Registrų centro specialistams – aštrūs žemės savininkų klausimai

Registrų centro specialistams – aštrūs žemės savininkų klausimai (0)

2019-10-09

Muitinės g. sklypus turintys gyventojai kasmet priversti minti savivaldybės slenkstį ir nusižeminę prašyti lengvatų. J. Stanaitienės nuotr

Spalio 4 d. Jurbarko r. savivaldybėje žemės ir nekilnojamojo turto masinį vertinimą pristatė Valstybinės įmonės Registrų centro specialistai. Nors masinio vertinimo metodika buvo aptarta išsamiai, susitikime dalyvavusiems žemės savininkams nepavyko išsiaiškinti, kaip tiksliai nustatoma žemės vertė.

Aiškino metodiką

VĮ Registrų centro Turto registrų tvarkymo tarnybos Turto vertinimo valstybės reikmėms skyriaus vadovė Lina Kanišauskienė, pristačiusi masinio vertinimo ekspertų komandą, pasidžiaugė, kad Jurbarko savivaldybė aktyviai dalyvauja viešame vertinimo svarstyme ir rodo iniciatyvą, kad informacija būtų pristatyta.

„Vidutines rinkos vertes kitiems metams nustatome iki rugpjūčio 1 d. ir pristatome visoje Lietuvoje. Gyventojai su pasiūlymais, pastabomis gali kreiptis į mūsų skyrius. Specialistai juos konsultuoja, atsižvelgia į pastabas. Pristatymus rengiame ir savivaldybėse“, – vizito tikslą paaiškino L. Kanišauskienė. Gyventojai į vertintojus galėjo kreiptis iki rugsėjo 27 d., o savivaldybėse pristatymai vyks iki spalio 11 d. VĮ Registrų centras gautas pastabas turi įvertinti per 20 darbo dienų. Nustatytos turto vertės galios nuo 2020 m.

VĮ Registrų centro vyriausiasis specialistas turto vertinimui, turto vertintojas Antanas Tumelionis pristatė, kaip atliekamas masinis turto vertinimas. Pasak specialisto, toks vertinimo būdas naudojamas plačiausiai. Turtas taip pat vertinamas individualiai ir pagal kitus valstybės patvirtintus metodus. „Registrų centras turi įvertinti per 2 mln. žemės sklypų ir per 4 mln. statinių. Masiniam vertinimui reikalingas pakankamas rinkos aktyvumas. Tada vidutinė rinkos vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į penkerių metų sandorius. Kai sandorių neužtenka, vertinama modeliavimo arba ekspertiniu būdu“, – vertinimo subtilybes aiškino A. Tumelionis.

Masinis žemės vertinimas atliekamas naudojantis Nekilnojamojo turto registro ir rinkos duomenimis, taikoma bendra metodologija, statistinės analizės ir vertinimo technologijos, sudaromi žemės verčių zonų žemėlapiai ir vidutinės rinkos vertės nustatymo modeliai, pagal kuriuos įvertinami žemės sklypai ir parengiama ataskaita savivaldybėms.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba užsisakykite elektroninę prenumeratą.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook