Balsavimas

Ar Jurbarko ligoninė turėtų likti?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Belvederio dvaro likimą lems aukciono plaktuko dūžis

Belvederio dvaro likimą lems aukciono plaktuko dūžis (0)

2018-07-18

Vienas gražiausių Jurbarko rajone kultūros paveldo objektų ir viena vertingiausių Lietuvoje dvaro sodybų – Belvederio dvaras, nesulaukdamas investicijų ir restauravimo, nenumaldomai nyksta. Dabartiniams jo savininkams įklimpus į skolas bus bandoma dvarą parduoti aukcione. Nuo to, kas taps naujuoju dvaro savininku, priklausys, ar Belvederis atgis, ar liks pasmerktas lėtai mirčiai.

Savivaldybė privatizavo

XIX a. Seredžiaus apylinkių dvarai priklausė grafams Tiškevičiams. Iš jų 1835 m. Seredžiaus apylinkėse žemes įsigijęs Panevėžio bajorų maršalka Kletas Kazimieras Burba nutarė čia įkurti rezidenciją. XIX a. viduryje dešiniajame Nemuno krante ant kalvos pagal prancūzų architekto projektą jis pastatė prašmatnius rūmus su apžvalgos bokštu. Belvederiu dvaras pavadintas dėl gražaus vaizdo, nes itališkai „belvedere“ reiškia „gražu žiūrėti“.

Dvaro savininkas planavo Belvederio kaime pastatyti pirmąjį Lietuvoje cukraus fabriką, bet tam sutrukdė 1863-ųjų sukilimas, už dalyvavimą kuriame dvaro savininkas buvo sušaudytas. Pirmojo pasaulinio karo metais dvaras buvo nusiaubtas, tarpukariu čia veikė pienininkystės ir gyvulininkystės mokykla, po Antrojo pasaulinio karo – Pienininkystės, vėliau – Žemės ūkio technikumas, bitininkystės ir sodininkystės mokykla.

2005 m. pabaigoje Jurbarko savivaldybė dvarą privatizavo. Pasak Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Tauragės skyriaus vyriausiosios valstybinės inspektorės Margaritos Karūnienės, jį už 1,2 mln. litų įsigijo verslininkas Stanislovas Lapeika, atstovavęs UAB „Vadybos klinika“.

Pardavus dvarą jo būklė kasmet prastėjo, buvo konstatuojami vis nauji rūmų ir kitų statinių nepriežiūros faktai. Bendrovė nevykdė paveldosaugininkų reikalavimų ir vengė administracinės atsakomybės – už kultūros paveldo nepriežiūrą jai skirtą baudą teko išieškoti priverstinai. Valstybės naudai iš „Vadybos klinikos“ priteista per 51 tūkst. litų.

Po kelerių metų Belvederio dvaro savininku tapo VšĮ „Belvederio dvaras“. „Su šiuo savininku susikalbėti pasidarė lengviau. Jie kreipdavosi į mus dėl dvare atliekamų darbų, stengėsi pastatus užsandarinti, užrakinti. Tačiau tokio amžiaus dvarui reikia rimtesnio konservavimo arba restauracijos“, – tikina M. Karūnienė.

Visą straipsnį skaitykite laikraštyje.« Atgal

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook