Rajono taryba bando išbristi iš valdžios suirutės

Rajono taryba bando išbristi iš valdžios suirutės (0)

2019-08-14

Kad Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštynas baigtas, meras Skirmantas Mockevičius pasigyrė pernykštėje savo ataskaitoje. Sunkiai įtikėtina, kad nei rajono vadovas, nei administracijos direktorė nežinojo apie strigusius darbus ir prarastus pinigus.

Po Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų vizito savivaldybėje liepos 30 d. likusi įtampa nesisklaido. Savaitė prasidėjo jungtiniu tarybos komitetų posėdžiu, o antradienį buvo sukviestas neeilinis savivaldybės tarybos posėdis, kuriame politikai turėjo apsispręsti, ar dar pasitiki savivaldybės administracijos direktore Vida Rekešiene ir jos pavaduotoju Dariumi Juodaičiu.

Įklimpo dėl stadiono

Pagrindo abejonėms dėl galimybės toliau vadovauti savivaldybės administracijai davė po STT apklausos pareikšti įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir turto iššvaistymo. Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas D. Juodaitis nuo rugpjūčio 1 d., o administracijos direktorė nuo rugpjūčio 2-osios trims mėnesiams nušalinti nuo pareigų. Abu sustabdė narystę juos į postus delegavusiose partijose. D. Juodaitis apie tai, kad stabdo narystę konservatorių partijoje pareiškė iškart po sulaikymo, V. Rekešienė su socialdemokratais atsisveikinti neskubėjo, tačiau taip pat žengė partijos statute numatytą žingsnį.

Nuo pareigų abu savivaldybės administracijos vadovai nušalinti dėl vykdomo Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno sutvarkymo projekto. Viešuosius pirkimus laimėjusi ir rangos darbų sutartį pernai spalį pasirašiusi UAB „Voverės namai“ atliko tik dalį numatytų darbų. Už kitus, dar neatliktus, bet darbų aktuose fiktyviai nurodomus darbus, bendrovė gavo apie 180 tūkst. eurų, tačiau po žiemos į stadioną negrįžo. Nors savivaldybės administracijos vadovai teigia, kad statybininkų buvo intensyviai ieškoma, šiemet jie ne tik nepasirodė mokyklos sporto aikštyne, tačiau ir pinigų paieškos tapo sudėtingesnės.

Panašu, kad bendrovė parduota, vadovai pasikeitę, o savivaldybė sėdi tuščiomis kišenėmis. Mokyklos sporto aikštyną teks pabaigti rajono biudžeto lėšomis. Nors atlikti ir likę darbai nėra įvertinti, manoma, kad savivaldybei jie gali atsisieti apie 200 tūkst. eurų. Dar tiek ar daugiau žlugus šiam projektui greičiausiai teks grąžinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, koordinuojančiai mokyklų sporto aikštynų atnaujinimo programą. Pasak savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, apie tai kitą savaitę bus kalbamasi su ministerijos kancleriu.

Meras kviečia neteisti

Praėjusią savaitę savivaldybės meras S. Mockevičius kreipėsi į rajono bendruomenę, bandydamas paaiškinti, kokios priežastys iššaukė korupcijai prilyginamus kaltinimus savivaldybės administracijos vadovams. Meras ragino neskubėti teisti valdininkų ir palaukti, kol teisėsaugos institucijos nustatys, ar pinigai UAB „Voverės namai“ už neatliktus darbus buvo pervesti dėl savivaldybės darbuotojų neatidumo, klaidų, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, ar tai buvo statybos įmonės gudriai susuktas ir įvykdytas sukčiavimo planas.

S. Mockevičiaus įsitikinimu, kol neįrodyta V. Rekešienės, D. Juodaičio ar kitų darbuotojų kaltė, privalu laikytis nekaltumo prezumpcijos, neskubėti smerkti ar kaltinti, o leisti teisėsaugos institucijoms dirbti savo darbą. Kiek anksčiau, rugpjūčio 2 d., buvo sukviestas rajono tarybos narių pasitarimas, kuriame taip pat įvykiai aiškinti ta pačia seka: įtariamųjų nekaltinti ir neteisti, dirbti su laikinai pareigas einančiu savivaldybės administracijos direktoriumi ir imtis stadiono darbų už juos sumokant rajono biudžeto lėšomis.

Opozicija buvo kitokios nuomonės ir kalbėjo ne tik apie susvyravusį pasitikėjimą administracijos vadovais, bet ir apie savivaldybės tarybos prestižą, pareigą ir atsakomybę prieš rinkėjus. Valdančiajai daugumai oponuojantys rajono tarybos nariai vienareikšmiai pasisakė už tai, kad būtų skubiai sušauktas neeilinis tarybos posėdis ir V. Rekešienei bei D. Juodaičiui pareikštas nepasitikėjimas.

Nors meras S. Mockevičius bandė prisiimti neeilinio posėdžio iniciatoriaus vaidmenį, pirmadienį jungtiniame komitetų posėdyje opozicija jam priminė, kad šio veiksmo imtasi tik atkakliai reikalaujant tarybos daugumai nepriklausantiems politikams.

Į darbotvarkę neįtraukė

Praėjusį penktadienį, rugpjūčio 9 d., tarybos narių grupė užregistravo ir dokumentą dėl nepasitikėjimo mero pavaduotoju, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Jurbarko skyriaus pirmininku Daivaru Rybakovu. Devynių tarybos narių pasirašytame rašte teigiama, kad D. Rybakovas turi prisiimti atsakomybę dėl pastarųjų įvykių, diskredituojančių valstybės tarnybą ir Jurbarko rajono savivaldybės tarybą, nes būtent konservatoriai į administracijos direktoriaus pavaduotojo postą siūlė stadiono darbams vadovavusį D. Juodaitį. Tarybos narių grupė mano, kad konservatorių partijos Jurbarko r. skyriaus priešrinkiminiai lozungai ir pažadai netoleruoti  politinės ir administracinės korupcijos suklaidino rinkėjus.

Jungtiniame komitetų posėdyje tarybos nariai balsavo dėl šio klausimo įtraukimo į darbotvarkę, prieš tai gerokai pasiginčiję dėl terminų. Ir meras S. Mockevičius, ir savivaldybės teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Rūta Vančienė atkakliai tvirtino, kad tarybos narių grupės raštas pateiktas per vėlai ir į neeilinio posėdžio darbotvarkę klausimo įtraukti negalima. Balsavimu spręstas ginčas nepasitikėjimo D. Rybakovu klausimą paliko už borto – opozicijai pritrūko vieno balso, tačiau savo planų atsisakyti ji nežada.

Mero pavaduotojas D. Rybakovas nemalonaus fakto dėl jam pareikšto nepasitikėjimo sureikšminti nelinkęs. Pasak jo, tai oponentų keršto akcija ir pasiruošimas artėjantiems Seimo rinkimams. Jis neslėpė, kad iš devynių pasirašiusiųjų jį nustebino keli parašai: žmonės į akis kalba vienaip, už nugaros daro kitaip. Jis priminė, kad konservatorių į postą deleguotas D. Juodaitis, kilus nesklandumams dėl stadiono, prisiėmė politinę atsakomybę – iškart stabdė narystę partijoje.

D. Rybakovas pasigedo jam reiškiamo nepasitikėjimo motyvų. „Atėjau dirbti, o ne užsiiimti nesąmonėmis“, – sakė vicemeras.

Nežinojo ir direktorė

Jungtiniame komitetų posėdyje dalyvavusi nuo pareigų nušalinta administracijos direktorė V. Rekešienė prabilo apie tai, kad ir ji nežinojo situacijos dėl mokyklos stadiono. Iki šiol tik rajono meras S. Mockevičius tikino, kad sporto aikštyno problemos ir savivaldybės administracijos valdininkų priimti sprendimai jam nebuvo žinomi. Jungtiniame komiteto posėdyje paaiškėjo, kad atsakomybės už šį skandalą nelinkusi prisiimti ir administracijos direktorė V. Rekešienė. Posėdyje ji pasiprašė žodžio ir prakalbo apie tai, kad teismo nutartį, kuria ji trims mėnesiams nušalinta nuo pareigų, ji skundė ir laukia rezultato. V. Rekešienė teigė parašu palaiminusi pinigų pervedimą UAB „Voverės namai“, tačiau nežinojusi, kad darbai nepadaryti. Pasak jos, darbuotojai pateikia dokumentus, už kuriuos atsako – direktorė jų tikrinti neprivalo. „Aš nevykstu į visus objektus tikrinti“, – sakė V. Rekešienė.

Nuo pareigų nušalinta direktorė teigė, kad buvo paskirti už projektą atsakingi žmonės, kuriais ji pasitikėjo.

Tarybos narys Gvidas Byčius klausė: „Ar tai reiškia, kad pavaduotojas Jus pakišo?“ Tačiau V. Rekešienė neatsakinėjo į klausimus. Be atsako liko Kasparo Jurevičiaus pasvarstymai apie tai, kad V. Rekešienė čiupinėjusi finansus, buvo savivaldybės kontrolierė, o dabar taip lengva ranka pasirašė dokumentą pervesti pinigus darbų neatlikusiai įmonei. Tada man gėda už Jus“, – sakė tarybos narys.

Petras Vainauskas priminė, kad po savivaldos rinkimų V. Rekešienė dukart – gegužės 8 d. ir gegužės 30 d. – mero buvo siūloma į administracijos direktorės pareigas, ir bandė sužinoti, ar ji tuomet žinojo apie nesklandumus įgyvendinant sporto aikštyno projektą. „Jei žinojote, turėjote galimybę pasakyti, bet tylėjote“, – kalbėjo P. Vainauskas ir sulaukė daugelį dar labiau nustebti privertusio atsakymo – ne, nežinojau.

Daug priekaištų V. Rekešienei jungtiniame posėdyje išsakę tarybos nariai kvietė spręsti pasitikėjimo klausimą. Pasak G. Byčiaus, politikų reikalas išsiaiškinti politinės atsakomybės reikalus. „Aš nepasitikiu“, – sakė tarybos narys.

Įvertino balsuodami

Antradienį neeiliniame tarybos posėdyje pasisakiusi administracijos direktorė V. Rekešienė gynėsi bet kokios kaltės, tvirtindama, kad neklastojo dokumentų, neiššvaistė pinigų ir nesudarė sąlygų kitiems. Pasak jos, rugpjūčio 20 d. suderintas pokalbis su STT pareigūnu, kuriame ji žada atskleisti tikruosius kaltininkus. Taryba balsavimu apsisprendė, ar galėtų pasitikėti administracijos vadove. Rezultatas pakrypo anaiptol ne V. Rekešienės naudai. Už tai, kad ji būtų pirma laiko atleista iš savivaldybės administracijos direktorės poareigų, balsavo 22 tarybos nariai, prieš – trys.

Nuo pareigų nušalintas administracijos direktorės pavaduotojas D. Juodaitis taip pat slaptu balsavimu atleistas iš užimamų pareigų, už balsavo 22 tarybos nariai, prieš – trys. Administracijos direktorės pareigas laikinai eis Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Rūta Vančienė.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook