Didesnė darželio kaina sumaišties kol kas nekelia

Didesnė darželio kaina sumaišties kol kas nekelia (0)

2020-01-29

Irena Bertulienė patikino, kad mokestis už „Nykštuko“ ugdytinių maitinimą keisis nedaug.

Už darželį lankančius vaikus vasarį tėveliai jau mokės brangiau – pagal šių metų sausio 1 d. įsigaliojusį  Atlyginimo už ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų išlaikymą Jurbarko rajono savivaldybės švietimo įstaigose tvarkos aprašą.

Pakeitė pasenusį

Naujasis Atlyginimo už ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų išlaikymą švietimo įstaigose tvarkos aprašas, padidinęs mokestį už darželį, Jurbarko r. savivaldybės tarybos patvirtintas 2019 m. lapkričio 28 d. Jis pakeitė senąjį, šešerius metus galiojusį aprašą. 

Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Dalia Jaramavičienė sakė, kad koreguoti ankstesnį aprašą buvo būtina dėl teisės aktų pokyčių bei padidėjusių maisto kainų. Maisto kainų didėjimą fiksuoja ne tik Statistikos departamentas, kurio duomenimis buvo remtasi rengiant aprašo projektą, pabrangimą matome visi, nuėję į parduotuvę.

Nuo ankstesnio, 2013 m. spalio 24 d. patvirtinto, Užmokesčio už ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų išlaikymą tvarkos aprašo, naujasis iš esmės skiriasi dviem dalykais: padidėjusiu mėnesiniu mokesčiu už vaiko išlaikymą ugdymo įstaigoje ir didesnės galimos kainos už maitinimą nustatymu – tai padaryta siekiant užtikrinti sveikatai palankią vaikų mitybą. Dar, pasak D. Jaramavičienės, sukonkretinta mokėjimo už paslaugas tvarka ir akcentuotos įstaigų vadovų teisės nutraukti ugdymo sutartį su tėvais, kurie laiku mokesčio nesumoka – nes skolininkų vis pasitaiko. Visa kita – daugiau sąvokų koregavimas, kaip ir pačiame aprašo pavadinime.

Atlyginimas už vienos dienos maitinimą nuo šių metų sausio negali viršyti 9 proc. bazinės socialinės išmokos dydžio. Šiuo metu bazinė socialinė išmoka nustatyta 39 Eur, vadinasi, maitinimas per dieną negali kainuoti daugiau nei 3,51 Eur. Apraše numatyta įvairių lengvatų, atleidžiančių nuo mokesčio ar jį mažinančių.

Vaiko išlaikymas švietimo įstaigoje, jei išbūna ilgiau kaip 4 val. per dieną, pakilo iki 12 Eur per mėnesį rugsėjo–birželio mėnesiais. Liepą–rugpjūtį teks mokėti brangiau – 30 Eur, ir jokios apraše numatytos lengvatos, taip pat už maitinimą, netaikomos.

Šis mokestis, apraše vadinamas atlyginimu už vaikų išlaikymą švietimo įstaigoje, skiriamas ugdomosios aplinkos kūrimui, ūkinėms ir higienos priemonėms pirkti, smulkiems remonto darbams atlikti ir kt. Tačiau individualiomis ugdymo ir asmens higienos priemonėmis vaikus turi aprūpinti tėvai – tai parašyta apraše.

Pabrangs nežymiai

Kokia tėvų reakcija į padidintą mokestį, klausėme Jurbarko lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės Irenos Bertulienės. „Pirmas mokėjimas bus tik vasarį, bet informaciją tėvai turi. Man tiesiogiai nesakė niekas nieko, grupių auklėtojos irgi neinformavo, kad kažkas būtų nepatenkintas“, – sakė vienintelės rajone švietimo įstaigos, kuriame teikiama tik ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslauga, vadovė.

Savivaldybės tarybos sprendimas dar pernai buvo patalpintas įstaigos tinklapyje, grupių, kurios turi, feisbuko paskyrose, atspausdintas ir padėtas visų grupių drabužinėse – gal kai kurie tėveliai nesinaudoja kompiuteriu, auklėtojos informavo tėvelius individualių pokalbių metu bei sausį vykstančiuose susirinkimuose.

Direktorė teigė negalinti garantuoti, kad nežinančių apie pabrangimą nebus. Tačiau ji tikisi, kad naujas mokesčio dydis ugdytinių tėvų labai neprislėgs – atlyginimas už išlaikymą įstaigoje pakilo mažiau nei 5 eurais, o maitinimo išlaidos „Nykštuke“ žymiai didėti neturėtų.

„Nykštukas“ – viena iš nedaugelio švietimo įstaigų, pati organizuojanti ugdytinių maitinimą.

„Atlyginimo už maitinimą vienai dienai riba iki šių metų buvo 1,91 Eur, bet ji buvo nustatyta 2013 m. Ir po euro įvedimo, ir vėliau maisto kainos kilo, vaikų maitinimo organizavimo aprašas keitėsi kelis kartus, ir nuo naujų metų yra kai kurių pakeitimų, todėl vykdant to aprašo reikalavimus truputį riba pakelta, kad įstaigos įsitektų. Bet mes ir 2013 m. nustatytos maksimalios ribos nė karto nebuvome pasiekę. Iki šiol maitinome už mažiau nei du eurus per dieną ir tikiuosi, kad ta kaina ženkliai nepakils. Kiek kainuos tiksliai mėnesio maitinimas, galėsiu pasakyti mėnesiui pasibaigus. Bet pokytis bus nedidelis. O gal ir nebus“, – sakė „Nykštuko“ direktorė.

Ką nors keisti vaikų maitinime dėl naujo atlyginimo už vaikų išlaikymą švietimo įstaigose tvarkos aprašo, pasak I. Bertulienės, nereikia. „Maitiname pagal vaikų maitinimo organizavimo aprašą, valgiaraščiai patvirtinti. Ir naujos pirkimo sutartys sudarytos nuo sausio 1 d. – kainos truputėlį yra kilstelėjusios: kai kurie pieno produktai pabrangę, kai kurios daržovės. Darydami viešuosius pirkimus maisto produktams pirkti, pateikiame kokybės reikalavimus ir ieškome aukštos kokybės produktų už žemiausią kainą. Nes kainos kokybiškų produktų, kaip ir nekokybiškų, svyruoja. O kaina, kurią tėvai moka už vaikų maitinimą, svyruoja dėl produktų sezoniškumo: dabar perkame obuolius, bananus, tai yra pigiau, o vasarą, kai pirksime šviežias braškes, šilauoges iš ūkininkų, kainos truputėlį didesnės“, – pasakoja direktorė.

Savivaldybės sprendimas, kad atlyginimas už maitinimą negali viršyti tam tikros sumos, yra, pasak „Nykštuko“ direktorės, naudingas tėvams, o maksimali riba – dabar 3,51 Eur – nustatyta ne dėl to, kad ją būtina pasiekti. „Ta kaina nėra aukšta, jei paanalizuotume kitų šalies darželių maisto kainą. Sprendimas priimamas ne vieneriems metams, o kainos kyla. Tačiau mūsų įstaigos nuostata yra neiškelti kainos, kad tėvams ta paslauga, kurią mes teikiame, būtų prieinama“, – sakė I. Bertulienė. Dar patikslino, kad tėvai apmoka tik išlaidas maisto produktams, už patiekalų pagaminimą darbuotojams atlyginimą moka savivaldybė.

Yra numatytos aplinkybės, kada už maitinimą mokėti nereikia, viena jų – kai vaikas dėl ligos nelanko darželio. Pažymos iš mediko nebereikia, užtenka tėvų raštelio, o įstaigoms yra leista nusistatyti pateisinimo tvarką.

„Mes pateisiname tik 5 ar daugiau kalendorinių dienų. Galėčiau pasakyti, kodėl. Analizavom gydytojų pažymas – neturėjom tokių pažymų, kad būtų vaikas sirgęs vieną dieną. Dėl to buvo priimta tokia nuostata. Tai yra todėl, kad tėvai nepiktnaudžiautų, nes pažymos yra papildomas darbas auklėtojoms. Be to, čia yra ugdymo įstaiga – jei tėvai pasirašė sutartį, kad vaikas čia būtų ugdomas, tai piktnaudžiauti negalima. Tokią tvarką mes turime, ir tėvai su ja yra supažindinti“, – sakė „Nykštuko“ direktorė.

Skolininkų pasitaiko

Keblumų pasitaiko ir Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos darželyje. „Buvo, kad vaikas nelankė mėnesį, paskui truputį atėjo ir vėl nelankė. Mama parašė, kad sirgo. O mes pasirašę sutartį, kad pateisiname tik iki 10 dienų. Turėtume gauti patvirtinimą, bet gydytojai neprivalo teikti tokių pažymų“, – pasakojo mokyklos direktorius Artūras Matukaitis.

Gal taip tėvai taupo pinigus.  Dvylika eurų už darželį – daug ar ne? „Kol kas neiškilo klausimų dėl pabrangimo. Tiesa, skolininkų pasitaiko. Tuomet tenka rašyti tėveliams perspėjimus, kad dėl sutarties sąlygų nesilaikymo bus nutraukta paslauga“, – sakė A. Matukaitis.

Bet tokių atvejų, kurie numatyti ir savivaldybės tarybos sprendime, kad laiku nesumokėjus ugdytinis išbraukiamas iš sąrašų, dar nebuvo. Perspėti tėvai susizgrimba – rašo prašymus atidėti mokėjimą, leisti skolą sumokėti dalimis. Beje, mokyklos administracija pastebi, kad skolų paprastai prisikaupia tos pačios šeimos, ir, ko gero, ne dėl finansinių sunkumų, o kad pirmenybę teikia kitiems savo poreikiams, o ne mokėjimui už vaiko ugdymą.

Su nauju tvarkos aprašu, reglamentuojančiu pabrangimą, Smalininkų darželinukų  tėvai supažindinti pasirašytinai.

Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos darželinukams, kaip ir mokiniams, maitinimą tiekia UAB „Bruneros“. Iki sausio 1-osios maitinimas per dieną kainavo 1,74 Eur. Pridėjus 7,24 Eur atlyginimą už švietimo įstaigos lankymą, per mėnesį tėveliai mokėdavo 45,52.

Dabar teks pridėti dar 4,76 Eur už vaiko išlaikymą švietimo įstaigoje, o ar keisis maisto kaina, direktorius pasakyti negalėjo – ją nustato tiekėjai. 

Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse ugdomi 44 vaikai, 13 taikoma mokesčio lengvata.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook