. Savanoriai atėjo iš labdaringų organizacijų, mokyklų, taip pat mūsų parapijos žmonės bei draugai.“

Renginyje daug dėmesio buvo skirta vaikams – jiems pramogas organizavo bendrovė „Vakarų pramoga“.

Nors labiausiai linksminosi vaikai, renginio tikslas buvo suteikti galimybę pabendrauti, papramogauti, gauti informacijos, tėvystės įgūdžių bei savivertės pamokų tėvams. „Nors renginys skirtas vienišiems tėvams, laukėme visų šeimų, ne tik socialiai remtinų, o visų, kurioms reikia bet kokios pagalbos“, – sako projekto koordinatorė I. Karūnienė.

Mamytės buvo apipiltos nematerialiomis dovanomis: jas konsultavo ir gražino visažo meistrė, kosmetologė Inga Ruzgienė iš Vilniaus grožio salono „Cherme“ bei kirpėja Jurgita Girdžiuvienė, turinti saloną Jurbarke. „Šiandien visoms norinčioms padarysiu dieninį makiažą, o dirbant su kliente joms iškyla daug visokių klausimų, į kuriuos esu pasirengusi atsakyti“, – sakė ne tik salone dirbanti bet ir Vilniaus teisės ir verslo aukštojoje mokykloje dėstytojaujanti I. Ruzgienė.

J. Girdžiuvienė gieda Jurbarko evangelikų liuteronų bažnyčios chore, todėl paprašyta sudalyvauti renginyje mielai sutiko. „Dažyti plaukų ar atlikti sudėtingą kirpimą šiandien nesu pasirengusi, nes tam reikia daug laiko, tačiau šiek tiek patrumpinti kirpčiukus ar padaryti šukuoseną galiu“, – juokėsi kasas jaunai klientei pindama kirpėja.

Tėvelius sudomino ir medikės Giedrės Veličkienės paskaita „Aromaterapijos galia – šeimos vaistinėlė rudenį“. Lektorė pasakojo, kaip saugoti vaikus rudenį ir kokie eteriniai aliejai gali tapti geriausia prevencine priemone prieš ligas.

Renginio dalyviai buvo kviečiami aukoti – Jurbarko švietimo centro darbuotojų pagalba bus surasti du geriausiai besimokantys, bet esantys sudėtingoje socialinėje situacijoje mokiniai, kuriems bus skirtos stipendijos mokyklinėms priemonėms įsigyti.

Daugiausia pokalbių mezgėsi prie stalo, ant kurio kvepėjo uogienės, garavo arbata, viliojo šviežutėlis pyragas bei traukė čia pat ant senovinės krosnelės kepami „čirviniai“ blynai. Nuolatinė parapijos virtuvės šefė Virginija Grimailienė tikino, kad blynams prireikė per 4 kg miltų, 30 kiaušinių, 5 litrų pieno, litro aliejaus, lydyto sviesto ir, žinoma, lašinių keptuvei patepti. „Receptą radau ant vienos iš keptuvių. Antradienį išbandžiau ir šiek tiek patobulinau“, – sakė valgytojų pagyromis apiberta blynų kepėja.

Atvira visuomenei

„Viena keptuvė mūsų močiutės. Atsimeni, kaip kepdavome blynus lauke, prie šulinio? Šiandien gerus prisiminimus dovanosim visiems“, – į I. Karūnienę kreipėsi kunigas Mindaugas Kairys. Ingrida – jo sesutė, Vilniuje dirbusi su Europos Sąjungos projektais, o vėliau aktyviai įsiliejusi į „Liuteronų diakonijos“ veiklą. „Kai brolis ėmė kunigauti Jurbarke, aš čia sekmadieniais atvažiuodavau groti vargonais. Čia mane surado ir mano vyras, Jurbarke gyvena mano uošviai. Aš labai susijusi su šiuo miestu“, – šypsosi antrosios atžalos besilaukianti I. Karūnienė.

Kai drauge dirba artimiausi žmonės ir yra bendraminčių palaikymas, kalnus gali nuversti. „Antrąją keptuvę padovanojo Zigfrydas ir Elytė Langai, jie dar ir pyragą iškepė. Malkų krosniai parūpino Žydrūnas ir Dalia Macaičiai, palapines užklupus lietui paskolino Egita Lyneburgienė, Kęstutis ir Ingrida Gegužiai. Renginyje dirba didelis būrys savanorių“, – nieko nepamiršti stengiasi ir visiems padėkoti nori M. Kairys.

Prie „Jurbarko sandoros“ šventėje darniai prisijungė ir Jurbarko „Carito“ narės. „Atvežėme rūbų, kuriuos surinkome savo būstinėje. Norime dalytis su visais. Kaip puiku, kai draugiškai ranka rankon dirba abiejų konfesijų žmonės“, – sakė „Carito“ vadovė Alma Busch. Moteris tikino, kad visų aukotojų ir tų, kuriems reikia pagalbos, „Carito“ moterys laukia kiekvieną antradienį nuo 9 iki 14 val. P. Cvirkos g. 10., o dalyvavimas tokioje šventėje atveria didesnes galimybes dalytis.

„Mes esame atviri, einame į visuomenę, dalyvaujame jos gyvenime su socialiniais, kultūriniais projektais. Manau, kad nebeužtenka atlikti tylų savanorišką darbą, reikia dirbti profesionaliai ir taip dar labiau prisidėti prie kokybiško bendruomenės gyvenimo“, – sako kunigas M. Kairys.

Įvertindamas, kaip ryškiai evangelikų liuteronų parapija yra dabar matoma, kunigas prisiminė pradžią, kai Klaipėdos universitete baigęs studijas 1998 m. atvyko kunigauti į Jurbarko, Skirsnemunės, Smalininkų ir Vilkyškių parapijas: „Dar besimokydami mes žinojome, kad eisime į niekur, kad mūsų bažnyčios sugriautos, parapijos – tik popieriuje.“

Dabar šios parapijos klesti – dvidešimties metų darbo rezultatas stulbina: pastatyta Jurbarko, atkurta Vilkyškių bažnyčia, kuri tapo kultūros lopšiu, suvienyti parapijiečiai, parapija aktyviai dalyvauja miesto gyvenime, sprendžia begales socialinių problemų. „Mes esame lankstesni, į problemas galime reaguoti ir padėti žymiai greičiau nei valstybinės institucijos, ir tą darbą turime tik stiprinti“, – įsitikinęs M. Kairys.

Lietuvoje yra 55 evangelikų liuteronų parapijos, kuriose dirba 26 kunigai. Jurbarko parapija – viena gausiausių. Joje gyvena apie 350 evangelikų liuteronų šeimų. Skirsnemunės parapija turi 300 narių, Smalininkų – 270, o Vilkyškių – 50.

Jūratė Stanaitienė

Daugiau nuotraukų fotogalerijoje« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook