Senas šiukšlynas virto kovos lauku

Senas šiukšlynas virto kovos lauku (0)

2019-12-15

Kelių dešimčių arų ploto sklype vieni mato pelną, kiti – vargą, nes nesutvarkytoje žemėje tebėra krūvos atliekų ir veisiasi sunkiai išnaikinami Sosnovskio barščiai. L. Pilecko nuotr.

Girdžių seniūnijos Miliušių kaime esantis senas, greičiausiai buvusio tarybinio ūkio laikais atsiradęs šiukšlynas vilioja metalo ieškotojus. Pastarieji iš proto varo sklypą tvarkančią ir Sosnovskio barščius išnaikinti bandančią moterį. Aiškinantis santykius teko įsikišti ne tik policijai, bet ir ugniagesiams.

Ieškojo metalo

Į redakciją užsukęs girdžiškis Kęstas Pranaitis papasakojo jį papiktinusią istoriją. Esą Miliušių k. yra sąvartynas, kuriame ne vieną dešimtmetį buvo verčiamas įvairus šlamštas. Metalas – taip pat. Visas turinys atsidūręs po nemenku žemės sluoksniu.

Pasak vyro, jis šią teritoriją yra ne kartą kasinėjęs, atkapstęs maždaug toną metalo. Tačiau dabar to daryti nebegali.

„Turi šalia žemės viena moteriškė, kuri neleidžia kasti. Bet tas sklypas tai ne jos, jis valstybės. Ji pati ten kasinėja, o mane net policijai buvo apskundusi. Nesuprantu, kodėl vieniems kasti galima, o kitiems jau ne. Nes žemė tai valdiška“, – svarstė K. Pranaitis.

Vyras tikino, kad minėta moteris pamačiusi, jog jis randa metalo, pati nusisamdė traktorių ir ieškodama metalo ėmė kasinėti teritoriją. „Man policiją ji buvo iškvietusi, turėjau grąžinti jai gal 36 eurus. Atidaviau, bet noriu, kad visiems būtų lygios teisės“, – pyko girdžiškis.

Sklypas buvo išnuomotas

Panašu, kad vyro pretenzijos gali būti nepagrįstos. Nors K. Pranaičio nurodytas sklypas iš tiesų nuosavybės teise priklauso valstybei, jis nuo 2017-ųjų pradžios buvo išnuomotas taip pat girdžiškei Ingridai Liorančienei.

Pasak moters, nedidelio sklypelio su atliekų bomba po žeme jai visiškai nereikėjo. Tačiau čia auga daugybė Sosnovskio barščių, kurie plinta į aplinkinius sklypus. „Sovietiniais laikais visur buvo Sosnovskio barščiai veisiami. Čia taip pat jų auga daugybė, didžiuliai – trijų metrų aukščio. Pradėjo lįsti į mūsų sklypą. Tie augalai labai pavojingi, gali smarkiai nudeginti, o aš mažų vaikų turiu. Bandėme visaip naikinti, tačiau nepasiteisino. Todėl ir išsinuomojau tą sklypą, kad galėčiau teritoriją iš pagrindų sutvarkyti“, – pasakojo moteris.

Pasak jos, teko ilgai domėtis, kaip išnaikinti itin atsparius augalus, ir paaiškėjo, kad pirmiausia būtina sklypą išlyginti. Tuomet ten galės įvažiuoti chemikalus purškianti ir Sosnovskio barščius pjauti galinti technika.

„Aš žinojau, kad tas vyras ten kasinėja. Iš pradžių leidau tai daryti, nes buvome susitarę, kad kastų, pasiimtų, ką ten randa, bet už tai išrautų kelmus, išlygintų žemę. Tačiau jis nieko tokio nepadarė, tik duobių prirausė. Todėl paprašiau, kad daugiau mano teritorijoje nekasinėtų. Bet jis vis tiek atvažiuoja čia“, – sakė I. Liorančienė.

Girdžiškė tikina, kad metalo ieškojęs kasinėjęs vyras itin supyko pamatęs, kad ji surado kitus žmones sklypui sutvarkyti. Pasak moters, sprendimo teko ieškoti kūrybingai – susitarė su dviem jurbarkiečiais, kurie sutiko už rastą metalą išlyginti žemę.

„Vyrai taip ir daro – kasa traktoriumi, išima kelmus, lygina. Dabar darbus pristabdė lietus ir tai, kad žemė pažliugusi. Kai pašals, viską sutvarkysime iki galo. Valanda tokio darbo kainuoja 30 eurų. Todėl sutarėme, kad vietoje pinigų, jei kasdami kelmus ras tarp šiukšlių metalo, galės jį pasiimti. Kadangi kyla pykčiai, dabar už viską sumokėsiu iš savo kišenės“, – tikino moteris.

Ji stebėjosi, kad sklypo, kuriame žėlė Sosnovskio barščiai, anksčiau niekam nereikėjo. Pyktis prasidėjo tik tuomet, kai ji teritoriją išsinuomojo ir pradėjo tvarkyti. Teko sulaukti net ugniagesių dėmesio, nes nuošaliai deginant nupjautus Sosnovskio barščius kažkas paskambino ir pamelavo, kad ji tai daro prie pastatų. „Yra daug legendų, kas ten užkasta – nuo metalinės Lenino galvos, iki vikšrinio traktorius. Gal tai ir vilioja metalo ieškotojus. Tačiau šitas sklypas tikrai nebebus kasinėjimų vieta. Galbūt įveisime čia sodą“, – tikino pašnekovė.

Moteris stebisi pasipylusiais priekaištais. Pasak jos, sklypą galėjo išsinuomoti bet kas. Taip pat ir pretenzijų turintis K. Pranaitis. „Kasinėti, gauti pajamų nori, bet išsinuomoti, prisiimti atsakomybę, sutvarkyti po kasinėjimų – jau ne. Taip nedaroma“, – įsitikinusi girdžiškė.

Tiesa, I. Liorančienė pripažįsta, kad nuo 2019-ųjų pavasario ploto, į kurį patenka šiukšlynas – nebenuomoja. Žemė grįžo seniūnijai. Ploto teko atsisakyti, nes išnaikinti Sosnovskio barščius pasirodė sunkiau nei tikėjosi.

„Aš deklaruoju žemę, jei atvažiuos patikrinti ir pamatys tokią Sosnovskių plantaciją, gausiu baudų. Todėl to plotelio teko laikinai atsisakyti. Tačiau lyginu ir tvarkau leidus seniūnijai. Tvarkau, o ne kasu duobes ir metalo ieškau“, – pabrėžė I. Liorančienė.

Apie konfliktą žino

Girdžių seniūnas Mindaugas Dilys sako puikiai žinantis dėl seniūnijai priklausančio sklypo įsiplieskusio karo aplinkybes. Seniūnas tvirtina, kad girdžiškė deda dideles pastangas tvarkydama Sosnovskio barščių židinį ir lygindama teritoriją.

„Žinau ir žmogų, kuris ten kasdavo metalą. Žinau, kad jis dėl to pyksta. Tai yra metalo ieškotojas. Jie dirba su metalo ieškikliais. Tačiau ten kasinėti jis dabar nebegali. Sklypą valdo seniūnija, o jį tvarkanti moteris tai daro su mūsų žinia ir leidimu. Realiai už tokį darbą jai reikėtų medalį pakabinti“, – sakė M. Dilys.

Seniūnas tikina, kad kasinėti metalo valstybei priklausančiame sklype nei K. Pranaičiui, nei kitiems leista nebuvo. Todėl tokia veikla – nelegali.

Teritoriją patikrino ir aplinkosaugininkai. Į vietą nuvykęs pareigūnas Andrius Šašys apžiūrėjo duobes ir radinius. Pasak pareigūno, kasinėjimai nepažeidžia jokio aplinkos apsaugą reguliuojančio teisės akto. Atvirkščiai, jei moteris sutvarkys rastas atliekas – gamtai bus padarytas geras darbas.

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook