Komisija įvertino medžioklės trofėjus

Komisija įvertino medžioklės trofėjus (0)

2014-04-04

Dešimtys ragų ir kitokių laimikių rajono medžiotojai pristatė specialiai vertinimo komisijai Medžiotojų ir žvejų draugijoje. Specialistų  komisija kasmet įvertina kiekvieną sumedžiotą žvėrį, geriausius trofėjus rekomenduoja respublikinėms parodoms, o už neleistinai nušautus laimikius baudžia.

Griežta kontrolė

Pristatyti sumedžiotų žvėrių ragus ir kaukoles medžioklės komisijai – privaloma kiekvienam medžiotojui. Išvengti šios vertinimo procedūros neįmanoma, nes per kiekvieną medžioklę nušauti žvėrys registruojami, pildomi specialūs medžioklės lapai. Juolab kad medžiotojus kontroliuoja ne tik būrelių kolegos, bet ir aplinkosaugininkai.
Jei medžiotojas dėl kokios nors priežasties trofėjų nepristato komisijai Jurbarke, turi galimybę tai padaryti kituose rajonuose. Tačiau jei nepadaroma ir tai, jo laukia bausmė kaip už neleistinai sumedžiotą gyvūną.
„Komisija įvertina visus sumedžiotus žvėris. Kiekvienas būrelis turi numatytą kiekį leidimų tam tikros rūšies gyvūnams medžioti. Didžioji dalis sumedžiojamų pagal leidimus turi būti selekciniai žvėrys, kuriuos reikia pašalinti iš bandos. Mažesnė dalis – trofėjiniai. Pagal ragus ir kaukolę komisija nesunkiai išsiaiškina, ar tvarkos buvo laikomasi“, – pasakojo Medžiotojų ir žvejų draugijos Jurbarko skyriaus valdybos pirmininkas, miškų  urėdas Faustas Bakys
Geriausius trofėjus komisija rekomenduoja pristatyti respublikinėms parodoms. Dalyvavimas tokiuose renginiuose ir pelnyti medaliai – garbė medžiotojams. Tačiau būna ir atvirkščiai. Komisija nustato ir atvejų, kai buvo nušauti žvėrys, dar nepasiekę tinkamos brandos ar nemedžiotini dėl kitų priežasčių. Tokiu atveju medžiotojo laukia bausmė. Šauliui uždraudžiama metus medžioti tos rūšies gyvūnus, rekomenduojama pakelti kvalifikaciją, atnaujinti žinias, kad daugiau panašios klaidos nepasikartotų.
Urėdo teigimu, tokie draudimai garbės medžiotojui nedaro. Jei į savo klaidas jauni, nepatyrę medžiotojai reaguoja ne taip aštriai, tai senam medžioklės vilkui apsirikti – didelė negarbė.

Trofėjai – sąžiningiesiems

F. Bakys pabrėžia, kad žmonės dažnai medžiotojus įsivaizduoja kaip negailestingus žudikus. Toks požiūris tikrai klaidingas. Medžioklę reguliuoja daugybė taisyklių, o medžiojama reguliuojant žvėrių populiaciją, gerinant genofondą ir dėl trofėjų.
„Medžiotojai turi labai aiškias užduotis, privalo gerinti žvėrių populiaciją. Per medžiokles dažniausiai šaunami silpni, luoši, neišsivystę individai. Bandoje lieka tik stipriausi, kurie veisdamiesi gerina genofondą. Dėl to bėgant metams žvėrys tampa stipresni, gražesni, geriau prisitaikę išgyventi“, – neabejoja ilgametę medžiotojo patirtį turintis F. Bakys.
Dėl daugybės taisyklių medžioklė nėra lengvas užsiėmimas. Kai medžiotojai laimikio tyko bokšteliuose ir gali gana ilgai apžiūrinėti žvėrį, nustatyti amžių, lytį, ar žvėris medžiotinas, nėra labai sunku. Kur kas kebliau medžioklėse su varovais: įvertinti, ar galima šauti – labai sunku, nes medžiotojas turi tik keletą akimirkų.
„Manau, kad medžiotojai šauna tik maždaug kas dešimtą pamatytą žvėrį. Likę arba būna nemedžiotini, arba kyla dvejonė dėl galimybės tokį laimikį sumedžioti. Jei medžiotojas sąžiningas, tai dvejodamas jis nešauna“, – įsitikinęs urėdas.
Būtent dėl šios priežasties medžiotojai priversti nuolat kelti savo kvalifikaciją. Nes tik iš menkiausių požymių galintys nuspręsti, ar žvėris medžiotinas, profesionalai gali tinkamai prižiūrėti savo medžioklės plotus ir rūpintis žvėrių populiacija.
„Kuo geriau medžiotojai vykdo atranką, tuo vertingesni jų trofėjai. Jei vyrai labiau trokšta trofėjų, o ne vykdo atranką, lazda atsisuka kitu galu – žvėrių populiacija prastėja. Tačiau jei medžioklės būrelis kryptingai dirba, po keleto metų ar dešimtmečio trofėjai labai pagerėja“, – patirtimi dalijosi miškininkas.
F. Bakio žodžius patvirtina ir Jurbarko medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas, žuvininkas Arūnas Bakšys. Specialisto teigimu, šiemet, kaip ir kasmet, komisija matė porą nacionalinėms parodoms tinkamų trofėjų. Šie laimikiai buvo sumedžioti tinkamai gyvūnų atranką vykdančių būrelių medžioklės plotuose.

Laiko egzaminus

Kol medžiotojai gali pasigirti trofėjais, jų laukia ilgas kelias. Pirmiausia tenka išlaikyti ganėtinai sudėtingus egzaminus, gauti leidimą ginklui, prisijungti prie medžiotojų būrelio. Tačiau tai – tik pirmas žingsnis. Trofėjinius žvėris medžioti gali tik medžiotojai selekcininkai. Norit gauti šią kvalifikaciją tenka laikyti kur kas sudėtingesnius egzaminus nei tampant paprastu medžiotoju. Selekcininkai privalo atsiminti daugybę dalykų, iš menkiausių požymių nustatyti, kuriuos žvėris galima medžioti, kurių dar ne.
Urėdas apgailestauja, kad tvarkos ir padorios medžioklės principų laikosi toli gražu  ne visi medžiotojai. F. Bakys įsitikinęs, kad tarp medžioklės kolegų yra žmonių, kuriems labiau už viską rūpi trofėjai, tokie medžiotojai savo tikslų galimai siekia ir nelegaliai.
„Būna, kad žmonės pusę namų nukarsto trofėjais. Pažiūri tuos ragus, kaukoles ir matai, kad daugybė žvėrių buvo nemedžiotini. Kyla klausimas, kaip jie atsirado pas medžiotojus. Galbūt dalis sumedžioti kur nors užsienyje, o gal ir ne“, – dvejojo F. Bakys.
Tačiau didžiausia žala gamtai urėdas vadina  brakonierius, medžiojančius viską, kas pakliūva po ranka, todėl jų laimikiu tampa patys geriausi žvėrys.

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook