Balsavimas

Ar tinkamai prižiūrimos gatvės Jurbarke?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Kiaulių maras plinta

Kiaulių maras plinta (0)

2018-02-12

Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Algirdas Pocius informavo, kad nuo 2018 metų pradžios Lietuvoje afrikinis kiaulių maras nustatytas 284 vietose 712 šernų (613 nugaišusiems ir 99 sumedžiotiems). Visos šernų gaišenos ir skerdenos sunaikintos. Šiais metais afrikinis kiaulių maras nustatytas ir kitose Europos valstybėse Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Ruminijoje.

„Jurbarko rajone afrikinis kiaulių maras nustatytas 70 nugaišusių šernų ir 8 sumedžiotiems. Jurbarko rajonas yra patekęs į antrąją afrikinio kiaulių maro zoną (jai priklauso tie rajonai, kuriuose liga buvo nustatyta šernams). 2018 m. vasario 1 d. Europos komisijos sprendimu ši zona buvo išplėsta. Į antrą afrikinio kiaulių maro zoną patenka Girdžių, Jurbarko miesto, Jurbarkų, Juodaičių, Raudonės, Seredžiaus, Veliuonos, Skirsnemunės ir Šimkaičių seniūnijos. Pirmojoje zonoje (tai teritorija, esanti aplink užkrėstas zonas ir kaimynystėje) lieka tik Eržvilko, Smalininkų ir Viešvilės seniūnijos“, – su situacija Jurbarko rajone supažindino A. Pocius.

Jurbarko valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius informavo, kad kontrolė ir stebėsena išplėstoje antrojoje zonoje intensyviai vykdoma bendradarbiaujant su medžiotojų būreliais, kurių nariai šiais metais sumedžiojo 242 šernus (107 užkrėstoje zonoje ir 135 likusiuose būreliuose) iš kurių 123 šernų patelės. Ankščiau jų buvo skaičiuojama vienetais.

Lietuvoje jau keletą metų taikomos įvairios priemonės šernų populiacijos gausai kontroliuoti ir ligos plitimui pristabdyti. Viena tokių priemonių – išmokos už sumedžiotas vyresnes nei 2 metų amžiaus šernų pateles. Pasak A. Pociaus, medžiotojams už sumedžiotas šernų pateles skiriama 100 eurų išmoka.

„Kiaulių maras plinta ne tik laukinėje faunoje – skelbiama apie ligos židinius ir kiaulių laikymo vietose, todėl pagrindiniu prioritetu išlieka biologinio saugumo priemonių įdiegimo kontrolė kiaulių laikymo vietose. Laikytojai bus ne tik tikrinami, bet ir mokomi, konsultuojami, kaip sumažinti riziką kiaulėms užsikrėsti afrikinių kiaulių maru. Negalintiems įgyvendinti biologinio saugumo priemonių, bus reikalaujama paskersti kiaules“, – akcentavo A. Pocius. Taigi, norintys laikyti kiaules smulkiuose ūkiuose biosaugos reikalavimus privalės įgyvendinti visu šimtu procentų iki 2018 m. gegužės 1 d., o to nepadarę privalės pasiskersti kiaules iki šiltojo periodo – birželio mėnesio.

„2017 metais smulkiųjų kiaulių ūkių deklaruota ir patikrinta 833 su 2 776 kiaulėmis. Šiai dienai deklaruotos 467 kiaulių laikymo vietos. Todėl prašau seniūnijų seniūnų paraginti gyventojus deklaruoti ūkius. Kiaulių judėjimas privalo būti deklaruojamas. Tai reiškia, kad visos įsigyjamos ir į ūkį parvežamos kiaulės privalo būti su lydimaisiais dokumentais (veterinarijos pažymėjimu ir gyvūnų gabenimo važtaraščiu) bei paženklintos į ausis. Įsigytus paršelius, parduodamas ar paskerstas savoms reikmėms kiaules, kiaulių laikytojai privalo deklaruoti per 7 kalendorines dienas užpildant GŽ-2 formą“, – sako inspektorius.

Ektremalių situacijų komisijos nariai bei kiti posėdyje dalyvavę įmonių ir įstaigų vadovai, seniūnai išreiškė susirūpinimą dėl afrikinio kiaulių maro komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose. „Šį klausimą mūsų tarnybos atstovai kėlė Europos komisijos nariams dalyvaudami „Žaliojoje savaitėje“ Vokietijoje. Būtent Europos komisija ir turės priimti sprendimą dėl prekybos gyvomis kiaulėmis“, –  informavo inspektorius.

Komisijos narių nuomone, informacija apie afrikinių kiaulių marą ir jo grėsmę turėtų būti transliuojama respublikiniu lygiu per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją, kuri rengtų specialias laidas ir išaiškintų žmonėms, kaip elgtis. Jų nuomone tai tikrai būtų veiksminga priemonė kuo plačiau informuoti visuomenę. Ši informacija galėtų būti transliuojama net ir kelis kartus per dieną.

VMVT ir "Šviesos" inf.« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook