Balsavimas

Ar STT įtarimų sulaukę ir nuo pareigų nušalinti savivaldybės administracijos vadovai turėtų atsistatydinti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Sinagogų aikštėje pradėti darbai

Sinagogų aikštėje pradėti darbai (0)

2019-04-22

Projekto autoriai Dovydas ir Grigorijus Zundelovičiai su meru Skirmantu Mockevičiumi ir UAB „Jurmelsta“ vadovu Kęstučiu Naujoku aptarė artimiausius darbus.

Balandžio 19 d. Jurbarke viešėję Sinagogų aikštės memorialo autorius skulptorius Dovydas Zundelovičius ir vienas projekto kūrėjų, „New Artist Collegium“ (CAN) atstovas Grigorijus Zundelovičius su Jurbarko r. savivaldybės meru Skirmantu Mockevičiumi ir bendrovės „Jurmelsta“ vadovu Kęstučiu Naujoku aptarė darbus.

Sinagogų aikštės memorialo, skirto Jurbarke gyvenusiai žydų bendruomenei bei žydų gelbėtojams atminti, projektui įgyvendinti prireikė trejų metų. „Viską galima buvo padaryti per metus, tačiau problema – finansavimas. Projekto vertė 180 tūkst. Eur. Dar trūksta apie 30-40 tūkst. Eur. Džiaugiamės, kad lėšų užtenka memorialo gamybai“, – sako D. Zundelovičius. Memorialo autorius darbus atlieka be užmokesčio ir pats su šeimos nariais rūpinasi projekto finansavimu.

Projekto autoriai į Jurbarką atvažiavo sužinoti naujienų, pamatyti, kaip vyksta darbai, aptarti terminų. „Svarbu nutarti, kada į Jurbarką bus galima atvežti pirmos grupės akmenis. Visi elementai, kurie siejami su pamatais, betonavimu turi būti atvežti tam tikru laiku. Dirbsiu savaitę Širvintose, „Baltojoje Savingėje“, kad tuos akmenis paruoščiau“, – planais dalijasi D. Zundelovičius.

Pasak memorialo autoriaus, pagrindiniai darbai Jurbarke prasidės paskutinę gegužės savaitę, o per birželį viskas turės būti paruošta.

Svečiai UAB „Jurmelsta“ vadovui K. Naujokui perdavė galutinius aikštelės planus. Pasak G. Zundelovičiaus, pagrindiniai elementai planuose nekito, keitėsi tik detalės. Projekto autoriai ir rangovas aptarė technines projekto detales.

Pasak D. Zundelovičiaus, svarbiausia labai tiksliai numatyti ir pažymėti memorialo diagonalę bei aptarti, kada bendrovės „Baltoji Savingė“, kurioje vyksta memorialo gamyba, galės atvežti akmens detales: bortelius, apvadus medeliams ir kitus elementus. „Reikia viską suplanuoti taip, kad akmenis būtų galima vežti tiesiai į aikštelę, jų nereikėtų sandėliuoti“, – mano G. Zundelovičius.

Šiuo metu Kauno gatvėje esančioje Sinagogų aikštėje rangovai nuo vietos, kurioje bus įrengtas memorialas, jau nuėmė trinkeles, išardė seną asfaltą. „Tas trinkeles mes patys ir paklojome, tad žinojome, kas po jomis. Nuėmus asfaltą radome įprastą gruntą – suvežtą, sujauktą, žvyrą. Nieko ypatingo“, – sako K. Naujokas.

Pasak rangovo, balandžio 24 d. į statybvietę atvyks archeologas Vytautas Juškaitis ir atliks tyrimą. „Pagal normatyvus bus iškasti keli šurfai. Jei nieko nebus rasta, bus galima pradėti darbus“, – sako K. Naujokas. Jis tikina, kad aplink šią vietą jau buvo atliekami archeologiniai tyrimai, tačiau nieko vertingo nerasta. „Šalia buvo bankas. Tai gal kas kokią monetą ir pametė“, – juokiasi rangovas, bet tikisi, kad darbų stabdyti dėl radinių neteks.

Projekto autoriai ir rangovas sutarė po archeologinio tyrimo vėl susitikti ir galutinai suderinti svarbiausias detales. Tai bus padaryta kitą savaitę. „Turime labai tiksliai viską sužymėti. Tai labai svarbu ir mums, ir projekto autoriui. Tuo šis projektas ir kitoks – reikalauja ypač didelio kruopštumo ir tikslumo. Net ne centimetrais, o milimetrais“, – sako K. Naujokas.

Sužymėjus ribas, bus kasama duobė pamatams, daromi klojiniai ir pilamas betonas. Ant paruoštų pamatų memorialo montavimo darbus atliks patys projekto autoriai. UAB „Jurmelsta“ darbuotojai tvarkys grindinį – bus grąžinta dalis dabar nuimtų trinkelių, bet didesnė dalis teritorijos bus išklota bazalto akmens bruku. „Akmenys iš Ukrainos jau atvežti. Mes jį klosime, o memorialo autoriai ant jų klijuos raides“, – sako K. Naujokas.

Pasak D. Zundelovičiaus, brukas turėtų būti klojamas be idealios tvarkos, akmenys – įvairaus dydžio. „Mums nereikia, kad jie būtų sukloti tvarkingai. Atvirkščiai, akmenys turi banguoti, kaip upė“, – sakė memorialo autorius.

K. Naujokas patikino, kad pats statybų objektas nėra sudėtingas ar didelis, tačiau viską norisi padaryti atsakingai ir kokybiškai. „Statybų eigoje atsiranda įvairių pakeitimų. Gerai, kad jį iki pat galo prižiūrės patys jo kūrėjai, tada viską daug lengviau išspręsti“, – sako K. Naujokas. Jis patikino, kad darbai bus padaryti laiku ir atidarymo šventė įvyks, kaip suplanuota – liepos 19 d.

Jūratė Stanaitienė« Atgal

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook