Opozicija siekia atstatydinti administracijos vadovus

Opozicija siekia atstatydinti administracijos vadovus (20)

2019-08-07

Meras Skirmantas Mockevičius dievagojasi, kad apie Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo reikalus nieko nežinojo, tačiau tarybos opozicija tuo netiki, nes prigavo meluojant – rajono vadovas savo 2018 m. veiklos ataskaitoje jau pasidžiaugė, kad mokyklos stadionas yra pabaigtas. J. Pileckienės nuotr

Praėjusią savaitę Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai vieną po kito nuo pareigų trims mėnesiams nušalino abu savivaldybės administracijos vadovus. Pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos pranešimą, administracijos direktorei Vidai Rekešienei ir jos pavaduotojui Dariui Juodaičiui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų suklastojimo bei turto iššvaistymo.

Nutylėta problema sprogo

Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno projektui savivaldybės taryba pritarė dar 2017 m. Į Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programą patekęs stadionas turėjo pasikeisti iš esmės, tačiau pernai spalio 2 d. pasirašę sutartį su viešąjį pirkimą laimėjusia UAB „Voverės namai“, savivaldybės vadovai apie abejonių keliantį lėšų panaudojimo terminą bent jau garsiai nekalbėjo, nors iki metų pabaigos buvo telikę vos keli rudens ir žiemos mėnesiai, mažiausiai tinkami tokiems darbams.

Apie 300 tūkst. eurų siekiantis projektas finansuotas Valstybės investicijų programos ir Jurbarko r. biudžeto lėšomis. Manoma, kad UAB „Voverės namai“ atliko darbų už 90 tūkst. eurų. Dar 180 tūkst. eurų savivaldybė bendrovei galėjo pervesti už neatliktus darbus pagal suklastotus darbų aktus.

Šiemet mokyklos stadione bendrovės darbininkų savivaldybė jau nesulaukė. Nors „Voverės namus“ esą judino raštais, ieškojo telefonais ir vyko į Vilnių, kur įsikūrusi ši bendrovė, rezultatas liko tas pats – pinigai sumokėti, darbai neatlikti ir jokių požymių, kad juos ketintų tęsti. Tai ir buvo priežastis, dėl kurios praėjusią savaitę STT sulaikė administracijos direktorės pavaduotoją, o vėliau ir jis, ir savivaldybės administracijos vadovė buvo nušalinti nuo pareigų.

Sukvietė pasitarti

Nors problemos dėl stadiono valdžiai buvo žinomos,  pasitarti su rajono taryba meras Skirmantas Mockevičius ryžosi net ne po STT pareigūnų vizito, o paaiškėjus, kad po teismo priimtų nutarčių neliko administracijos vadovų. Penktadienį darbo pabaigoje sukviesti rajono tarybos nariai iš mero išgirdo tris pagrindinius dalykus. Pirma, meras ragino neteisti ir nekaltinti įtarimų sulaukusių darbuotojų, nes tai ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir teismų reikalas. Antra, S. Mockevičius dievagojosi, kad nieko apie projekto sunkumus ir piniginius reikalaus jis nežinojo. Trečia – prašė pritarimo skelbti naują darbų pirkimą ir užbaigti stadioną iš savivaldybės pinigų.

S. Mockevičius aiškino, kad darbuotojai, kuriems pareikšti įtarimai, nei ėmė kyšius, nei vogė, o tiesiog tapo galiojančios tvarkos įkaitais. Viešųjų pirkimų konkursai vyksta ilgai, darbų atlikimo terminai taip pat spaudžia, tad susidariusią nemalonią situaciją S. Mockevičius linkęs aiškinti kaip darbuotojų pasiaukojimą, kai patikėjus dokumentais, buvo padėti parašai. Jis teigė, kad savivaldybės administracijos darbuotojai yra sutrikę ir dabar svarbu juos motyvuoti, nes kiekvienas vykdomas projektas yra susijęs su tam tikra rizika.

Didžioji dalis valdančiosios daugumos tarybos narių tik antrino merui, kad kaltinti nuo pareigų nušalintų administracijos vadovų jie nesiruošia. „Nesmagi situacija, bet žinau, kad nė vienas iš keturių asmenų nieko nepavogė ir pasmerkti per anksti“, – sakė vicemeras Daivaras Rybakovas.

Valdančiajai daugumai oponuojantys tarybos nariai buvo kur kas konkretesni ir kategoriškesni.

Siūlė formuoti iš naujo

Liberalų sąjūdžio frakcijos taryboje vadovas, partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Gvidas Byčius mero tiesiai šviesiai klausė, ar jis nemano, kad kuo skubiau reikia formuoti naują savivaldybės administraciją. Pasak G. Byčiaus, Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Rūta Vančienė, kuriai meras patikėjo laikinai pavaduoti administracijos direktorę, neturi šio darbo patirties. Politiko nuomone, R. Vančienė gali pasirašyti skubius ir būtinus raštus, tačiau organizuoti savivaldybės administracijos darbo ji nebus pajėgi. Todėl norint, kad vyktų darbai, savivaldybė galėtų normaliai funkcionuoti reikia greitų sprendimų, laukti nėra ko.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Jurbarko r. skyriaus pirmininkas Donatas Jackis taip pat išsakė nuomonę, kad reikia kalbėti apie pasitikėjimą administracija. Pasak jo, jei įmonei sumokėta už neatliktus darbus, tuomet kaltinimai ne iš piršto laužti. „Esame atsakingi prieš visuomenę, kaip pateisinti tuos dalykus? Atsipalaidavom dirbdami, o reikia laikytis įstatymų, ieškoti kitų sprendimo būdų“, – sakė D. Jackis. Jis pritarė, kad taryba privalo atstatydinti savivaldybės administraciją ir ją formuoti iš naujo.

Tarybos narys Remigijus Brazaitis teigė, kad savivaldybės administracijos vadovai, jei yra sąžiningi ir garbingi, turėtų patys atsistatydinti. Raimundas Jovarauskas kalbėjo apie padarytą milžinišką moralinę žalą savivaldybės administracijai ir politikams. Jis mano, kad negalima visko palikti taip kaip yra, nutylėjus, nieko nekeičiant. R. Jovarauskas gėdijo ir savo kaltės šioje istorijoje neįžvelgiantį merą: „Sakot, nieko nežinojot? Reikėtų prisiimti bent dalį atsakomybės.“

Tarybos opozicija išsakė vieningą nuomonę – meras turi kviesti neeilinį tarybos posėdį, kuriame būtų atstatydinti ir savivaldybės administracijos direktorė V. Rekešienė, ir jos pavaduotojas D. Juodaitis. Išsakytą nepasitikėjimą administracijos vadovais palaikė ir daugumai priklausantis Gintaris Stoškus. Jis patvirtino, kad dėl negerų įtarimų sukėlusio sporto aikštyno projekto kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją ir Specialiųjų tyrimų tarnybą, nes tik viešumas gali apsaugoti nuo tokių dalykų, kokie nutiko savivaldybėje. G. Stoškus siūlė neatidėliojant kviesti neeilinį posėdį, atstatydinti administracijos vadovus, o ir merui patarė svarstyti, ar nereikėtų trauktis iš pareigų.

Pasigedo konkretumo

Politikai pripažino, kad palikti mokyklos be stadiono negalima, todėl išeities teks ieškoti. Tarybos narys, UAB „Jurmelsta“ direktorius Kęstutis Naujokas kritikavo mero matymą tvarkant stadioną. K. Naujoko įsitikinimu, ne tarybos pritarimo reikia klausti, o kuo skubiau atlikti būtiniausius darbus. Didelę patirtį vykdant tokio pobūdžio projektus turintis K. Naujokas pirmiausia siūlė dėl vaikų saugumo aptverti stadioną. Tada – pagalbos prašyti techninį projektą rengusių specialistų. „Išlaidų, žinoma, turėsime, bet jie geriausiai žinotų, kas padaryta, o kokie darbai liko, įvertintų ir pateiktų išvadas“, – kalbėjo K. Naujokas. Tik tuomet galėtų paaiškėti sąmata ir vėl būtų skelbiamas viešasis pirkimas.

Mero teigimu, UAB „Voverės namams“ už neatlikus darbus pervesta 180 tūkst. eurų. Tačiau neaišku, ar tokios sumos užtektų norint pabaigti darbus, nes netyla kalbos apie paliktą broką, o šio taisymas pareikalaus didesnių kaštų.

Be to, neaišku, ar sporto aikštynų atnaujinimo programą vykdanti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nereikalaus grąžinti nepanaudotų lėšų. Tuomet rajono biudžetui dvigubai didesnis smūgis.

Meras ginasi

Keblią situaciją pabandę išsiaiškinti tarybos nariai buvo priblokšti mero S. Mockevičiaus požiūrio. Vargiai ar kas suskaičiuotų, kiek kartų per šį pasitarimą jis tvirtino vieną ir tą patį: „Aš tikrai nieko nežinojau“. Ši frazė žeidė ne tik tokiu teiginiu netikinčią tarybos opoziciją, bet dar labiau į šį procesą įtrauktus eilinius savivaldybės administracijos darbuotojus. Politikai rajono vadovus pasmerkė ir už kelionę į Ryną, kai savivaldybėje vyksta tokie negeri dalykai. Į Lenkiją dėl planuojamo projekto išvažiavo ir meras, ir jo pavaduotojas, ir administracijos direktorė, kai jų pareiga, pasak tarybos narių, buvo pasirūpinti sulaikytais darbuotojais, kurie į šią istoriją įsivėlė ne savo noru.

Netgi šios kadencijos bendražygiai kritikavo valdžią. „Sumokėti už nepadarytus darbus – žiauru. Kalti nekalti – nesvarstome, bet žioplumas irgi nusikaltimas. Yra administracijos kaltės. Mere, ir kad jūs nežinojot, nesitiki“, – sakė Egidijus Giedraitis.

Į eilinį mero „Tikrai nežinojau“ jautriai reagavo Vidmantas Juzėnas, peržiūrėjęs ir įvertinęs visą galimą su šiuo projektu siejamą medžiagą. Jo manymu, šiuo atveju pritrūko ne žinių, o sąžinės. ‚Juk savo pernai metų ataskaitoje įsirašėte, kad stadionas jau yra baigtas, atsiverskite 85 puslapį“, – sakė tarybos narys. Niekas iš opozicijos net nesvarstė tokios galimybės, kad apie progimnazijos stadioną meras nėra nieko girdėjęs, kad sprendimus administracijos vadovai priėmė patys ir niekam iš valdžios nežinant vėjais paleido tūkstančius.

Pasitarimo pabaigoje meras dar šį tą paaiškino: sutartį su UAB „Voverės namai“ esą prieš dvi savaites nutraukė, rugpjūčio 1 d., jau po STT vizito, dėl lėšų išieškojimo iš bendrovės kreipėsi į prokuratūrą. Tačiau šie veiksmai dabar įvykių eigos nebekeičia. Tarybos narė Zita Sorokienė rajono vadovui priminė, kad šis ignoruoja opoziciją, neįsiklauso į nuomonę, tarybos nariai negauna informacijos ir atsakymų į paklausimus, sprendimai priimami kai tam tikri veiksmai jau įvykdyti... „Jūs nesidomėdamas, kaip teigiate, bet pasitikėdamas administracijos vadovais, neatlikote darbo. Jūs pirmų pirma atsakingas“, – sakė Z. Sorokienė. Tarybos opozicija reikalavo neeilinio posėdžio, kuriame būtų atstatydinti administracijos vadovai, kvietė susitelkti ir imtis darbo – kad rinkėjai nevadintų asilais ir būtų bent kiek išgelbėtas tarybos prestižas.

Mero sprendimo dėl neeilinio posėdžio tarybos daugumai nepriklausantys nariai žadėjo laukti iki pirmadienio 17 val., antraip patys ketino imtis iniciatyvos surengti šį posėdį. Darbo dienos pabaigos laukti nereikėjo. Politikus pasiekė žinutės, kad mero iniciatyva neeilinis tarybos posėdis planuojamas rugpjūčio 13 d. 15 val., jungtinis komitetų posėdis kviečiamas rugpjūčio 12 d. 16 val., apie darbotvarkę ir sprendimų projektus informacija bus pateikta savivaldybės interneto svetainėje.

 

Jolita Pileckienė

Taip pat skaitykite:

Sulaikytas aukštas savivaldybės administracijos pareigūnas (papildyta STT komentaru) 

Už stadioną sumokėta – darbai iš vietos nejuda« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook