Ugniagesių komanda – brakonierių prieglobstis? (Balsavimas)

Ugniagesių komanda – brakonierių prieglobstis? (Balsavimas) (7)

2019-10-08

Raudonės ugniagesių komandoje darbuojasi daug kartų už brakonieriavimus baustas asmuo, o kitas ugniagesys taip pat įtariamas nelegalia medžiokle. L. Pilecko nuotr.

Jurbarko r. priešgaisrinei tarnybai keli joje dirbantys ugniagesiai užtraukė brakonierių prieglaudos vardą. Spalio 1-ąją aplinkosaugininkai Pupkaimio k. (Raudonės sen.) su stambiu neleistinos medžioklės laimikiu sučiupo vieną tarnybos ugniagesį, o paskui kitą, taip pat Raudonės komandoje dirbantį, vyrą velkasi visa baudų už brakonieriavimą virtinė.

Pakliuvo su įkalčiais

Gamtininko pravarde raudoniškių vadinamas ugniagesys į nemalonumus įsivėlė aplinkosaugininkams dviejose sodybose Pupkaimio kaime radus du tauriuosius elnius, tauriojo elnio patelę ir stirnos jauniklį. Medžiotojo bilietą ir ginklą turintis raudoniškis įkliuvo kartu su kitu medžiotoju ir dar dviem vyrais. Vienas iš jų – puikiai žinomas aplinkosaugininkams, nes už brakonieriavimą baustas daugybę kartų.

Gamtos sergėtojai išvežė rastus įkalčius – medžioklinius šautuvus ir traktorių su priekaba, kuriais buvo gabenami nušauti laukiniai gyvūnai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto medžiojimo padarant gyvūnijai didelę žalą. Skaičiuojama, kad ji gali siekti apie 17 tūkst. eurų.

Pareigūnų pasirodymas įtariamiesiems buvo netikėtas – jie nei priešinosi, nei bandė slėpti įkalčių. Elnieną greičiausiai buvo planuojama realizuoti, dalį jos panaudoti savo poreikiams.

Ugniagesiui ir kitiems trims vyrams už tris nelegaliai sumedžiotus elnius gali tekti ne tik smarkiai pakratyti pinigines, padengiant gamtai padarytą žalą, bet ir sėsti į teisiamųjų suolą. Baudžiamajame kodekse numatyta bauda, kurią tektų papildomai sumokėti prie žalos, laisvės apribojimas, areštas arba kalėjimas iki 2 metų. Jie taip pat gali netekti teisės medžioti, ginklų bei traktoriaus su priekaba.

Paploninti pinigines gali tekti ir dar labiau. Tai nutiks tuo atveju, jei medžiotojų klubas „Girios“, kurio teritorijoje, pirminiais duomenimis, sumedžioti gyvūnai, pateiks ieškinį dėl nuostolių atlyginimo.

Pats įtariamasis Gamtininkas redakcijai nieko komentuoti nenorėjo. „Nieko aš jums nesakysiu“, – tarstelėjo vyras ir padėjo ragelį. Vis tik po kurio laiko ugniagesys perskambino ir patikslino savo poziciją. „Važiavau, vežiau, bet nieko nešoviau. Yra, kas šovė ir prisipažįsta. Daugiau galėsiu pasakyti tik po teismo“, – sakė vyras.

Gamtininku pravardžiuojamas ugniagesys raudoniškiams gerai žinomas. Nors Raudonės seniūnas Česlovas Meškauskas tikino negalintis sakyti, kodėl jis įgijo tokią pravardę, neslėpė, kad viskas turi savas priežastis. „Visko čia yra buvę. Matyt, dūmų be ugnies nebūna“, – diplomatiškai šypsojosi seniūnas.

Paaiškinti negalėjo

Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininkui Stasiui Pociui žinia apie brakonieriaujančius tarnybos ugniagesius nemaloni. Vis tik, patikinęs, kad brakonieriams vietos jo vadovaujamoje tarnyboje nėra, čia pat švelnino situaciją ir ėmėsi ginti pavaldinį.

„Kaip bus su šituo ugniagesiu, matysime. Jis tikina, kad yra niekuo dėtas. Lauksime teismo sprendimo. Griežti sprendimai gali būti visokie – ir papeikimai, ir pastabos. Nebūtinai atleidimas“, – sakė S. Pocius.

Viršininkas tikino, kad aplinkybes lengvina tai, jog galimai brakonieriauta ne tarnybos metu.

Priglaudė piktybinį brakonierių

Jurbarko r. priešgaisrinė tarnyba su gėdingu brakonieriaus vardu siejama ne pirmą kartą. Kol vieno ugniagesio vaidmenį brakonierių draugijoje aiškinasi teisėsauga, kitą daug metų šios tarnybos Raudonės komandoje dirbantį vyrą galima drąsiai vadinti brakonieriumi. Šį asmenį vietiniai pažįsta taip pat pagal pravardę, nuo seno jį vadina Ryžu. Tikrasis vardas – Vidas Vilčinskas. Šis ugniagesys pagal aplinkosaugininkų pateikiamus faktus – patyręs brakonierius, didelis žvejybos tinklais gerbėjas. Už šią veiklą baustas ne vieną kartą.

„Esame su juo susidūrę. Jis mėgdavo girtis, kad dar negimė toks aplinkosaugininkas, kad jį sugautų. Gyrėsi ir tuo, kad jam už tarnybą gaisrinėje gaunamos algos leisti nereikia, nes jį esą išmaitina Nemunas. Visą mėnesį gaudėme, bet pagavome traukiantį tinklus. Jis dar bandė bėgti, priešinosi, tačiau beprasmiškai“, – sakė Jurbarko aplinkosaugininkas Arnoldas Pocius.

Tuomet V. Vilčinskas įkliuvo su dar vienu vyru – Pupkaimyje gyvenančiu Vytautu Kurelaičiu. Pastarasis už daugkartinę nelegalią žvejybą irgi gerai žinomas aplinkosaugininkams. Įdomu tai, kad spalio 1-ąją V. Kurelaitis įkliuvo kartu su Gamtininku vadinamu ugniagesiu ir galimai turės atsakyti už sumedžiotus žvėris.

Tačiau grįžkime prie V. Vilčinsko. Jo brakonieriavimo istorija, kaip ir baudos už tai – įspūdinga.

2013 m. V. Vilčinskas buvo sugautas tinklais Nemune gaudantis lašišas. Tuomet gamtai buvo padaryta 13 tūkst. litų žala. Ją ugniagesys perpus turėjo atlyginti su savo kolega brakonieriumi V. Kurelaičiui. Taip pat buvo konfiskuota valtis ir tinklai. V. Vilčinskas baudą sumokėjo, V. Kurelaitis to nepadarė iki šiol.

2017-aisiasi ugniagesys vėl įkliuvo brakonieriaudamas tinklu. „Nuo 2016 metų iki dabar šitas žmogus turi septynias nuobaudas. Viena mūsų, šešios policijos skirtos. Taip pat dar porą kartų yra baustas anksčiau, dar prieš 2013-uosius, kai įkliuvo mums. Tuomet jį baudė Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai“, – sakė Jurbarko aplinkosaugininkas Andrius Šašys.

Kalbintas V. Vilčinskas buvo nekalbus. „Nieko nemačiau, nieko nežinau. Ką norit, tą rašykit“, – sakė vyras.

Tvirtina nežinojęs

Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininkas S. Pocius teigia neužmerkiantis akių prieš tokius nusikaltimus, tačiau apie ydingus pavaldinių poelgius ir nuobaudas sako nieko nežinojęs. „Aš nežinojau, niekas apie tai nepraneša. Apie vieną nuobaudą žinojau, bet kai sužinojau, jau buvo viskas praėję“, – tikino tarnybos viršininkas.

Tačiau S. Pociaus žodžius paneigia aplinkosaugininkai. Pasak pareigūnų, viršininkas puikiai žinojo apie visus pavaldinio pažeidimus. Tiek Jurbarko r. priešgaisrinė tarnyba, tiek aplinkosaugininkai įsikūrę tame pačiame pastate. Jie bendrauja ir apie su ugniagesiais susijusius pažeidimus S. Pociui buvo praneša.

Galiausiai tarnybos garbę bandantis ginti S. Pocius patikino, kad atsižada savo telefonu pasakytų žodžių ir pareikalavo klausimus atsiųsti raštu. Panašu, kol tarnybos viršininkas suka galvą kaip atsiriboti nuo šios skandalingos situacijos, valstybės ir įstatymo negerbiantys gamtos niokotojai toliau gauna mokesčių mokėtojų sunešamas algas ir gėdingai pamina tarnybos vardą.

Lukas PILECKAS

Raudonės ugniagesių komanda turi ne tik įdomių eksponatų, bet ir nuotykių. Vienas ugniagesių – žinomas brakonierius, kitas taip pat pateko į aplinkosaugininkų ir teisėtvarkos akiratį. L. Pilecko nuotr.

Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininkas Stasys Pocius pripažįsta mažiausiai apie vieną brakonieriaus paklydimą žinojęs, tačiau jokių veiksmų nesiėmė.

Jurbarko r. priešgaisrinės tarnybos viršininkas Stasys Pocius pripažįsta mažiausiai apie vieną brakonieriaus paklydimą žinojęs, tačiau jokių veiksmų nesiėmė.

Taip pat - balsuokite ir išsakykite savo nuomonę:

Ar Jurbarko r. priešgaisrinėje tarnyboje turėtų dirbti brakonieriai?« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook