Balsavimas

Ar pritartumėte, kad Dainių pelkėje būtų kasamos durpės?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Ginčas dėl Dainių pelkės klimpsta teismuose

Ginčas dėl Dainių pelkės klimpsta teismuose (3)

2019-04-14

UAB „Presto durpės“ ir Jurbarko r. savivaldybės planai skirtingi: verlininkai siekia pelno, savivaldybė – švarios aplinkos. G. Šimboro nuotr.

Bene dešimtmetį vykstantis ginčas tarp rajono savivaldybės ir UAB „Presto durpės“ dėl Dainių pelkės eksploatavimo netyla. Savivaldybė pasiryžusi panaudoti visus teisinius argumentus neleisti šiai bendrovei visai šalia miesto ir Jurbarkų gyvenvietės pradėti kasti ir perdirbti durpes. Priežasčių nerimauti yra. Dainių pelkę pavertus veikiančiu durpynu, neliks ten augančio miško. Daugiau kaip pusantro šimto hektarų pelkėtas plotas nuo miesto nutolęs vos pustrečio kilometro ir ekologiškai Jurbarko ir aplinkinių vietovių gyventojams yra labai svarbus.

Nesutarimai dėl pelkės

Dėl skirtingo požiūrio ir tikslų savivaldybė su UAB „Presto durpės“ susikimba ne pirmą kartą. Kovo 28 d. rajono tarybos posėdyje šis klausimas vėl iškilo visu aštrumu, ir politikai nutarė skelbti naują gyventojų apklausą.

Ar ji padės teismuose išspręsti atsiradusią problemą, nežinia. Tarybos posėdyje tarybos narys, buvęs ilgametis Jurbarko miškų urėdas Faustas Bakys ir politikus, ir savivaldybės administraciją ragino nepasiduoti.

F. Bakys tvirtino, kad dar 2002 m. buvo atlikta rajono miškų inventorizacija, ir Dainių miškas įtrauktas į valstybinių miškų kadastrą. „Tai yra vienintelis ir pagrindinis dokumentas, apibrėžiantis miško būklę“, – sakė patyręs miškininkas.

Galima tik spėlioti, kaip atsitiko, kad apie 2006-2008 m. sudarytame bendrajame Jurbarko rajono plane ši teritorija jau įvardijama ne kaip miškas, o kaip kita žemė. F. Bakys tvirtino, kad buvo daug nuveikta, jog Dainių miškas vėl būtų įrašytas į valstybinių miškų fondą, tačiau pasipylė skundai, ir procesas buvo sustabdytas.

Leidimai išduoti seniai

Dainių pelkės teritorija priklauso valstybei. Dėl pelkės eksploatavimo nesutarimai pradėjo kilti maždaug prieš gerą dešimtmetį, nes dar 2006 m. Lietuvos geologijos tarnyba UAB „Presto durpės“ išdavė leidimą naudoti Dainių pelkės išteklius. Prieš išduodant leidimą buvo atliktas poveikio aplinkai vertinimas. Jį be pastabų suderino ir patvirtino Jurbarko r. savivaldybė, kuriai tuomet vadovavo meras Aloyzas Zairys. Atrodė, kad reikalas tyliai ir galutinai išspręstas.

Tačiau vėliau paaiškėjus verslininkų planams, imtasi ieškoti būdų, kaip į Dainių pelkę neįsileisti durpių kasėjų ir išsaugoti miškelį kaip rekreacinę zoną. Miškas Jurbarkų seniūniją ir miestą bent šiek tiek saugo nuo UAB „Dainiai“ kiaulių komplekso smarvės, o eksploatuojamas durpynas keltų dulkių, kilus gaisrui – plėnių ir dūmų pavojų.

Daugiau skaitykite laikraštyje arba prenumeruokite elektroninę laikraščio versiją.« Back

Naujienlaiškis

Reklama

Facebook