Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Maras pavojingai artėja prie kiaulių fermų

Maras pavojingai artėja prie kiaulių fermų (0)

2018-06-22

Afrikinis kiaulių maras apima vis didesnę rajono dalį. Nors laukinėje faunoje liga išplitusi seniai, dabar nauji atvejai registruojami ir namuose auginamoms kiaulėms. Daugiausia nerimo kelia, kad liga slenka vis artyn prie didžiausio rajono kiaulių augintojo – UAB „Dainiai“ fermų.

„Nauji ligos židiniai fiksuoti Girdžių ir Raudonės seniūnijose. Kaip ir ankstesniais atvejais, ligos plitimas susijęs su tuo, kad žmonės nesilaiko saugumo reikalavimų. Pagrindinis pažeidimas – kiaulės šeriamos termiškai neapdorotu pašaru, konkrečiai – žole“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Jurbarko padalinio vadovas Algirdas Pocius.

Raudonės seniūnijoje liga kirto Raudonėnuose. Nuo afrikinio kiaulių maro kritusią kiaulę augintojai tuomet užkasė savarankiškai ir apie tai nepranešė VMVT specialistams.

Tikėtina, kad iš ten ligos virusas galėjo pasiekti ir pačią Raudonę, kur galimai užsikrėtusios kiaulės mėginiai išsiųsti tyrimams.

Raudonėniškių neatsakingumas pridarė bėdos ne tik visai seniūnijai, bet ir kaimyniniam Šakių rajonui. Aplink ligos židinį buvo nustatytos trijų ir dešimties kilometrų apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, įvesti kitokie apribojimai. Į šias zonas pateko ir kitoje Nemuno pusėje esančio Šakių rajono teritorija.

Vien Raudonės seniūnijoje trijų kilometrų apsaugos zona apima 39 ūkius su 139 kiaulėmis. Dešimties kilometrų zonoje – 113 ūkių ir 307 kiaulės.

„Girdžių seniūnijoje liga registruota Pažėrų kaime. Čia taip pat kiaulės buvo šeriamos termiškai neapdorotu pašaru. Nuo čia brėžiamos apsaugos zonos tik per plauką neapima ir dalies „Dainių“ fermų. Realiai tai reiškia, kad liga yra už tvoros. Jei ji dar labiau priartės, didžiulių nuostolių turbūt išvengti nepavyks“, – sakė A. Pocius.

Specialistas perspėja kiaulių augintojus, kad esant tokiai situacijai už gyvulių laikymo pažeidimus įspėjimų nebus – laukia nemenkos piniginės baudos.

„Dar kartą labai griežtai įspėju laikytis biosaugos reikalavimų. Esant karščiams galimybės plisti virusui smarkiai padidėja. Labai svarbu atkreipti dėmesį į dezinfekciją ir tai, kad pašaras gyvuliams būtų tik termiškai apdorotas. Privaloma nutraukti grandinę, kuria liga gali pasiekti namines kiaules“, – sakė A. Pocius.

Dėl ligos plitimo į itin griežtai kontroliuojamą zoną pateko Juodaičių, Raudonės, Seredžiaus ir Veliuonos seniūnijos. Tai teritorija, kurioje liga nustatyta ne tik šernams, bet ir ūkiuose auginamoms kiaulėms. Tai reiškia, kad be VMVT specialistų žinios ir griežtos kontrolės negalimas kiaulių skerdimas, gyvulių ar net jų mėsos negalima pervežti.

Lukas PILECKAS« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook