Balsavimas

Ar reikia gyvūnų kapinių?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Kas jie – savivaldybės darbštuoliai ar pasipinigautojai?

Kas jie – savivaldybės darbštuoliai ar pasipinigautojai? (12)

2019-07-26

Rajono valdžios kabinetuose pamažu neliko laisvų kėdžių – po savivaldos rinkimų visi atsidūrė ten, kur ir buvo susiplanavę. Keli pirmieji šios kadencijos savivaldybės tarybos posėdžiai buvo ta riba, kuri nubrėžė rajono vadovų ir kitų politinio pasitikėjimo tarnautojų įgaliojimų pabaigą ir naują darbo etapą. Tačiau už visus darbus valdžios vyrams ir moterims sumokėti pritrūko pinigų – prireikė perskirstyti biudžetą.

Keitė biudžetą

Birželio 27 d. posėdžiavusi savivaldybės taryba ėmėsi šių metų rajono biudžeto pakeitimo. Savivaldybės biudžeto pajamos ir išlaidos padidintos 374694 Eur. Pajamas ir išlaidas teko koreguoti dėl gautų 181500 Eur tikslinių kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų vietinės reikšmės žvyrkeliams asfaltuoti. Pajamų eilutė 100 tūkst. eurų papildyta iš gyventojų pajamų mokesčio. Dar 93194 eurai – pernykštis apyvartinių lėšų likutis.

Pinigai padalyti greitai: kas kelių – keliams, 130 tūkst. eurų prireikė savivaldybės iš dalies finansuojamiems projektams. 9000 eurų numatyti rugpjūčio pabaigoje vyksiančiai jubiliejinei miesto šventei, 4000 – Sinagogų aikštės memorialo atidarymo iškilmėms.

Savęs nenuskriaudė

Tame pat posėdyje rajono politikų ranka šmurkštelėjo į savivaldybės biudžeto piniginę ir ištraukė dar 39194 eurus papildomam tarybos narių darbo užmokesčiui. „Šviesa“ jau rašė, kad valdančiosios daugumos politikai gegužės 8 d. raštu kreipėsi į savivaldybės merą prašydami padidinti posėdžiams pasirengti skiriamą laiką, o tuo pačiu ir atlygį.

Iki tol tarybos nariams kiekvienam posėdžio darbotvarkės klausimui išanalizuoti buvo skiriama viena valanda. Valdantieji pasitarė, kad dvi valandos – geriau nei viena. Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius suskubo su tokio sprendimo projektu, o šis ne tik netruko atsirasti tarp svarstomų klausimų, bet ir buvo sėkmingai patvirtintas.

Priminsime, kad savivaldybės tinklalapyje nurodoma, jog šių metų I ketvirtį tarybos nariams vidutiniškai buvo išmokėta po 388 Eur su mokesčiais. Dabar politikai gaus dvigubai, jei tabelyje nurodys maksimalų laiką. Meras S. Mockevičius tikisi, kad rajono tarybos nariai bus sąžiningi, ir žymės ne galimą, o tikrai sugaištą laiką. Be to, pasak S. Mockevičiaus, finansinė paskata labai svarbi, o kuo daugiau dirbs tarybos nariai, tuo geriau bus rajonui.

Į klausimus neatsakė

Daugumai nepriklausančius tarybos narius ypač domino tame pat sprendimo projekte numatytos papildomos lėšos savivaldos institucijų, Tarybos ir mero sekretoriato bei savivaldybės administracijos darbo užmokesčiui. Sprendimo projektą lydinčiame aiškinamajame rašte nurodyta, kad 4000 eurų reikia padidinti merui, vicemerui ir Tarybos ir mero sekretoriatui skirtas lėšas, esą dėl išmokėtų išeitinių kompensacijų ir kompensacijų už nepanaudotas atostogas ir pasikeitusių darbo užmokesčio koeficientų. Dėl tokių pačių priežasčių iki metų pabaigos 7000 Eur trūksta savivaldybės administracijai.

Valdančiajai daugumai oponuojantys tarybos nariai įtarė, kad pinigų galėjo pritrūkti ne tik dėl išeitinių kompensacijų, bet ir dėl kai kuriems politinio pasitikėjimo darbuotojams gerokai padidintų atlyginimų. Tarybos narys Kasparas Jurevičius klausė, kodėl birželio mėnesį reikia didinti pinigus valdžiai? Pasak jo, svarstant biudžetą buvo žinoma, kad reikės mokėti išeitines kompensacijas ir lėšos buvo paskirtos. „Kas čia per didinimas? Bus ataskaita už tris ketvirčius, tada ir matysim. O dabar – prabudom ir rašom: padidinti, paimti, pakelti“, – valdžios apetitu piktinosi K. Jurevičius.

Aiškių atsakymų dėl rajono biudžeto perskirstymo neišgirdo ir Gintaris Stoškus, todėl po tarybos posėdžio nustatytų koeficientų ir išmokėtų kompensacijų dydžius buvo priverstas aiškintis rašydamas paklausimus.

Vidmantas Juzėnas taip pat bandė išsiaiškinti, kodėl valdžios atlyginimų eilutėje nuo metų vidurio pritrūko pinigų ir kam galėjo būti padidintas darbo užmokestis. Biudžeto pakeitimus posėdyje pristačiusi Finansų skyriaus vedėja Audronė Stoškienė aiškino, kad buvo suskaičiuota, kiek reikės pinigų išeitinėms, kompensacijoms už nepanaudotas atostogas, dar dabar buvusiam vicemerui mokamą kompensaciją. Tačiau vedėja nedetalizavo, kiek ir kam tų pinigų teks, o dėl pakeltų koeficientų kalbėti atsisakė: „Čia Teisės skyriaus reikalas, nežinau, ne mano kompetencija.“

Tačiau iš Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus niekas į tribūną pakviestas nebuvo. Su atsakymu tarybos nariams neskubėjo ir meras, šiaip jau dažnai prisiimantis iniciatyvą paaiškinti įvairias situacijas. S. Mockevičius bandė pasakyti, kad koeficientas kilo administracijos direktorei, tačiau tarybos narių buvo sustabdytas – savivaldybės administracijos direktorės darbo užmokesčio koeficientas patenka į kitą biudžeto eilutę.

Galiausiai meras pridūrė, kad padidino „ir sekretoriato vadovės“ koeficientą. Nors tai bene vienintelis koeficientas, kurį nustato pats savivaldybės meras, S. Mockevičius sakė neprisimenantis kiek padidino atlyginimą savo pavaldinei. „Mintinai neatsakysiu“, – sakė meras.

Dar kartą to paties klausė tarybos narys Donatas Jackis, tačiau nesulaukęs atsakymo, merui pateikė raštišką paklausimą.

Koalicijos partneriams – dosnūs

Liepos 11 d. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Jurbarko skyriaus pirmininkas ir tarybos frakcijos vadovas D. Jackis gavo atsakymą. Jame nurodoma, kad pagal Valstybės tarnybos įstatymą Tarybos ir mero sekretoriato vadovą į pareigas priima meras. Atlyginimą taip pat nustato meras. Šiai pareigybei algos koeficientas gali būti nustatytas nuo 8,1 iki 15 pareiginės algos bazinių dydžių. Jurbarko r. savivaldybės tarybos ir mero sekretoriato vadovui S. Mockevičius paskyrė 11,6 koeficientą. Pareiginės bazinės algos dydis šiuo metu yra 173 Eur, todėl nesunku paskaičiuoti, kad sekretoriato vadovas gauna 2006 Eur atlyginimą.

Birželio 5 d. į šias pareigas, kaip ir praėjusią kadenciją, buvo priimta partijos Tvarka ir teisingumas atstovė Genė Gudaitienė. Per savivaldos rinkimus ši partija gavo du mandatus, į rajono tarybą pateko sutuoktiniai Genė ir Algirdas Gudaičiai ir pakartojo praėjusios kadencijos scenarijų. G. Gudaitienė tarybos nario mandato atsisakė dėl Tarybos ir mero sekretoriato vedėjos pareigų.

Tarybos ir mero sekretoriatas buvo įsteigtas praėjusią kadenciją, savivaldybės mero rinkimus laimėjus S. Mockevičiui. Valdančiajai daugumai pasidalijus postus, sekretoriato vadovo pareigybė buvo atiduota G. Gudaitienei – tik su daug kuklesne alga.

Atsakydamas į redakcijos paklausimą, S. Mockevičius nurodė, kaip kėlė atlyginimą sekretoriato vedėja tapusiai valdančiosios koalicijos partnerei. 2016 m. įsteigus šią pareigybę, Tarybos ir mero sekretoriato vadovui buvo nustatytas 5,2 pareiginės algos bazinių dydžių koeficientas. 2017 m. sausio 1 d. koeficientas „pajudėjo“ iki 5,7, 2019 m. sausio 1 d. padidintas iki 9,5, o nuo šių metų birželio 5 d. jis išaugo iki 11,6.

Išmokos stebina

Iš praėjusią kadenciją rajonui vadovavusių politikų rinkimuose nedalyvavo tik buvęs vicemeras Saulius Lapėnas. Kiti – meras, administracijos direktorė ir jos pavaduotojas – po rinkimų grįžo ten kur buvę. Mero S. Mockevičiaus kadencija pasibaigė ir vėl prasidėjo balandžio 17 d. įvykus pirmajam naujos kadencijos rajono tarybos posėdžiui. Gegužės 8-ąją buvo planuota, kad taryba patvirtins ir administracijos direktorę Vidą Rekešienę bei jos pavaduotoją Darių Juodaitį. Tačiau naujosios valdančiosios daugumos planas žlugo, nes V. Rekešienei pritrūko balsų. Abu politikai į koalicijos pasidalytus postus grįžo gegužės 30 d., jau gavę jiems numatytas išeitines kompensacijas ir kompensacijas už nepanaudotas atostogas. D. Juodaičiui buvo likusi tik viena atostogų diena, tačiau direktorė V. Rekešienė kadenciją baigė ir darbą ten pat pradėjo netuščiomis. „Šviesa“ jau rašė, kad už praėjusią kadenciją nepanaudotas atostogas jai buvo išmokėta 9598,60 Eur kompensacija.

Atostoginius taupė ir buvęs vicemeras S. Lapėnas. Darbą baigusiam mero pavaduotojui buvo paskirta 9062,67 Eur išeitinė kompensacija ir 3179,88 Eur kompensacija už nepanaudotas atostogas. Jau minėta politinio pasitikėjimo tarnautoja, sekretoriato vedėja G. Gudaitienė taip pat per ketverius metus nerado laiko visoms atostogoms. Nors vedėja netruko grįžti į tas pačias pareigas, jai buvo išmokėta 1702,10 Eur išeitinė kompensacija ir 3660,73 Eur kompensacija už nepanaudotas atostogas.

Savivaldybės meras taip pat patenka į darbščiausiųjų sąrašą, nes per kadenciją atostogavo ne visą numatytą laiką. Už nepanaudotas kasmetines atostogas jam išmokėta 6188,55 eurai.

S. Mockevičius aiškina, kad „merui, mero pavaduotojui, Tarybos ir mero sekretoriato vedėjui bei savivaldybės administracijos direktoriui iki kadencijos pabaigos pasinaudoti visomis kasmetinėmis atostogomis dėl asmeninių ir darbinių aplinkybių nebuvo galimybės.“ Kokios tos svarbios asmeninės ir darbinės priežastys, rajono vadovas nedetalizuoja.

Valdžios algos pasikeitė

Lyginant šią ir praėjusią kadenciją gerokai pasikeitė rajono valdžios algos. Savivaldybės administracijos direktoriaus pareiginės algos koeficientas 2015 m. buvo 9,7. Šiemet jis jau siekia 16 pareiginių bazinės algos dydžių. Administracijos direktoriaus pavaduotojas 2018 m. dirbo už 7,8 koeficientu nustatomą algą, dabar nustatytas koeficientas siekia 13,5.

Didėjimo link keitėsi ir aukščiausio lygio rajono vadovų atlyginimai. Mero pareiginės algos koeficientas nustatytas pagal Valstybės politikų ir pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymą įvertinant gyventojų skaičių savivaldybėje, šios pareigybės koeficientas siekia 18. Praėjusią kadenciją mero pavaduotojui buvo nustatytas 8,8 koeficientas. Dabar jis siekia 15 pareiginės algos bazinių dydžių.

Įdomu tai, kad nustatant koeficientus, pavyzdžiui, administracijos direktoriui ir pavaduotojui, buvo pasirinktas koeficiento žirklių vidurkis, kai tuo tarpu didžioji Jurbarko r. savivaldybės administracijos specialistų dalis dirba gaudami patį mažiausią – 6,4 – ar vos kiek didesnį pareiginės algos bazinio dydžio koeficientą.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook