Jurbarkiečiai Seimo narį rinks ne tik su pagėgiškiais, bet ir...

Jurbarkiečiai Seimo narį rinks ne tik su pagėgiškiais, bet ir su tauragiškiais (2)

2019-10-09

Seimas rugsėjo 20 d. neeiliniame posėdyje pritarė sprendimui, kuriuo artimiausiuose Seimo rinkimuose būtų kuriama atskira rinkimų apygarda pasaulio lietuviams. Jos rinkėjų skaičius nustatomas įskaičiuojant paskutiniuose rinkimuose dalyvavusių ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsavusių rinkėjų skaičių. Šiandien, spalio 9-ąją, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pristatė rinkimų apygardų pokyčius.

Prie buvusios bendros Jurbarko-Pagėgių rinkiminės apygardos planuojama prijungti dalį Tauragės r. rinkėjų - Gaurės, Baltrušaičių ir Eičių gyvenvietes. Pati rinkiminė apygarda pervadinama į Karšuvos. Šis pavadinimas parinktas pagal čia esančią girią.

Po šio sprendimo, Lietuvos Respublikos teritorija dalijama į 70 vienmandačių rinkimų apygardų, atsižvelgiant į rinkėjų skaičių rinkimų apygardoje. Nustačius kad paskutiniuose rinkimuose dalyvavusių ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsavusių užsienyje esančių rinkėjų skaičius, kuris nustatomas iki Seimo rinkimų likus vieneriems metams, yra didesnis negu 0,9 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus, bus sudaroma Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda ir kitose valstybėse esantys Lietuvos Respublikos piliečiai bus įrašomi į Pasaulio lietuvių vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą.

Rinkimus reglamentuojantys teisės aktai numato, kad rinkėjų skaičius apygardoje turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Turint omeny, kad Konstitucinis Teismas 2015 m. spalio 20 d. nutarime pažymėjo, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus.

Lietuvos Respublikos demografiniai pokyčiai sąlygoja, kad Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose gyventojų skaičius auga, o regionuose – mažėja. Todėl rinkimų apygardų ribų pokyčiai yra neišvengiami. Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų registro 2018 m. gruodžio mėn. duomenis, VRK buvo parengusi rinkėjų skaičiaus rinkimų apygardose nuokrypio nuo vidurkio žemėlapį.

Vienmandačių apygardų ribų projektas rengiant 2020 m. Seimo rinkimus, parengtas atsižvelgiant į lygią rinkimų teisę užtikrinančias Europos Tarybos Venecijos komisijos Gerosios rinkimų praktikos kodekso normas bei minėto Konstitucinio Teismo nutarimą bei taip pat dabartinės redakcijos Seimo rinkimų įstatymo reikalavimus (rinkimų apygardų teritorinis vientisumas, jų formavimas atsižvelgiant į administracines ribas ir pan.).

VRK visus besidominčius rinkimų apygardų ribų klausimais maloniai kviečia dalyvauti pristatyme. VRK tikisi, kad rinkimų apygardų projektas sudomins visuomenę, todėl po pristatymo lauks konkrečių pasiūlymų ir patarimų. Savo nuomonę, pasiūlymus dėl apygardų ribų keitimo iki lapkričio 8 d. bus galima pateikti el. paštu apygarduribos@vrk.lt.

VRK atkreipia dėmesį, kad sudėtinga būtų įgyvendinti pasiūlymus, prašymus ar net reikalavimus, kuriais būtų siūloma keisti tik vienos apygardos ribas, neįvertinant, kad tuomet gretima apygarda gali tapti per didelė ar per maža. VRK galės pritarti tik tokiems pasiūlymams, kurie atitinka įstatymo reikalavimus.

 VRK inf.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook