Dainių pelkės dovanojami stebuklai

Dainių pelkės dovanojami stebuklai (1)

2020-05-11

Pelkėje gausu įvairių retų augalų. Nuotraukoje – pataisas varinčius. J. Korsakaitės nuotr

Pasaulinė pelkių diena minima kasmet vasario pradžioje. 1971 m. vasario 2 d. Ramsare (Iranas) pasirašyta tarptautinė pelkių konvencija, skirta gamtos apsaugai ir protingam gamtinių išteklių naudojimui. Lietuva sutartį ratifikavo 1993 m. ir nusimatė tikslą – išsaugoti svarbiausias žemės šlapynes, turinčias įtakos vietovės ekosistemai, klimatui, gyvenimo sąlygoms. Lietuva įsipareigojo išsaugoti pelkes, pasirašydama šią ir kitas tarptautines konvencijas.

cPasaulinė pelkių diena minima kasmet vasario pradžioje. 1971 m. vasario 2 d. Ramsare (Iranas) pasirašyta tarptautinė pelkių konvencija, skirta gamtos apsaugai ir protingam gamtinių išteklių naudojimui.

Lietuva sutartį ratifikavo 1993 m. ir nusimatė tikslą – išsaugoti svarbiausias žemės šlapynes, turinčias įtakos vietovės ekosistemai, klimatui, gyvenimo sąlygoms. Lietuva įsipareigojo išsaugoti pelkes, pasirašydama šią ir kitas tarptautines konvencijas.

Pelkės sukaupusios milžiniškus energijos kiekius, jos – gausybės augalų ir gyvūnų rūšių, kurie kitur negyventų, buveinė.

Nors dabar jau atsiranda projektų, siekiančių atkurti pelkes, Lietuvoje jų kasmet mažėja. 2012 m. pelkių dar buvo priskaičiuojama 10 procentų Lietuvos ploto, o dabar jau sakoma, kad likę tik 2,7 procento...

Pelkė – unikali gamtos buveinė, tarpinė tarp sausumos ir vandens. Tai natūralus gamtos sukurtas vandens ir oro „valymo įrenginys“. Čia auga daug augalų ir veisiasi gyvių.

Stebiuosi, kodėl iki šiol netirta Dainių aukštapelkės augmenija ir gyvūnija. Juk Eržvilko seniūnijoje esančią Baužaičių pelkę padėjo išsaugoti būtent tai, kad joje aptikta vertingų augalų.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje arba užsisakę elektroninę versiją.

Jūratė KORSAKAITĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook