Savivaldybės ugniagesiai nemokėjo už nuotekas

Savivaldybės ugniagesiai nemokėjo už nuotekas (18)

2020-01-03

Tarybos narei Zitai Sorokienei išsiaiškinti nuotekų istoriją nebuvo lengva – aiškių atsakymų iš savivaldybės administracijos ji taip ir nesulaukė, todėl Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininką Stasį Pocių kvietėsi pokalbio.

Dveji metai – tiek laiko viena savivaldybės įstaiga apgaudinėjo kitą savivaldybės įstaigą. Tokį elgesį kompensavo mokesčių mokėtojai. Nuo 2017-ųjų iki 2019 m. Jurbarko r. priešgaisrinė tarnyba nemokėjo „Jurbarko vandenims“ už nuotekas. Kilus triukšmui, kurį laiką viską bandyta tyliai užglaistyti. Tačiau galiausiai tarnybos vadovui Stasiui Pociui teko bėdas pripažinti.

Privertė prisipažinti

Situaciją iš esmės paaiškina gruodžio mėnesį S. Pociaus „Jurbarko vandenims“ įteiktas prašymas. Jame nurodoma, kad 2017 m. rugsėjo 21 d. Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos Šimkaičių ugniagesių komandos būstinėje įrengta nuotekų linija. Ši linija prijungta prie nuotekų bendrų tinklų.

Taip pat patikinta, kad esą nepateikus informacijos nuo 2017 m. spalio 1 d. iki 2019 m. rugsėjo 1 d. nebuvo paskaičiuotas mokestis už nuotekas. Viršininkas paprašė pateikti jo tarnybai sąskaitą už minėtą laikotarpį. Redakcijos žiniomis, suma turėtų būti kiek didesnė nei 200 eurų.

Neįprasta situacija paaiškėjo, kai ją sudėliojo rajono tarybos narė Zita Sorokienė. Apie galimas problemas priešgaisrinėje tarnyboje jai pranešė pilietiški žmonės, o politikė nusprendė patikrinti gautą informaciją. Deja, tai padaryti pasirodė ne taip paprasta.

„Raštu kreipiausi į savivaldybės administraciją, klausiau, ar tikrai yra taip, kad priešgaisrinė tarnyba dvejus metus nemoka už Šimkaičių gaisrinės nuotekas. Tačiau aiškaus atsakymo nesulaukiau. Buvo atsakyta kažkas aplink, bet ne į mano klausimus. Teko kartoti oficialų paklausimą, bet sulaukiau ne atsakymų, o tik pasiūlymo kreiptis į „Jurbarko vandenis“, – stebėjosi Z. Sorokienė.

Nieko aiškaus neišgirdusi savivaldybėje, tarybos narė pati ėmėsi iniciatyvos – pokalbio pasikvietė priešgaisrinės tarnybos vadovą S. Pocių. „Pasakiau aiškiai, kad nesulaukusi atsakymų kreipsiuosi į teisėsaugą. Juolab kad buvo bandoma mane mulkinti, aiškinti, kad mokama bendrai už visas rajono gaisrines ir panašiai. Matyt, tai davė rezultatą – viršininkas prisipažino, kad jo įstaiga dvejus metus nemokėjo už nuotekas“, – sako Z. Sorokienė.

Pasak Z. Sorokienės, tarnybos vadovas taip ir nepaaiškino, kodėl nemokėjo už nuotekas. „Jis tik sakė, kad jam taip kažkas patarė, manė, kad viskas bus gerai. Tikino jokios naudos iš to neturėjęs. Tačiau reikia pripažinti, kad nėra normalu, kai viena savivaldybės įstaiga daro kažką kitos savivaldybės įstaigos nenaudai. Jos abi išlaikomos iš mokesčių mokėtojų lėšų, dotuojamos iš biudžeto. Pabandytų paprastas žmogus tiek laiko nemokėti, seniausiai būtų susidūręs su antstoliais“, – stebėjosi Z. Sorokienė.

Politikės pokalbis su S. Pociumi vyko gruodžio 9-ąją. Tą pačią dieną ugniagesių vadas savivaldybės merui Skirmantui Mockevičiui pranešė apie nusižengimą.

Prasikalto netyčia?

Pats Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos vadovas A. Pocius tikina tokios situacijos Šimkaičiuose specialiai nesukūręs. Pasak jo, manė, kad „Jurbarko vandenis“ apie pajungimą informuos nuotekų įvadą įrengusi įmonė.

„Viskas per kvailą galvą, nesusipratimas tiesiog. Nuostolį kompensuosime, ten turbūt net 200 eurų nesigaus“, – sutrikęs aiškino S. Pocius.

Kartu jis pripažino žinojęs, kad sutarties su „Jurbarko vandenimis“ dėl nuotekų įvadą įrengę rangovai pasirašyti negalėjo. Tai turėjo atlikti paslaugos gavėjas ir jos tiekėjas – rajono priešgaisrinė tarnyba ir „Jurbarko vandenys“. Minėta sutartis buvo skubiai pasirašyta 2019 m. rudenį, kai Z. Sorokienė ir „Šviesos“ redakcija ėmė domėtis Šimkaičių gaisrinės reikalais.

Vertina blogai

Jurbarko r. savivaldybės meras S. Mockevičius tarnybos vadovo S. Pociaus elgesį dvejus metus nemokant už Šimkaičių gaisrinės nuotekas vertina blogai. Tačiau pavaldinio bausti neketina, nes mano, kad taip pasielgta netyčia.

„Blogai vertinu, kad nesutvarkė laiku. Nurodyta ištaisyti padėtį, sumokėti tą sumą. Apmaudžiai nepasižiūrėjo. Nepadaryta iki galo ir tai, be abejo, yra blogai. Tyčios, kiek man teko kalbėti, neįžiūrėjau, jokiems privatiems poreikiams nebuvo daroma, buvo gaisrinės darbuotojams naudojama. Tyrimo papildomo neplanuojam daryti“, – sakė meras.

S. Mockevičius oponavo tarybos narės Z. Sorokienės priekaištui, kad ši laiku nesulaukė aiškių atsakymų iš savivaldybės administracijos. Mero nuomone, viską buvo galima išspręsti paprasčiau ir greičiau. „Tarybos narės klausiau, kodėl ji iškart nepasakė, kad nėra sutarties dėl nuotekų? Vietoje to, kad būtų pasakiusi ir būtų išspręsta, ji prašė kažkokių išrašų, puikiai žinodama, kad jų nėra, nes nėra sutarties. Prašiau tarybos narių, kad matydami problemą iškart sakytų. Atsakymą administracija tikrai rašė, bet aš jo nemačiau“, – sakė S. Mockevičius.

Nori skelbti amnestiją

„Jurbarko vandenų“ direktorius Darius Dragūnavičius mano, kad S. Pocius greičiausiai nusižengė netyčia. Situacija keista ir nemaloni, tačiau D. Dragūnavičius tvirtina, kad viskas nesunkiai išsprendžiama, o žala bus kompensuota.

„Paskaičiuos, kokią sumą turės sumokėti. Šimkaičių gaisrinė turi įeinančio vandens skaitiklius, todėl ir nuotekas paskaičiuos pagal vandens sunaudojimą. Manau, kad suma kažkiek du šimtus eurų viršys. Tikrai nedidelė“, – sakė D. Dragūnavičius.

Įmonės vadovas neslepia, kad nelegalūs prisijungimai prie nuotekų sistemos ar vandentiekio – didžiulis galvos skausmas. „Ypač kaimuose tokių atvejų daug. Kiek realiai – niekas nežino, o ir patikrinti, kas yra po žeme – labai sudėtinga. Tačiau tokia situacija kenksminga, nes tie nelegalūs prijungimai prie vandentiekio padaryti nekokybiškai, naudojant netinkamus vamzdžius ir panašiai. Tai labai prisideda prie to, kad gadinama tiekiamo vandens kokybė“, – sakė D. Dragūnavičius.

Todėl, jei savivaldybės politikai palaimins, įmonė norėtų skelbti akciją, per kurią nelegalius vandens ir kanalizacijos įvadus namuose turintys žmonės galėtų legalizuotis ir viską sutvarkyti be jokių baudų.

„Nenorime nieko bausti, norėtume tiesiog išspręsti problemą. Nors baudos už nelegalius prisijungimus yra tikrai nemalonios, jos gali siekti net iki 9000 eurų“, – sakė D. Dragūnavičius.

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook