Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Sprendimas: „darbietė“ paliko valdančiąją daugumą

Sprendimas: „darbietė“ paliko valdančiąją daugumą (5)

2020-01-31

Valdančiąją koaliciją palikusi Vilma Venslauskienė (centre) pareiškimo išeiti iš daugumos programą vykdančios Sambūrio frakcijos dar nerašo. J. Pileckienės nuotr.

Savivaldybės tarybos narė, Darbo partijos Jurbarko skyriaus pirmininkė Vilma Venslauskienė paliko valdančiąją daugumą. Savivaldybės tarybos koalicijoje lieka trylika narių – tik vienu daugiau, nei turi opozicija.

Pareiškimas, patvirtinantis V. Venslauskienės apsisprendimą, merui adresuotas sausio 20-ąją. Dar po kelių dienų politikė parašė ir antrą raštą – atsisakė Etikos komisijos pirmininkės pareigų, į kurias ją buvo delegavusi rajono tarybos dauguma.

Savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius patvirtino, kad V. Venslauskienės pareiškimą gavo, tačiau teigia, jog priežasčių ji nenurodė. „Nieko neįvardijo, jokių priežasčių. Galiu tik galvoti, bet man neaiškios“, – kalbėjo S. Mockevičius.

Viešoje erdvėje jau kuris laikas buvo gvildenamas vienintelio laisvo likusio valdžios posto likimas. Nors po savivaldos rinkimų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo postas teko rajono konservatoriams, dėl skandalingų Naujamiesčio progimnazijos stadiono aplinkybių atleidus šias pareigas ėjusį Darių Juodaitį, ši partija savo kandidato nebesiūlė.

Tuščia kėdė užminė ne vieną mįslę ir įplieskė kalbas, kas labiausiai siektų šio posto.

Nors savivaldybės meras S. Mockevičius atkakliai tvirtina, kad galimybės šias pareigas patikėti koalicijos partnerei V. Venslauskienei valdančioji dauguma nesvarstė ir kalbėta apie tai daugumos pasitarimuose nebuvo, vis tik greičiausiai postas buvo gretinamas su šia pavarde. Kokie mero ketinimai dėl V. Venslauskienės, rajono vadovo klausė ir su juo susitikę tarybos opozicijos atstovai. Tuomet S. Mockevičius taip pat teigė, kad apie V. Venslauskienės kandidatūrą nekalbama.

„Aš tikrai nežinau priežasčių“, – sakė S. Mockevičius, pasvarstydamas, kad galbūt pati V. Venslauskienė darė prielaidą, jog į šias pareigas nebūtų patvirtinta.

V. Venslauskienė atvira taip pat nebuvo. Politikė teigė, kad pastarosiomis savaitėmis buvę visokių įvykių. „Pagalvojau, kad nelabai sutariu su koalicijos partneriais, todėl būsiu atskirai ir savo nuomonę išreikšiu atskirai“, – kalbėjo V. Venslauskienė. Ji atmetė svarstymus, kad koaliciją paliko dėl netesėtų pažadų ar nesulaukus pritarimo siekiant administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų. „Tikrai ne, yra kitų dalykų, kurių nenorėčiau viešai komentuoti“, – sakė V. Venslauskienė.

V. Venslauskienė apsisprendė likti ir eiline Etikos komisijos nare. Šios komisijos pirmininke ji buvo patvirtinta valdančiosios daugumos valia, todėl palikusi koaliciją, atsisako ir šių pareigų. Pasak V. Venslauskienės, Etikos komisijos pirmininko kandidatūrą teikia opozicija, o ji opozicijai nepriklauso.

Darbo partijos atstovė kol kas lieka Liudmilos Norkaitienės vadovaujamoje tarybos Sambūrio frakcijoje. Šią frakciją sudaro trys tarybos narės – iš Liberalų sąjūdžio pasitraukusi ir į tarybos daugumos veiklą įsijungusi L. Norkaitienė ir po vieną mandatą laimėjusių Socialdemokratų darbo partijos bei Darbo partijos atstovės Inga Molevaitė ir V. Venslauskienė.

L. Norkaitienė dėl įvykusių permainų nesidžiaugė. Ji gan tiesmukai tvirtino, kad jei yra žadama, turi būti ir ištesėta, o koalicijos partneriams negali būti taikomi  dvigubi standartai. Frakcijos seniūnė patvirtino, kad V. Venslauskienė tebėra Sambūrio frakcijoje. Apie keistą politinį darinį, kai frakcija priklauso valdančiajai daugumai, o jos narė tą daugumą palieka, Sambūrio frakcijos seniūnė nieko aiškaus nepasakė. Ar įmanomas bendras darbas esant tokiai situacijai, nuomonės nepareiškė ir pati V. Venslauskienė. 

V. Venslauskienė valdančiojoje koalicijoje buvo ir praėjusią kadenciją, tačiau partijos įtaka postų prasme tuomet taip pat žlugo. Iš „darbiečių“ gretų pasitraukė ilgametis skyriaus vadovas Romansas Dragūnavičius ir nuo Darbo partijos į vicemerus deleguotas Saulius Lapėnas. Nors S. Lapėnas buvo įsipareigojęs pasitraukti iš mero pavaduotojo pareigų, jei keliai su Darbo partija išsiskirtų, taip nutikus posto neatsisakė. Abu tuomečiai rajono „darbiečių“ vedliai pasuko į tarybos socialdemokratų frakciją.

V. Venslauskienės sprendimą pasitraukti iš valdančiosios daugumos dar turėtų patikrinti laikas. Gali būti, kad tai tėra politinis žaidimas siekiant vienokios ar kitokios pozicijos, didesnės įtakos. Vargu, ar politikos mokslas apibrėžimu galėtų įvardyti tokį politikės žingsnį – tarybos narys daugumai nepriklauso, tačiau dirba šiai daugumai priklausančioje tarybos frakcijoje.

Kalbinti valdančiosios koalicijos partijų lyderiai, šių partijų savivaldybės taryboje frakcijų ir tarybos narių grupės vadovai apsiribojo trumpais komentarais. Socialdemokratų frakcijai vadovaujantis Audronis Zairys teigė neturintis informacijos apie V. Venslauskienės darbą daugumai priklausančioje Sambūrio frakcijoje. Pasak jo, V. Venslauskienė valdančiajai daugumai palinkėjo gero darbo, bet daugiau informacijos esą neturi. „Nenoriu iškraipyti informacijos“, – sakė A. Zairys.

Atmetus konkrečią pavardę ir frakciją, vis tik A. Zairys pripažino, kad daugumos frakcijai priklausantis politikas priklauso ir valdančiajai daugumai.

Tarybos narių grupės vadovas Algirdas Gudaitis mano, kad ši situacija yra V. Venslauskienės ir Sambūrio frakcijos reikalas. Paklaustas, ar mato galimybę daugumą palikusiam politikui dirbti tai pačiai daugumai priklausančioje frakcijoje, vis tik pripažino, kad su tokiu precedentu nėra susidūręs.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Jurbarko skyriaus pirmininkas Daivaras Rybakovas teigė, kad nuo komentaro susilaikys. Konservatoriai tam turi priežastį, mat praėjusią kadenciją ambicingai pareiškę, kad palieka valdančiąją daugumą, tik pravėrė duris, bet realiai koalicijos nepaliko. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju tuomet liko dirbti D. Juodaitis, Socialinių reikalų komiteto pirmininkės pareigas ir toliau ėjo tarybos narė Audronė Kurienė. Nors konservatoriai viešai skelbė, kad negali kartu dirbti su koalicijos partneriais socialdemokratais, įtarė juos bičiulių protegavimu ir galimai neskaidriai vykdomais konkursais, tačiau takoskyros tarp savo partijos ir valdančiosios daugumos nubrėžti nepajėgė. Vienas aktyviausių tuomečio skyriaus narių D. Juodaitis toliau ėjo užimamas pareigas, nepasitraukė ir A. Kurienė – iš valdančiajai daugumai priklausiusių postų nebuvo atšauktas nė vienas konservatorių deleguotas asmuo.

Savivaldybės tarybos opozicijai vadovaujantis Gvidas Byčius  situaciją įvardija „Jurbarko sindromu“ ir teigia, kad daugumai atstovaujantys politikai serga ta pačia liga. Jis priminė praėjusios kadencijos konservatorių pavyzdį, kai šie paskelbė išeinantys iš koalicijos, bet faktiškai joje liko. „Įsivyrauja tendencija, kai vienas žodis pasakomas, o antras jau neištariamas. Sambūrio frakcija yra opozicinė ar vykdo daugumos programą? Tai yra valdančiosios koalicijos  frakcija, todėl kaip joje gali dirbti daugumą palikęs politikas?“, – mano G. Byčius.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook