Paulių kaimo bendruomenės dešimtmetis

Paulių kaimo bendruomenės dešimtmetis (0)

2020-01-10

Paulių kaimas praėjusių metų pabaigoje minėjo bendruomenės įkūrimo dešimtmetį. Į smagią šventę, surengtą bendruomenės namuose, suėjo vietiniai, suvažiavo svečiai – linksmintasi, bendrauta, linkėta. Prisimintas ilgas, bet taip greit prabėgęs dešimtmetis, per kurį užgyventa daug, bet didžiausias turtas, pasak bendruomenės pirmininkės Aurelijos Gedminienės, pauliškių bendrystė.

Dešimtmečio tortas

Paulių bendruomenės jubiliejaus šventė surengta gruodžio 14 d. – lygiai prieš dešimt metų tądien buvo pradėta steigti kaimo bendruomenė. Tik tuomet, 2009-aisiais, pauliškiai nebūtų turėję kur atšvęsti šio įvykio, o dabar patys susirinko ir svečių pasikvietė į jaukius bendruomenės namus.

„Atsigręžus atgal atrodo, kad viskas prasidėjo visai neseniai. Mūsų kaimas, prieš įkuriant bendruomenę, galima sakyti, ilgą laiką merdėjo ne veikloje. Nebuvo jokio suėjimo, jokio sambūrio. 2009 m. gruodžio 14 d. nutarėme kurti kaimo bendruomenę, o sukūrę – subūrėme ir žmones bendriems darbams, veikloms“, – taip šventėje kalbėjo visus 10 metų bendruomenei vadovaujanti A. Gedminienė.

„Lengva tikrai nebuvo: patirties neturėjome, daug ko reikėjo išmokti – nuo projektų rašymo iki renginių organizavimo. Bei įgyti gyventojų pasitikėjimą ir tikėjimą, kad tikrai galime kažką nuveikti, suburti aktyvistus bendrai veiklai. Teko aukoti savo laiką, kantrybę – ne tik mums, bendruomenės branduoliui, bet ir mūsų šeimoms, taip pat ir daugeliui pauliškių. Bet juk tai ir yra bendruomenė!“ – džiaugėsi Jolita Minialgienė, kartu su Aurelija vedusi jubiliejaus šventę.

Šios dvi moterys bei Raimundas Jovarauskas, Vygantas Baršauskas ir Vida Birgiolienė priėmė ir įgyvendino sprendimą kurti bendruomenę bei buvo pirmojoje jos valdyboje. Šventėje padėkota ir valdybos nariams Loretai Kavaliauskienei, Raimondai Pilkaitenei, Sauliui Ivaškevičiui, Jolantai Bataitienei.

Pasveikinti Paulių bendruomenės su gimtadieniu atvyko LR Seimo narys Ričardas Juška, Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, Kredito unijos įgaliota atstovė Ramutė Mockevičienė, policijos komisariato pareigūnas Ramūnas Budrius. Sveikino Šimkaičių seniūnija ir bendruomenė, Paulių vienuolyno broliai kapucinai, Baltraitiškės, Pilies, Paskynų kaimų bendruomenės.

Šventėje koncertavo mamų ir dukrų kvartetas iš Šakių rajono, o Šimkaičių dramos ratelis „Naktibaldos“ suvaidino K. Sajos komediją „Kepurė dega“. Buvo ir užstalė, ir vaišių, ir, žinoma, didelis gimtadienio tortas.

Dešimtmečio tortą Paulių bendruomenė „iškepė“ ir ties įvažiavimu į savo kaimą – pūpso toks puošnus „skanumynas“ su užrašu viršuje ir džiugina ne tik saviškius, bet ir važiuojančiuosius Šilinės-Raseinių plentu. Spalvingos ir linksmos dekoracijos, jau nuo 2013-ųjų metų atsirandančios pakelėje, vis kitokios, priklausomai nuo metų laiko ir švenčių, – irgi vienas pauliškių bendruomeniškumo ženklų.

Projektai praturtino

ir suartino

Paulių bendruomenė Jurbarko rajone nebuvo pirmoji, ir jau sklido ne iš piršto laužtos kalbos, kad galima rašyti projektus ir gauti lėšų įsikūrimui bei įvairioms veikloms.

Tad projektų ėmėsi ir pauliškiai. „Juodas“ darbas teko bendruomenės pirmininkei. „Neįsivaizdavau, kas čia per veikla. Buvau tik girdėjusi, kad Šimkaičiuose jau yra bendruomenė, kad rašo projektus, kad šventes rengia. Mane pirmininke išrinko turbūt todėl, kad čia gimusi ir augusi, jauna. Ir dar – studijavau tada kolegijoje, matyt, visi galvojo, kad galėsiu rašyti projektus“, – bendruomenės veiklos pradžią prisimena A. Gedminienė. Dar priduria – nebuvo iš ko rinktis, be to, visi žadėjo padėti. Ir padėjo – kas kiek sugebėjo.

Pirmiausia reikėjo savų namų, ir bendruomenė nusitaikė į tuomet jau nebeveikusio vaikų darželio pastatą. Rajono savivaldybė perdavė jį naudoti bendruomenei, o pirmojo ir, pasak Aurelijos, sudėtingiausio investicinio projekto lėšomis pastatas suremontuotas ir pritaikytas bendruomenės poreikiams.

2010-uosius metus pauliškiai jau sutiko bendruomenės namuose. Susirinko daugybė žmonių! Į dešimtmečio renginį tiek daug jau nebeatėjo. Nieko keisto – juk žmonių kaime mąžta, o ir įstojusiųjų į bendruomenę anuomet buvo daugiau – 74 nariai.

2012 m. įgyvendinus projektą „Paulių kaimo bendruomenės materialinės bazės sukūrimas, jaunimo užimtumo skatinimas“ bendruomenės namai tapo modernesni ir turtingesni – įsigytas kompiuteris, spausdintuvas, multimedija, ekranas, nusipirkta stalų ir kėdžių.

2016 m. prie bendruomenės namų sukurta aktyvaus poilsio zona – įrengta tinklinio aikštelė su reikiama įranga ir vaikų žaidimo aikštelė, sūpynės, pastatyti lauko treniruokliai, atnaujinta tvora. Pagal tą patį projektą Paulių vaikams surengta keturių dienų vasaros stovykla.

Po metų bendruomenė įgyvendino dar vieną projektą, susijusį su vaikų vasara. Stovykla „Visi savi“ vėl vyko bendruomenės namuose, o pažintinius užsiėmimus vedė policijos pareigūnai, mokytojai, bendruomenių aktyvistai, Panemunės pilies muziejininkai. Didžiausias krūvis ir stovyklavusių vaikų bei jų tėvelių padėkos teko bendruomenės savanorėms, parengusioms įdomią programą, nudirbusioms daugybę nematomų darbų, kad viskas vyktų sklandžiai.

2018 m. įgyvendintas projektas kartu su Baltraitiškės kaimo bendruomene „Veikime kartu“. Jis praturtino bendruomenės namus ir suartino žmones. Abiejų bendruomenių nariai vyko į ekskursiją apžiūrėti Joniškėlio bei Pakruojo dvarų, pasigėrėjo šviesos festivaliu „Didieji Kinijos žibintai“.

Paulių kaimo bendruomenė dalyvauja įvairiuose rajono ir šalies bendruomenių renginiuose, pati rengia šventes ir kitus renginius, puošia Paulių gyvenvietės aplinką, tvarko ir prižiūri bendruomenės namus, pasirašyta „Saugios kaimynystės“ sutartis su Jurbarko policija... Sąrašą būtų galima tęsti ir detalizuoti – tiek daug visko per dešimtmetį įvyko. Įsimintiniausios akimirkos sudėtos į nuotraukų albumą, kurį artėjant jubiliejui parengė bendruomenės pirmininkė ir kiti aktyvūs pauliškiai, o įgyvendino Jolanta Jucikaitė.

Vartant istoriją

Tas albumas – puikiausia Paulių kaimo bendruomenės istorija su nuotraukomis ir aprašymais, kas, kur ir kada vyko. Vartėme albumą bibliotekoje, kuri 2012 m. irgi įsikėlė į bendruomenės namų pastatą.

„Pati pradžia labai sunki buvo, atrodė – tamsus miškas. Dabar, po dešimt metų, kai pasižiūrim, atrodo kitaip: ir daug nuveikta, ir supranti, dėl ko visa tai. Dabar jau esam bendruomenių senbuviai“, – sakė bibliotekininkė V. Birgiolienė, nuo pat pradžių buvusi ir tebesanti viena iš bendruomenės aktyvisčių.

„Jei ne bendruomenė, daugelio žmonių nė nesusitiktume arba susitikę tik „labas labas“ ir praeitume, bendros kalbos neturėtume“, – mano bendruomenės pirmininkė A. Gedminienė.

Abi pašnekovės teigia, kad bendruomenėje kiekvieno veikla yra saviveikla: „Dirbam pagal savo galimybes ir supratimą, pagal išgales.“ Ir abi šypsosi prisiminusios, kaip vaikštant po namus ir kviečiant žmones jungtis į bendruomenę, buvo įvairių nuomonių ir supratimo, „buvo įsivaizduojančių, kad teiksime į namus įvairias paslaugas“. Dabar vaikščioti per žmones jau nebereikia, visi žino, kas yra bendruomenė, ir į namus pasikviečia nebent tie, kas nori į ją įstoti. Dabar Paulių bendruomenėje – 67 nariai ir viena kandidatė.

„Kiek visko esame padarę! Net pačioms sunku patikėti!“ – versdamos nuotraukų albumo lapus stebėjosi moterys. O nuotraukose – ne tik bendruomenės šventės: Užgavėnės, Joninės, „Po rudens darbų“, valstybinės ir kitos. Pernai minint Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį per Paulius važiavo tautine atributika papuoštų traktorių kolona. Įspūdinga – ir važiavusiems, ir iš savo kiemų žiūrėjusiems ir aikčiojusiems iš netikėtumo.

Kai sugalvojome tą koloną, abejojome ar pavyks, ar ūkininkai sutiks. O važiavo daugiau nei dešimt traktorių! – džiaugiasi Aurelija ir Vida.

Kone visos pauliškių šventės – su vaikų spektakliais, su šokiais. „Tie vaikai dabar jau kuria savo gyvenimus, dažniausiai, deja, ne Pauliuose“, – sakė moterys, žiūrėdamos istorines nuotraukas. „Spektaklius kurdavo Jolita Minialgienė. O kai pati susilaukė dar vieno vaikelio, ji subūrė jaunas mamas. Jos rinkdavosi bendruomenės namuose ir jau ne vaikai, bet mamos sukūrė spektaklį „Trys paršiukai“, – sako bendruomenės pirmininkė Aurelija, ir dešimtmečio šventėje dėkojusi Jolitai už aktyvumą, ištvermę ir idėjas.

Nuotraukose ir „Darom“ talkos, ir tinklinio aikštelės įrengimo darbai: reikėjo nukasti gruntą – dirbo ir jaunimas, ir senimas. Neliko neužfiksuota, kaip jaunimas taiso varvantį stogą, kaip moterys plauna bendruomenės namų grindis. Bet dar daugiau nematomais vadinamų darbų, be kurių nebūtų švenčių grožio ir kasdienybės patogumo, liko neįamžinta ir nesuskaičiuota. Tuos darbus nuveikia ir bendruomenės aktyvistai, ir kiti, prijaučiantys visuomeninei veiklai. „Nieko nėra maloniau už padrąsinimą, palaikymą, gerą žodį, už fizinę ir finansinę paramą ir netgi už kritiką“, – pakartojo A. Gedminienė tai, ką sakė ir už ką dėkojo bendruomenei dešimtmečio šventėje.

Į bendruomenės namus pauliškiai eina rinkti naujos valdžios, kai kurie čia atsisveikina su mirusiais artimaisiais – visokioms reikmėms tarnauja šių namų salė. Moterys čia mezgė kojinytes neišnešiotiems naujagimiams ir mokėsi pinti adventinius vainikus. Čia vyksta koncertai, spektakliai – Pauliuose yra vaidinę jau kone visi mūsų rajono mėgėjų teatrai. Linksmieji renginiai sutraukia nemažai žiūrovų, juolab kad gyventojai gauna originalius bendruomenės moterų kartu su vaikais padarytus kvietimus.

„Mes darome ką nors, ir džiaugiamės, kad kas nors ateina, kad ne tik sau“, – sako bibliotekininkė Vida. O Aurelija prisimena jau tradicija tapusį vienišų senų žmonių aplankymą kalėdiniu laikotarpiu: „Pašnekinam, palinksminam. Jie mūsų laukia. Šiemet lankėme jau po Kalėdų ir išgirdome nuogąstavimų, kad galvoję, jog jau nebeateisime.“

Tai argi bendruomenė ir bendruomeniškumas nereikalingi? Tai argi ne prasminga ta veikla, kuriai paaukoji savo ir savo šeimos laiką?

Atsisveikindama prie svetingų bendruomenės namų durų A. Gedminienė užsimena, kad yra dar čia ir nesuremontuotų patalpų, kuriose buvo planuota įrengti jaunimui sporto salę. „Manau, kad pavyks suremontuoti“, – sako bendruomenės pirmininkė, ir negirdėti jos balse jokios abejonės nei dėl Paulių kaimo, nei dėl bendruomenės ateities.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook