Ministrės švelnūs žodžiai neužliūliavo pensininkų

Ministrės švelnūs žodžiai neužliūliavo pensininkų (0)

2014-03-12

Pirmadienį Jurbarke lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. Per pusdienį ministrė spėjo išgerti kavos su rajono vadovais, perbėgti Neįgaliųjų draugijos ir Socialinių paslaugų centro darbuotojų kabinetus, apžiūrėti socialinį būstą ir Samariečių bendrijos vaikų dienos centrą, susitikti su gyventojais bei socialiniais darbuotojais ir net nuvažiuoti į Smalininkų senjorų namus. Neaišku, ar ši parodomoji ekskursija davė naudos ministrei, tačiau su ja susitikti atėję jurbarkiečiai neslėpė nusivylimo.Susitikime su gyventojais ir socialiniais darbuotojais A. Pabedinskienė teigė, kad jos vizito tikslas – įvykdyti prieš porą savaičių duotą pažadą apsilankyti Jurbarke. „Džiaugiuosi, kad šiandien galėjau atvykti pas jus, pamatyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai priklausančias įstaigas, pabendrauti su jumis, nes ką mes bekalbėtume, socialinę politiką galime formuoti tik žinodami, kas vyksta savivaldybėse. Daugelį metų dėliojamos programos ir projektai, bet dažniausiai užmirštama pasiremti patirtimi tų, kurie dirba tą darbą. Mūsų požiūris kitoks, norime matyti ir išgirsti mūsų įžvalgas ir patirtį, todėl atėję į valdžią iš karto pradėjome važiuoti į savivaldybes“, – tikino ministrė, Jurbarke neradusi laiko net atskiram pokalbiui su Socialinės paramos skyriaus bei seniūnijų socialiniais darbuotojais.
Nors bendrame susitikime dėmesio socialiniams darbuotojams ministrė nepagailėjo, tačiau tik tiek, kiek reikalavo mandagumas – paaimanavo, kad „beprotiškai atsakingas ir beprotiškai sudėtingas“ yra jų darbas, kad kartais socialiniams darbuotojams trūksta dėmesio ir kad ministerija dabar tai jau tikrai tuo pasirūpins.
Ne, ministrė kalbėjo ne apie varganus socialinių darbuotojų atlyginimus ir būtinybę užtikrinti jų saugumą. A. Pabedinskienė pažadėjo šiemet surengti socialinių darbuotojų konkursą – išrinkti geriausius šios profesijos atstovus, nes socialiniai darbuotojai turi būti, ministrės nuomone, lygūs mokytojams, dėstytojams ir gydytojams. „Būkite geri, prašau aš jūsų, siūlykite žmones, kurie dirba su rizikos šeimomis, neįgaliaisiais“, – kvietė A. Pabedinskienė.
Ministrė paaimanavo, kad Jurbarke nedarbo lygis siekia net 17,7 proc., tikino, kad jį sumažinti gali vietinio užimtumo iniciatyvos, kurioms ministerija pernai skyrė 14 mln. Lt. A. Pabedinskienė apgailestavo, kad Jurbarko verslininkai tais pinigais nepasinaudojo, nes įkūrė tik dvi darbo vietas. Gaila, kad ministrei niekas nepasakė, jog pernai rajono verslininkai vietinio užimtumo projektams įgyvendinti gavo 500 tūkst. Lt ir įkūrė net 18 darbo vietų – daugiausia Tauragės apskrityje.
Faktą, kad ministrė į Jurbarką važiavo nepasiruošusi, patvirtino ir diskusija su neįgaliaisiais bei senjorais. Į daugelį jų pateiktų klausimų A. Pabedinskienė išvis negalėjo atsakyti, prisipažino, kad gerai nežino „Sodros“ įstatymo, todėl nuolat žvilgčiojo į kartu atvykusią patarėją ir kvietė žmones sudiktuoti jai savo problemas.
Į ilgoką diskusiją apie vaikus globojančioms šeimoms valstybės teikiamą paramą ir sudėtingą įvaikinimo procesą ministrę įtraukusi savivaldybės tarybos narė Zita Sorokienė taip pat neišgirdo nieko konkretaus. Ministrė sutiko, kad 520 Lt globojamam vaikui išlaikyti ir išleisti į mokyklą tikrai yra mažai, tvirtino, kad jau šiemet norėjo šią paramą padidinti, tačiau tam valstybės biudžete pritrūko 222 mln. Lt. „Tačiau iš savo vidinių resursų sutaupysime iki 3 mln. Lt ir paremsime kiek galėsime globėjus“, – žadėjo ministrė, taip ir neįvardijusi, kokią konkrečiai paramą galės gauti vaikus globojančios šeimos.
Tarybos narys Gintautas Navickas suabejojo, ar teisinga didinti paramą vaikų globėjams, šeimoms, kai jokios paramos negauna savo vaikus iš minimalios algos auginančios šeimos. Ministrė klausimo nesuprato arba apsimetė nesupratusi, todėl pabėrė visą tiradą gražių žodžių: „Per širdį veria, kai jūs taip sakote. Bet žinote, aš esu naivi, aš esu labai naivi, aš esu naivi ir aš tikiu žmonėmis ir aš negalvoju, kad visi taip elgsis ir ims vaikelius išnaudoti. Taip, aš irgi esu girdėjusi, ypač kai prasideda sezonas, kaimiškosiose teritorijose. Bet mes bandysime tą išgyvendinti, aš vis tiek tikiu žmogumi, kuris ryžtasi paimti globoti vaikelį. Nieko čia nepadaryti, o saugiklius mes tikrai sudėsime“.
Nė 500 Lt pensijos negaunanti jurbarkietė ministrės klausė, ar jai negėda kalbėti, kad pensininkams neranda kelių dešimčių litų, kai Seimo nariai keliais tūkstančiais pasididino sau atlyginimus. A. Pabedinskienė tvirtino negalinti prisiimti atsakomybės už Seimo narius, nes pati nėra išrinkta į Seimą. „Kaip žmogus galiu pasakyti, kad prioritetai kitaip turėtų būti sudėlioti daugelyje sričių“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministrė.
Konkretaus atsakymo neišgirdo ir tie senjorai, kurie teiravosi, kada bus didinamos pačios mažiausios pensijos. Ministrė aiškino, kad pirmiau reikia įvykdyti Konstitucinio teismo įpareigojimą kompensuoti pensijas tiems, kuriems jos buvo sumažintos, o tik tada bus galima galvoti apie mažiausiai gaunančius – tai bus ne anksčiau kaip 2017 metais.
Sunkiai paeinančiai moteriai, klaususiai, kada bus padidintos transporto išlaidos, ministrė atsakė, kad su sveikatos apsaugos ministru siekia pertvarkyti neįgalumo nustatymo tarnybų veiklą ir jau yra sudariusi darbo grupę šiai problemai spręsti. Tremtinė, klaususi ar bus atstatytos sumažintos tremtinių pensijos, sužinojo, kad jos problema individuali ir kad buvusi Andriaus Kubiliaus vyriausybė tremtinius pamiršo – neskyrė 1 mln. Lt tremtinių būstams, o dabartinė ministerijos vadovybė rado tam 700 tūkst. Lt.
Nepavyko išsiaiškinti, kodėl neįgalumo pensiją gaunantis žmogus neužsidirba darbo stažo – kad ir kiek metų dirbtų, jam pensija neperskaičiuojama. Iš 260 Lt našlaičių pensijos vaikus išlaikanti našlė taip ir nesužinojo, kas kaltas, kad jiems lemta gyventi pusbadžiu. Pasak ministrės, tai „individualūs atvejai“, kuriuos reikia analizuoti.
Bet tai daryti, matyt, turi savivaldybių, o ne ministerijų darbuotojai. Mažybiniai ministrės žodeliai ir daugkartinės padėkos už labai svarbius, ministrės nuomone, klausimus neužliūliavo pensininkų – dauguma žmonių skirstėsi pikti ir linkėjo ministrei senatvėje patirti jų dalią. Vieni aiškino nesupratę, ko A. Pabedinskienė atvažiavo, jei nieko negali pasakyti, kiti buvo įsitikinę, kad jos vizitas skirtas partijai prieš rinkimus reklamuoti. Tokią nuomonę tikriausiai suformavo nė per žingsnį nuo viešnios neatsitraukęs Darbo partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Romansas Dragūnavičius. Vargu ar jo primygtina globa padėjo ministrei jaustis geriau – juolab kad gerų darbų, kuriuos būtų galima partijos vardu pagarsinti, kol kas nėra. 

Daiva BARTKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook