Skurstantiesiems – ir skurdus maisto produktų krepšelis

Skurstantiesiems – ir skurdus maisto produktų krepšelis (0)

2019-03-18

Inga Kornikaitė ragina gaunančiuosius paramą maisto produktais ją, nors šįkart ir menką, pasiimti, nes du kartus iš eilės to nepadarius, gyventojas išbraukiamas iš paramos gavėjų sąrašo.

Skurdžiausius šalies gyventojus dar vasarį turėjusi pasiekti pirmoji šiemet Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis finansuojama parama maisto produktais pradedama dalyti tik šiomis dienomis, tačiau ir ji rajono gyventojų nenudžiugins: šįkart maisto produktų krepšeliuose – tik konservų dėžutė ir sausų pusryčių maišelis.

Atšaukti pirkimai

Jurbarko r. savivaldybės socialinės paramos skyrius dar vasario pabaigoje išplatino pranešimą, kad parama maisto produktais rajono gyventojus pasieks kovo viduryje, nes buvo gauta informacija iš Europos socialinio fondo agentūros (ESFA), kuri koordinuoja paramos maisto produktais dalijimą, kad kilo problemų dėl viešųjų konkursų.

ESFA informavo, kad dėl tiekėjų netinkamų pasiūlymų buvo nutrauktas ir iš naujo pradėtas vykdyti maisto produktų viešasis pirkimas, o tiekėjams apskundus priimtus sprendimus viešojo pirkimo procedūros dėl kai kurių pirkimo dalių dar labiau užsitęsė. Tai lėmė, kad gyventojus kovą pasiekia tik dviejų produktų maisto krepšelis.

Maisto dalijimo punktuose gyventojai, turinys teisę į paramą maisto produktais, šį mėnesį gaus 400 g kiaulienos konservų dėžutę ir 500 g saldžių sausų pusryčių maišelį. Nenuostabu, kad tokia parama gyventojams gali sukelti nusivylimą ir nepasitenkinimą.

„Balandžio mėnesį paramos gavėjus turėtų pasiekti 7 maisto produktai, tai jau gerokai daugiau, nei kovą. Visi kiti produktai bus išdalyti dar vėliau“, – spaudai situaciją komentavo ESFA atstovė Gintarė Zizienė. Ji tikino, kad per metus gyventojus pasieks visi produktai.

Pretenzijų nereiškia

Panašu, kad paramą gaunantys gyventojai – labai kantrūs ir tiki pažadais kitais mėnesiais gauti daug daugiau produktų. „Raudoniškiai patenkinti parama ir džiaugiasi, kad kitą kartą gaus labai daug produktų. Žinoma, kai krepšelyje būdavo aštuoni produktai, tai žmonės labiau pajusdavo paramą. Ypač, jei didelė šeima“, – sako Raudonės seniūnijos seniūnas Česlovas Meškauskas.

Raudonėje maisto produktai nepasiturintiesiems dalijami šalia Raudonės seniūnijos esančiame ūkiniame pastate. Paramą išdalyti padeda Carito darbuotoja. „Mielai priimame pagalbą, o seniūnija sutvarko dokumentus. Gyventojai parama visada džiaugiasi. Būna, kad kartais neateina pasiimti jiems skirtų produktų, bet visada randame kam juos išdalyti. Turiu minčių apie nuolatinę vietą, kurioje skurdžiai gyvenantieji galėtų pavalgyti, labdaros valgyklą, nes tikrai yra žmonių, kuriems tokia pagalba reikalinga“, – svarsto Č. Meškauskas. Pernai seniūnijoje maisto produktais paramą gavo 131 šeima.

„Pretenzijų jokių dar negavome. Kad ir koks tas produktų krepšelis, bet, jei gauni už dyką, reikia džiaugtis“, – įsitikinęs Viešvilės seniūnijos seniūnas Valentinas Kucinas. Penktadienį, pradėjus dalyti produktus, iki pietų jų jau buvo atėję pasiimti apie 20 viešviliečių. Paramą seniūnijos darbuotojai dalija savo jėgomis seniūnijos pastate.

Dalins šešis kartus

Už Europos Sąjungos pagalbos fondo lėšas įsigyti produktai dalijami 6 kartus per metus – šiemet jie gyventojus pasieks kovą, balandį, birželį, rugpjūtį, spalį ir gruodį. Pernai gruodį paramą gavo beveik 200 tūkst. Lietuvos gyventojų, kovo mėnesį maisto produktų laukia 156 tūkst. skurdžiai gyvenančiųjų.

Šiais ir kitais metais nepasiturintiems šalies gyventojams bus išdalyta produktų už 24 mln. Eur. 2019-2020 m. pagal projektą bus įsigyta 19 skirtingų produktų: pirmos rūšies kvietinių miltų, miltų mišinių keksui, makaronų, grikių ir ryžių kruopų, greitai paruošiamos avižų košės su uogomis, baltojo cukraus, rapsų aliejaus, kiaulienos ir vištienos konservų, konservuotos daržovių sriubos, konservuotų žaliųjų žirnelių, keptų pupelių pomidorų padaže, saldžių sausų pusryčių, avižinių sausainių su šokolado gabaliukais, saldinto tirštinto pieno, ilgo galiojimo (UAT) pieno, razinų ir riešutų mišinio. Planuota, kad vieno dalijimo metu asmuo gaus po 8-9 skirtingus produktus.

Du kartus per metus – birželį ir gruodį gyventojams bus dalijamos higienos prekės: muilas, šampūnas, skalbimo priemonės, dantų pasta ir dantų šepetėliai.

Tvarka nesikeičia

Pasak Jurbarko r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistės Ingos Kornikaitės, maisto produktų dalijimo tvarka jau seniai nesikeičia ir paramą gaunantieji ją puikiai žino. Paramą maisto produktais gali gauti asmenys, kurių vieno mėnesio pajamos neviršija 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio vienam asmeniui per mėnesį. Šiuo metu tai – 183 Eur. „Išimtinais atvejais skiriame paramą ir esant didesnėms pajamoms. Tačiau tada socialiniai darbuotojai vertina gyventojo buities ir gyvenimo sąlygas, o dėl paramos skyrimo priimamas atskiras sprendimas. Tai būna gana retai“, – tikina I. Kornikaitė.

Paramos maisto produktais norintis gyventojas turi kreiptis į seniūniją pagal gyvenamąją vietą ir pateikti prašymą. Pasak Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistės, prašymų priėmimų terminas nėra ilgas, todėl gyventojai turėtų nedelsti juos pateikti. „Norintieji gauti maisto produktų balandį, prašymus turėtų pateikti iki kovo 29 d. Prašymus teikti galima prieš bet kurį produktų dalijimą, visus metus. Jei prašymas bus patenkintas, produktai bus skiriami visus metus, jei nepasikeis gyventojo pajamos“, – aiškina I. Kornikaitė.

Parama maisto produktais sustabdoma, jei gyventojas informuoja, kad padidėjo jo pajamos, taip pat gyventojui išvykus į kitą rajoną. Parama nutraukiama ir tada, jei gyventojas jam paskirtų maisto produktų du kartus neatsiima. „Tada gyventojas išbraukiamas iš sąrašo ir norėdamas vėl gauti paramą turi pildyti naują prašymą“, – sako I. Kornikaitė. Gaunantieji paramą tai turėtų prisiminti, jei nuspręstų, kad dėl dviejų produktų šįkart neverta eiti į dalijimo punktą.

Parama gyventojams bus dalijama įprastose jiems vietose – pasikeitė tik Girdžių seniūnijos adresas. Visa informacija apie paramos dalijimą skelbiama savivaldybės ir seniūnijų internetiniuose puslapiuose, spaudoje.

Paramos reikia

Pasak I. Kornikaitės, šiuo metu paramos maisto produktais gavėjų sąraše yra 2956 asmenys. Šis skaičius kinta nedaug. Kiek remtinų asmenų yra vienoje ar kitoje seniūnijoje daugiausia lemia jos dydis. Daugiausia paramos gavėjų yra Jurbarko miesto seniūnijoje – 696, nemažai jų ir Šimkaičiuose – 422. Beveik 300 gyventojų maisto produktus gauna Seredžiaus, 285 – Eržvilko, 247 – Raudonės seniūnijose. Mažiausioje – Juodaičių seniūnijoje yra tik 44 paramos gavėjai.

Tai, kad prašymų paramai maisto produktams skaičius nemažėja ir ji paskiriama, reiškia, kad rajone gyvena dar nemažai asmenų, kuriems reikalinga parama. Jie ypač skaudžiai turėtų pajusti tai, kad vietoje keleto itin lauktų produktų šįkart gaus tik mažos vertės konservus ir dribsnius.

Pernai gruodį gyventojai gavo aštuonių maisto produktų krepšelį ir higienos priemonių, spalį maisto produktų krepšelyje taip pat buvo aštuonios pozicijos. „Kartais krepšelyje vieno produkto būdavo net po 2-3 pakuotes, todėl gyventojai šįkart tiktai nusivils“, – mano I. Kornikaitė.

Specialistė primena, kad esant ypač sunkiai situacijai gyventojai gali kreiptis į seniūniją dėl vienkartinės pašalpos. „Gyventojai dėl vienkartinės pašalpos dažniausiai kreipiasi užklupus ligai ar gaisrui, tačiau galima kreiptis, jei nebelieka lėšų pragyventi, maistui. Komisija visus prašymus svarsto ir sprendžia“, – sako I. Kornikaitė.

Šiandienė situacija dėl paramos maisto produktais ne vienintelė, kai nuskriaudžiami patys skurdžiausi šalies gyventojai – neseniai kilo problemų pristatant pensijas senjorams, finansavimo laiku negavo vaikų dienos centrai. Atsakingi valstybės tarnautojai randa pasiteisinimų kaskart, o gyventojams belieka kažkaip išgyventi.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook