Paslaugos girdžiškiams teikiamos naujame punkte

Paslaugos girdžiškiams teikiamos naujame punkte (1)

2020-02-11

Su įkurtuvėmis Girdžių medicinos punkto darbuotoją Ireną Tamkevičienę sveikino valdžios, kaimynystėje įsikūrusių įstaigų atstovai ir mylimi pacientai, į bendrosios praktikos slaugytoją besikreipiantys „mūsų daktarikė“. J. Stanaitienės nuotr.

Vasario 11 d. oficialiai atidarytas Jurbarko r. pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Girdžių medicinos punktas. Iki tol mažose nuomojamose patalpose dirbę medikai dabar pacientus priima erdviame ir patogiame punkte.

Išnaudotos erdvės

Medicinos punktas įsikūrė buvusios Girdžių mokyklos pastate, kuriame dar 2018 m. įkurtuves šventė Girdžių seniūnija ir biblioteka, o kituose pastato aukštuose dar veikia Naujamiesčio progimnazijos Girdžių skyrius bei samariečių vaikų dienos centras. Mintis, kad ir medikai turėtų įsikurti šiame pastate, rajono vadovų galvose subrendo prieš porą metų, priėmus sprendimą į jį sukelti kelias savivaldybės įstaigas.

Sprendimo ištakos siekia dar 2013 m., kai savivaldybės taryba pritarė tuomet dar Girdžių pagrindinės mokyklos norui įgyvendinti mokyklos šildymo sistemos modernizavimo projektą – joje turėjo būti įrengtas biokuro katilas. Su trukdžiais projektas baigtas įgyvendinti tik 2017 m.

Mažėjant moksleivių vidurine, vėliau pagrindine buvusi Girdžių mokykla 2016 m. rugsėjį tapo Naujamiesčio progimnazijos skyriumi. Šiuo metu ten mišrioje ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų grupėje mokosi 10 vaikų. Pastate jau keletą metų veikia ir Lietuvos samariečių bendrijos Jurbarko skyriaus vaikų dienos centras „Girdžiukai“.

Didelis pastatas ištuštėjo, tačiau jame išlaikyti mokyklą privalu pagal įgyvendinto projekto sąlygas. Tuomet ir buvo nuspręsta į modernia šildymo sistema aprūpintą pastatą dar investuoti savivaldybės biudžeto lėšų ir čia perkelti seniūniją ir biblioteką.

Naujoms seniūnijos patalpoms rekonstruoti skirta apie 50 tūkst. Eur. Pirmame pastato aukšte buvo įrengti kabinetai, virtuvėlė ir higienos patalpos. Biblioteka įrengta už šiek tiek daugiau nei 5 tūkst. Eur. Bibliotekoje glaudžiasi Lietuvos pašto darbuotojas, gyventojus aptarnaujantis pusvalandį per dieną. Pastate esančiomis sporto ir treniruoklių salėmis naudojasi seniūnijos bendruomenė, jaunimas.

Finansavo savivaldybė

Medicinos punkto remonto darbus taip pat nutarta finansuoti savivaldybės biudžeto lėšomis. Pasak Jurbarko r. savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėjos Audronės Stoškienės, darbai finansuoti 2018 ir 2019 m. iš biudžeto Sveikatos ir aplinkos apsaugos programos, „Pacientų aptarnavimo kokybei gerinti kaimo vietovių pirminės sveikatos priežiūros įstaigose“ eilutės.

Pasak medicinos punkto atidaryme dalyvavusio Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, tai, kad šiame pastate dirba daug įstaigų, teikiama daug paslaugų šią vietą daro tikru daugiafunkciu centru. „Tai daryta dėl jūsų. Ir politikai turi apsispręsti, kad tokie, žmonėms reikalingi, projektai turi būti finansuojami iš biudžeto. Jūsų sumokami mokesčiai investuojami ten, kur labiausiai reikalinga jums patiems“, – sakė meras.

Nuo 2018 m. spalio 30 d. iki 2019 m. gegužės 16 d. objekte dirbo rangos darbų konkursą laimėjusi vilniečių bendrovė „Conlista“. Už 18765,59 Eur buvo atlikti vidaus patalpų perplanavimo, elektros instaliacijos modernizavimo, vandentiekio ir kanalizacijos įrengimo, apsauginės ir priešgaisrinės signalizacinės sistemos įrengimo darbai. Atlikti ir vidaus patalpų bei sanitarinių mazgų apdailos darbai. Pasak vicemero Daivaro Rybakovo, belieka džiaugtis, kad darbai vis tik buvo padaryti, nes problemų su rangovu buvo daug – dar dabar ši firma mina kelius į teismus dėl įvairių pažeidimų. „Problemų buvo tikrai daug, darbai buvo atlikti nekokybiškai, teko perdaryti, remontas užsitęsė, bet savivaldybė su tuo rangovu reikalus jau baigė“, – tikina D. Rybakovas.

Praėjusių metų vasarą darbus tęsė jau jurbarkiečiai – S. Jančaro statybos darbų įmonė. Statybininkai prie medicinos punkto įrengė pandusą su laiptų aikštele, kad patogiau galėtų patekti neįgalieji. Šiems darbams savivaldybė skyrė 11900,64 Eur. Visas medicinos punkto remontas biudžetui kainavo 30,6 tūkst. Eur.

Paslaugos arčiau žmogaus

Persikėlimas iš senųjų patalpų pradėtas pirmomis šių metų dienomis, o sausio 23 d. buvo gautas visoms medicinos paslaugas teikiančioms patalpoms privalomas higienos pasas.

Kiek kainavo punkto įranga ir paruošimas darbui, Jurbarko r. PSPC dar neskaičiavo. „Visada investuojame tiek, kiek reikia, kad būtų pačios geriausios sąlygos dirbti darbuotojams ir gauti paslaugas pacientams“, – tikina Jurbarko r. PSPC direktorė Remigija Mencienė. Kol medicinos punktas kraustėsi iš vienų patalpų į kitas, daug metų Girdžiuose dirbanti bendrosios praktikos slaugytoja Irena Tamkevičienė lankė pacientus namuose ir paslaugas suteikdavo ten.

Iki šiol Girdžių medicinos punktas veikė nuomojamose patalpose. Vietos ten buvo mažai, žiemą patalpas tekdavo šildyti elektra, tačiau nuoma nekainuodavo nė 90 Eur. „Naujų patalpų plotas apie 100 kv. m, kelis kartus daugiau negu turėjome. Tiek ploto mums nereikėtų. Džiaugiamės pagerėjusiomis sąlygomis, tačiau patalpų išlaikymo sąnaudos įstaigai gerokai išaugs. Bet mūsų įstaiga dėl darbuotojų ir pacientų komforto tas išlaidas prisiima“, – sako R. Mencienė.

Įstaiga medicinos punktą aprūpino būtina įranga – pirko arba panaudojo jau turėtus procedūrinius stalus, kušetes, vaistų spintas. Iš įstaigoje vykdomo projekto lėšų medicinos punktas aprūpintas nauju kardiografu, defibriliatoriumi. Punkte galima įsigyti būtiniausių vaistų. „Medicinos punktas ar ambulatorija kaimuose reikalingi tam, kad medicinos paslaugos būtų kuo arčiau žmonių, kuo lengviau jiems pasiekiamos. Mūsų darbuotojai turi visas sąlygas ne tik priimti gyventojus įstaigose, bet ir vykti į namus. Tam jiems visada suteikiamas įstaigos transportas“, – tikina Jurbarko r. PSPC vadovė.

Kaimo daktarikė

Nors medicinos punktų bendrosios praktikos slaugytojos vaistų išrašyti negali, jos pirmosios, į kurias kreipiasi pagalbos sunegalavęs žmogus. Ne veltui jos vadinamos kaimo daktarikėmis. „Kiek aš vadovauju įstaigai, tiek ir Irena čia dirba. Ji savo pacientams tampa vos ne šeimos nare“, – savo darbuotojai už atsidavimą pacientams dėkojo R. Mencienė.

„Mes kaime taip įpratę dirbti. Visus pažįstu, visi rūpi“, – kuklinosi I. Tamkevičienė, apkabindama į medicinos punkto atidarymą atskubėjusius savo pacientus. Ji džiaugėsi šviesiu, patogiu punktu, kuriame dabar labai lengva aptarnauti pacientus. Dviejuose kabinetuose ir erdviame laukiamajame jaukiai jaučiasi ir patys pacientai.

Rytais I. Tamkevičienei sudėtinga pasiekti darbo vietą, nes nevažiuoja viešasis transportas, todėl Jurbarko r. PSPC automobilis kiekvieną rytą veža į darbą. „Pakeliui ji dar užsuka pas pacientus, paima kraują tyrimams, suleidžia vaistus ar atlieka perrišimus, o nuo 8 val. pacientų jau laukia medicinos punkte“, – darbo specifiką aiškina už medicinos punktų darbą atsakinga Jurbarko r. PSPC vyriausioji slaugos administratorė Rasa Dilienė.

Slaugytojos medicinos punkte ir lankydamos pacientus namuose suteikia visas būtiniausias medicinos paslaugas: leidžia vaistus, stato lašelines, skiepija, matuoja kraujospūdį ir akių spaudimą, tikrina regėjimą, ima tyrimus, sveria, matuoja, perriša žaizdas, tvarsto pragulas ir atlieka kitas procedūras.

Į kiekvieną medicinos punktą pagal nustatytą grafiką vyksta Jurbarko r. PSPC gydytojai. Girdžių medicinos punkte kartą per mėnesį dirba vidaus ligų gydytoja Vilija Zokaitienė, šeimos gydytojos Jovita Malinauskienė ir Elvyra Vainauskienė, o pediatrė Audronė Jablonskienė į miestelį atvažiuoja du kartus per mėnesį. Girdžių medicinos punkte prisirašę 840 pacientų.

Visame rajone

 Jurbarko r. PSPC pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikia visame rajone. Įstaigai priklauso dvi ambulatorijos – Smalininkuose ir Veliuonoje, bei medicinos punktai Girdžiuose, Pilyje, Stakiuose, Skirsnemunėje, Raudonėje, Žindaičiuose, Tamošiuose ir Juodaičiuose. Medicinos punktai turi skirtingą skaičių pacientų: mažiausiai jų Juodaičiuose – vos 50, tuo tarpu Žindaičiuose prisirašę net 1100 gyventojų.

Vieni punktai jau atnaujinti, kituose reikėtų remonto, bet visi jie turi higienos pasus ir paslaugos juose gali būti teikiamos. „Visas mūsų patalpas nuolat tikrina Nacionalinio sveikatos centro specialistai. Gauname jų rekomendacijas, kurias įgyvendiname“, – sako R. Dilienė.

Pasak R. Mencienės, dabar didžiausias dėmesys bus skiriamas Skirsnemunės medicinos punktui, kuriame būtina įrengti pandusą. „Tokie reikalavimai, ir mes privalome juos vykdyti, kad galėtume teikti kokybiškas paslaugas viso rajono gyventojams“, – sako įstaigos vadovė.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook