Balsavimas

Ar pajutote, kad labai padidėjo žemės mokestis?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Šimkaitiškiai gėrė arsenu apnuodytą vandenį (papildyta)

Šimkaitiškiai gėrė arsenu apnuodytą vandenį (papildyta) (14)

2018-10-29

Vandenį vaikams į šalimais esantį darželį iš mokyklos kiemo tenka nešti kibirais - jis naudojamas tiek gėrimui, tiek maisto gamybai, tiek plauti indams.

Šimkaičių ir Kniečių kaimų gyventojai atsidūrė prieš faktą – jie geria itin nuodingu arsenu užterštą vandenį. Baimės šmėkla didelė, nes žmonės nežino nei kiek laiko gėrė kenksmingą vandenį, nei kokią žalą sveikatai tai galėjo padaryti.

Nors vandens tyrimai buvo atlikti dar spalio 29-ąją, jokios viešos informacijos savivaldybė neišplatino. Oficialiame tinklalapyje – tik eilinės žinutės apie remontuojamą kapinių tvorą, sergamumą gripu ir tarybos posėdyje priimtus sprendimus. Jokia informacija neskelbta ir Šimkaičių seniūnijos socialinio tinklo paskyroje. Informacija apie užterštą vandenį savivaldybės tinklalapyje atsirado tik spalio 30-osios pavakarę, kai arsenu užterštą vandenį aprašė tiek vietinė, tiek nacionalinė žiniasklaida.

„Mes nieko nežinome ir žinoma, kad bijome. Neaišku, kiek laiko gėrėme tokį vandenį. Čia gal psichologiškai, bet man pačiai dabar toks jausmas, kad vanduo turi keistą skonį. Silpnumas ima. Žmonės perka vandenį, bet kiek jo pripirksi? Gi ir gerti, ir virti, ir indus plauti, ir praustis“, – kalbėjo vienos miestelio parduotuvių pardavėja.

Perspėja negerti

Klausimų kol kas daugiau nei atsakymų. Pasak UAB „Jurbarko vandenys“ direktoriaus Dariaus Dragūnavičiaus, tai pirmas toks atvejis per visą įmonės istoriją, todėl tenka remtis rajonų, kurie jau susidūrė su arseno problema, patirtimi.

„Sunku kol kas pasakyti, per kiek laiko pavyks išspręsti problemą. Raseiniai sprendė daugiau kaip metus. Tas pats buvo ir Marijampolėje. Šiuo metu tiekiame vandenį automobiliais, galvojame, kaip dar palengvinti situaciją žmonėms“, – sakė D. Dragūnavičius.

Direktorius kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) aptarė, kokių priemonių imtis. Pirmiausia – informuoti žmones, kad jie nevartotų sveikatai kenksmingo vandens. Visus prie vandentiekio prisijungusius Šimkaičių ir Kniečių gyventojus aplankys bendrovės abonentų tarnybos darbuotojai, kurie papildomai informuos apie situaciją. Įmonė taip pat skubiai pakeis Šimkaičių vandens gręžinio siurblį ir vamzdį, praplaus sistemą.

Nors galimybė nedidelė, tačiau tikėtina, kad vandenį galėjo užteršti ir gręžinio įranga.

„Daugiau dešimties procentų neduočiau, kad tai padės, bet turime išbandyti viską. Jei padėtis nepasikeis, bus įrenginėjamas naujas gręžinys. Dėl tokių galimybių konsultuojamasi su Lietuvos geologijos tarnyba. Jei gręšime naują gręžinį, turime pataikyti į kitą požeminio vandens telkinį, nes jei bus pataikyta į tą patį, jokios naudos nebus“, – sakė D. Dragūnavičius.

„Jurbarko vandenys“ vadovas tikino, kad arseno kiekio vandenyje tyrimai – didelė bėda. Tokios procedūros trunka nuo savaitės iki dviejų, todėl greitai atsakyti į klausimą apie taršos pokyčius sudėtinga.

„Svarstome ir vandens filtravimo variantą. Tačiau kol kas randame filtrus tik individualiam, bet ne pramoniniam naudojimui“, – sakė D. Dragūnavičius.

Direktorius gan skeptiškai kalba apie taršos šaltinio nustatymą. Pasak jo, to padaryti nepavyko nei Raseiniuose, nei Marijampolėje.

Valdžia ignoravo

Arseno kiekis šimkaitiškių vandenyje normą žymiai viršija. Maksimali leistina riba yra 10 mikrogramų litre, o rasta – 15. Kol kas neaišku ir greičiausiai nepaaiškės, kiek laiko miestelio gyventojai gėrė nuodingą vandenį.

UAB „Jurbarko vandenys“ iki šiol vandenį tyrė pagal kitus parametrus.

Tiesa, apie prastą vandenį šimkaitiškiai kalbėjo jau seniai. Dar rugsėjo mėnesį Šimkaičių ir besiribojančio Kniečių kaimo gyventojai dėl vandens problemų kreipėsi į rajono vadovus ir savivaldybės tarybos narius. Raštą politikams ir valdininkams pasirašę 102 gyventojai prašė spręsti metų metais nepajudinamus vandens reikalus, nes jie negali naudotis nei vandentiekiu, nei nuotekų šalinimo infrastruktūra.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba prenumeruokite elektroninę laikraščio versiją.

„ŠVIESOS“ inform.« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook