Lėšos neįgaliųjų būstams pritaikyti gerokai nukirstos

Lėšos neįgaliųjų būstams pritaikyti gerokai nukirstos (0)

2019-04-12

Nors šiemet lėšų mažiau, o prašymų daugiau, Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė mano, kad pritaikant būstą pavyks atlikti nemažai darbų.

Nors Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ištrimitavo apie gerėjančias sąlygas pritaikant būstą neįgaliesiems, lėšos šiems darbams gerokai sumažintos. Kur kas mažiau pinigų būsto pritaikymo išlaidoms šiemet biudžete numatė ir rajono savivaldybės taryba. 

Kaskart metų pradžioje savivaldybės Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisija svarsto prašymus, lanko žmones, vertina poreikį ir galimybes padėti. Šiemet savivaldybės Socialinės paramos skyrius gavo dvylika prašymų pritaikyti būstą. Komisijos pirmininkas Darius Juodaitis teigia, kad didžioji dalis pareiškėjų jau aplankyti, artimiausiu metu bus patvirtinta eilė ir skelbiamas darbų rangos konkursas. Nors pinigų šiemet skirta kur kas mažiau, D. Juodaitis mano, kad didžioji dalis prašymų bus patenkinti. „Ne visur reikia daug kainuojančių darbų, kai kur užteks nedidelės pagalbos – perkelti kriauklę, skalbimo mašiną, kad atsirastų daugiau vietos neįgaliojo vežimėliui. Šie darbai nesudėtingi ir nebrangūs“, – sakė D. Juodaitis.

Kur kas sudėtingiau vertinti moralinius aspektus, apsispręsti dėl darbų eiliškumo, nes buitis svarbi ir jaunesniam, ir garbaus amžiaus žmogui, turinčiam sveikatos problemų.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Gardauskienė vardija liūdną statistiką: pernai neįgaliesiems buvo pritaikyti septyni būstai, tačiau iš juose gyvenančiųjų trys žmones jau mirė.

2018 m. septyniems būstams pritaikyti savivaldybė panaudojo 28,3 tūkst. Eur, valstybės skirta suma siekė 22888 Eur. Šiemet numatytos kur kas kuklesnės lėšos. Iš savivaldybės biudžeto būsto pritaikymo neįgaliesiems darbams numatyta 19 tūkst. eurų, o valstybės dalis susitraukė iki 12,5 tūkst. eurų.

Nors svarstant šių metų rajono biudžetą politikai kėlė klausimą, kodėl taip ženkliai mažinamos lėšos šiems darbams, patvirtinta buvo bene dešimt tūkstančių mažesnė suma. Vertinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos šiemetines nuostatas, savivaldybės dalis galėjo būti dar mažesnė. Nustatyta, kad valstybės biudžeto lėšos gali sudaryti ne daugiau nei 60 proc. visos būsto pritaikymo darbų kainos, o savivaldybei tenka likę 40 proc. Nors ministerija kalba apie sprendimą didinti valstybės biudžeto lėšų indėlį nuo 4218 iki 5700 eurų būstui, iš tiesų pinigų savivaldybėms skyrė mažiau, todėl ir darbų kiekis turėtų susitraukti.

Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Gardauskienė neatmeta galimybės, kad ministerija gali skirti papildomų lėšų, tačiau konkrečios informacijos kol kas nėra. Pasak vedėjos, jei kyla rimtų problemų, savivaldybė ieško išeičių pati. „Pernai turėjome atvejį, kai tikrai reikėjo padėti jaunam žmogui, todėl būstas buvo pritaikytas vien savivaldybės lėšomis“, – sakė L. Gardauskienė.

Didžiausia 2018 m. skirta suma vienam būstui pritaikyti siekė 12,4 tūkst. Eur. Tiek kainavo sumontuoti pandusą, įrengti vonios kambarį. Mažiausia suma – 4,9 tūkst. eurų, už kuriuos neįgaliam asmeniui buvo pritaikytas tualetas ir vonios kambarys.

Jurbarko r. neįgaliųjų draugijos pirmininkė Vida Pieniutienė mano, kad būsto pritaikymo eilė rajone nėra ilga. „Visada informuoju žmones ir patariu kreiptis į savivaldybę dėl būsto pritaikymo“, – sako draugijos pirmininkė, taip pat dalyvaujanti Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisijos darbe.

Pasak V. Pieniutienės, visada stengiamasi atsižvelgti į žmonių poreikius, tačiau rezervų dirbti lanksčiau dar yra. Jos nuomone, neįgaliojo judėjimą palengvinantys pandusai turėtų būti parenkami tokių konstrukcijų, kad prireikus būtų galima išardyti ir sumontuoti kitur. Dabar gi nebereikalingi pandusai tiesiog ardomi ir greičiausiai priduodami  metalo supirktuvėms. V. Pieniutienė mano, kad pritaikant būstą, svarbu ne tik norai, bet gebėjimas įvertinti vienos ar kitos priemonės būtinybę, funkcionalumą.

Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Gardauskienė pripažįsta, kad pritaikant būstą svarbu rasti tinkamus rangovus. Darbus atlieka laimėjusieji konkursą, tačiau patirtis rodo, kad nebūtinai ta įmonė dirba geriausiai. Tiesiog rezultatą lemia pasiūlyta darbų atlikimo kaina. Pasak L. Gardauskienės, užsakymai nedideli, todėl visada yra rizika, kad šie darbai nesudomins įmonių. Nors kol kas tokio atvejo nepasitaikė, nesuspėjus atlikti planuotų darbų, valstybės skirtus pinigus tektų grąžinti.

Gera žinia, kad sąlygos pritaikant būstą šiemet kiek palengvintos. Naujuoju aprašu sudaryta galimybė neįgaliajam savarankiškai organizuoti būsto pritaikymo darbus, net ir tuo atveju, jei neįgaliojo pritaikomas būstas nėra įtrauktas į einamųjų metų sąrašą. Tokiu atveju kompensacija būtų išmokama tada, kai pritaikomas būstas bus įtrauktas į sąrašą. Ši nuostata galioja įskaitant keltuvų ar liftų pirkimą ir jų įrengimą.

Daugiau žmonių galės būstą keisti. Anksčiau tą galėjo daryti tik neįgalieji, kuriems reikėjo keltuvo ar lifto, tačiau pagal naująjį aprašą dabar tokia galimybė suteikta ir tiems žmonėms, kuriems reikalingas bet kurio tipo vežimėlis ar yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

Dėl būsto pritaikymo, skirtingai nei iki šiol, gali kreiptis ir asmenys, kuriems nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) pirmojo lygio poreikis dėl psichikos ar proto negalios.

Būsto pritaikymo procesą lengvinančių taisyklių yra ir daugiau, todėl visais atvejais informacijos reikėtų kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Bendras darbas apsaugo nuo nesusipratimų ir nelieka nereikalingų klaustukų aiškinantis sąlygas.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook