Vyriausybė apsisprendė: kaip kitąmet keisis algos ir pensijos

Vyriausybė apsisprendė: kaip kitąmet keisis algos ir pensijos (0)

2019-12-02

Pirmadienio rytą Vyriausybė ėmėsi svarstyti pakoreguotus 2020 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektų bei atnaujinto „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto likimus. Buvo siūloma didinti tiek biudžeto pajamas, tiek išlaidas. Taip pat kai kurių profesijų atstovams numatyta didinti atlyginimus.

Finansų ministras Vilius Šapoka pristatydamas atnaujintą biudžeto projektą sakė, kad jo kryptys išlieka tos pačios. Kaip teigė, tai realistinis, mažinantis skurdą, kompromisinis ir subalansuotas biudžetas, kuris atitinka fiskalinę drausmę.

„Viešųjų finansų pertekliaus išleika nepakitęs, sudarys 0,2 proc.“, – kalbėjo V. Šapoka.

Taip pat buvo skaičiuojama, kad biudžeto pajamos galėtų didėti beveik 14 mln. Eur, o išlaidos beveik 60 mln. Eur.

Kaip rašo BNS, Vyriausybė kitų metų valstybės pajamas, palyginti su spalį patvirtintu projektu, siūlo didinti 0,1 proc. (13,873 mln. eurų) iki 11,559 mlrd. eurų, išlaidas – 0,4 proc. (55,246 mln. eurų) iki 12,705 mlrd. eurų.

Kitų metų valstybės biudžeto deficitas siektų 1,146 mlrd. eurų – 3,7 proc. (41,375 mln. eurų) daugiau nei pirminiame projekte.

Tai numatoma patobulintame 2020 metų valstybės biudžeto projekte, kuriam pirmadienį pritarė Vyriausybė, o vėliau galutinai tvirtins Seimas.

Kalbant apie pagrindinių sričių finansavimą, jis teigė, kad jos taip pat išlieka nepakitusios.

„Papildomai nuo pirminio pasiūlymo planuojama 10,3 mln. Eur skirti švietimo pagalbos specialistų darbuotojų atlyginimams“, – sakė jis.

Vyriausybės siūlymai 2020 m.© Finansų ministerija „Kitos sritys, papildomai nuo pirminio pasiūlymo įgyvendinti, tai medikų atlyginimams padidinti papildomai yra skiriama 40 mln. Eur, ugniagesių atlyginimams didinti 4 mln. Eur, policijos darbuotojų atlyginimams padidinti – 3,5 mln. Eur“, – Vyriausybei pristatydamas patobulintą biudžeto projektą kalbėjo jis.

Finansų ministras taip pat aiškino, kad mokytojų atlyginimams skiriama suma, jei Seimas pritartų, papildomai dar augtų 15,6 mln. Eur, dėstytojų ir mokslininkų – 4,6 mln. Eur, ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo darbuotojų atlyginimams skiriama suma didėtų – 11,2 mln. Eur.

Taip pat bibliotekoms būtų skirta 0,3 mln. Eur daugiau, kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai papildomai didėtų 6,4 mln. Eur, o Kultūros ministerijos pavaldžių įstaigų finansavimui būtų skirta dar 1,12 mln. Eur.

Kalbant apie dirbančiuosius, jis aiškino, kad ir toliau siūloma likti prie Vyriausybės anksčiau pateikto varianto, kurt buvo teigiama, kad maksimalus taikytinas NPD didės 50 Eur iki 350 Eur, minimali mėnesinė alga (MMA) popieriuje didės nuo 555 iki 607 Eur.

Kaip rašė BNS, Finansų ministerija pakartotinai siūlo ir savarankiškai dirbantiems asmenims nuo 43 iki 60 šalies vidutinių darbo užmokesčių (VDU) padidinti „Sodros“ įmokų lubas.

Tokias pat lubas dabar moka samdomą darbą dirbantys žmonėms.

Šis pakeitimas palies maždaug 1–2 proc. savarankiškai dirbančių asmenų, kurių metinės pajamos viršija 55 tūkst. eurų.

Mažesnes pajamas gaunantieji mokės tokias pat įmokas, kaip ir šiemet.

Tokį siūlymą pirmadienį svarsto Vyriausybė, kuriai teikiamas patobulintas 2020 metų „Sodros“ biudžeto projektas.

Finansų ministerija pabrėžia, kad savarankiškai dirbančių žmonių apmokestinamoji bazė nesikeičia, nes, mokant mažesnes įmokas, mažėtų jų pensijos teisės, padidėtų „Sodros“ įmokų ir išmokų neigiamas skirtumas, juos turėtų labiau subsidijuoti samdomi darbuotojai ar pensijų gavėjai, o „Sodra“ netektų apie 23 mln. eurų pajamų.

Valdantieji siūlo įvesti prekybos apyvartos, automobilių taršos ir bankų turto mokesčius bei sumažinti ribą, nuo kurios būtų mokamas nekilnojamojo turto mokestis.

R. Baškienė BNS sakė, kad stambiųjų prekybos tinklų apyvartos bei bankų turto mokesčiai gali įsigalioti ne anksčiau kaip nuo kitų metų vidurio, nuo liepos gali įsigalioti ir taršių automobilių mokestis.

Tuo tarpu gyventojų nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimo kartelę nuleisti iki 150 tūkst. eurų siūloma nuo kitų metų sausio, tai leistų kitąmet į biudžetą papildomai surinkti apie 2,5 mln. eurų.

Šiuos mokesčius siūloma įvesti siekiant į biudžetą surinkti daugiau pajamų, kuriuos ketinama skirti pensijoms ir „vaiko pinigams“ didinti.

Seimas po svarstymo yra pritaręs prezidento Gitano Nausėdos iniciatyvoms dėl pensijų didinimo, jas kiek pakoregavęs.

Tai leistų pensijas nuo kitų metų padidinti ne 30, kaip numato dabartinė indeksavimo tvarka, o vidutiniškai 33 eurais.

Prezidentūra skaičiuoja, kad 2020–2021-aisiais papildomam pensijų didinimui biudžete reikėtų numatyti po 32 mln. eurų.

Valdančiųjų „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis žurnalistams yra sakęs, kad koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ siūlymui dėl 70 eurų išmokos bus pritarta, tačiau neaišku, kada ši nuostata įsigalios.

Taip pat numatoma nuo 555 iki 607 eurų kelti minimalią mėnesio algą, didinti darbo užmokestį valdžios sektoriaus darbuotojams, nes didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir numatyti kiti vienkartiniai atlyginimų kėlimai.

Valstybės kontrolė ir Lietuvos bankas perspėjo, kad valdžios sektorius kitąmet vėl gali būti deficitinis, nors Finansų ministerija planuoja išlaikyti viešųjų finansų perteklių.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook