Triatlonas į Girdžius ateina su didelėmis kliūtimis

Triatlonas į Girdžius ateina su didelėmis kliūtimis (13)

2019-07-30

Prieš metus sporto entuziasto, keliautojo ir rašytojo Dainiaus Kinderio į Jurbarką atvežta idėja surengti Girdžiuose vieną „Lietuvos triatlono taurės“ etapų, nors ir strigdama, bus įgyvendinta. Jau šį sekmadienį į Girdžius susirinks per 150 triatlono sportininkų ir susirungs keliose rungtyse, o žiūrovams žadamas įspūdingas reginys. 

Pasirinko Girdžius

Triatlonas – olimpinė sporto šaka, kurioje susijungia plaukimas, bėgimas ir važiavimas dviračiu. Triatlono taurė šios sporto šakos entuziastų dėka Lietuvoje rengiama jau ketvirtus metus. Nuo gegužės iki rugsėjo vyksta septyni varžybų etapai – keli tuose pačiuose miestuose ir ieškant naujų vietų.

Triatlono entuziasto D. Kinderio žvilgsniui nukrypus į Jurbarką, čia tinkamų sąlygų varžyboms nebuvo, tačiau visas triatlonui reikalingas trasas puikiai buvo galima įrengti Girdžiuose. Pernai rugpjūčio 14 d. D. Kinderis savo idėją pristatė Jurbarko r. savivaldybės vadovams, sporto bendruomenei ir žurnalistams.

Buvo tikimasi rajono politikų pritarimo renginiui ir dalinio finansavimo.

D. Kinderis pristatė Triatlono taurės renginį bei patirtį kitose savivaldybėse. Varžybų organizatoriai įsipareigoja į varžybų vietą atvežti visą varžyboms reikiamą infrastruktūrą, pasirūpinti renginio sklaida, sukviesti dalyvius, o savivaldybės prašomos prisidėti pinigais – 3,5–5 tūkst. Eur. D. Kinderis tikino, kad į varžybas atvažiuojantys sportininkai, jų šeimų nariai, žiūrovai apsistodami, leisdami laiką, keliaudami rajone gali palikti iki 30 tūkst. Eur.

Tuomet susitikimo pabaigoje meras S. Mockevičius pasidžiaugė atsiradusia galimybe pristatyti Jurbarko kraštą ir jo turistinius išteklius bei pažadėjo, pasitarus su Girdžių bendruomene, priimti sprendimą dėl šių varžybų organizavimo ir savivaldybės finansinio prisidėjimo.

Sprendimą reikėjo priimti greit – rugsėjo 1 d. Druskininkuose vykusiame paskutiniame Lietuvos triatlono taurės etape reikėjo paskelbti 2019 m. varžybų grafiką ir vietoves. Rugpjūčio 31 d. varžybų organizatoriai gavo Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus pasirašytą raštą, kuriame sutinkama vieną iš triatlono taurės etapų rengti Girdžiuose.

Nesusišnekėjo

Artėjant numatytam renginiui paaiškėjo, kad organizatoriai ir savivaldybės vadovai savo indėlį į varžybų organizavimą mato skirtingai. „Artėjo renginys, todėl pats pasiteiravau D. Kinderio, ar nereikia mūsų pagalbos, o jis atsiuntė laišką, kuriame prašė padėti organizuojant ugniagesių, medikų darbą, minėjo sutartį ir pinigus“, – sako Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Darius Juodaitis, nuo pat pradžių palaikęs varžybų Girdžiuose idėją. Informaciją jis gavo tik liepos 23 d.

Pats D. Kinderis tikina, kad po pernai metų pristatymo ir savivaldybės garantinio rašto, jis supratęs, jog savivaldybei aptartos sąlygos tiko ir finansavimas bus skirtas. Tačiau paaiškėjo, kad apie pinigus varžyboms niekas savivaldybėje nebenori girdėti. „Meras nepamena, ką žadėjo ir atsisako toliau skirti paramą triatlonui. Galvojau, gal aš vienas toks kvailas ir viską ne taip supratau, bet ir žiniasklaida ten buvo, Girdžių seniūnas patvirtina, kad suprato, jog mokesčio reikės, gavom net raštą iš mero. Be pinigų varžybos nevyksta. Tai – suprantama“, – tikina D. Kinderis. Bendravimą su savivaldybe apsunkino ir tai, kad prieš pat varžybas D. Kinderis buvo išvykęs į užsienį.

Praėjusį ketvirtadienį, kai paaiškėjo, kad varžybų organizatoriai tikisi iš savivaldybės gauti 3,5 tūks. Eur, S. Mockevičius paskambino ir pakvietė pirmadienį susitikti VšĮ Lietuvos taurės triatlono direktorių Audrių Jaraminą. Deja, pakvietęs pokalbio meras pats išvažiavo į Vilnių, įpareigojęs su varžybų organizatoriumi bendrauti vicemerą Daivarą Rybakovą, kuris, panašu, apie situaciją žinojo greičiausiai mažiausiai iš visų.

Nuteikė viltingai

Pirmadienį į Jurbarką iš Vilniaus atvažiavęs A. Jaraminas buvo nustebęs, kad mero nėra, tačiau buvo pasirengęs aptarti visas sąlygas ir ieškoti išeities iš susidariusios situacijos su jį priėmusiu vicemeru D. Rybakovu ir D. Juodaičiu.

Pasak svečio, Girdžiuose yra puikios sąlygos varžyboms, vietovę organizatoriai apžiūrėjo dar pernai rudenį, o visa komanda į Girdžius sugužės renginio išvakarėse. „Mes įrengsime visą miestelį – starto, finišo vietą, trasas atitversime, pastatysime stendus, perspėjamuosius ženklus, jau dabar kviečiame dalyvius ne tik į varžybas, bet ir siunčiame informaciją apie lankytinas vietas, bus sukurtas filmukas, kuriame bus ir informacija apie Jurbarko kraštą, apie varžybas informuos didžiausios televizijos, portalai, bus puikių nuotraukų. Apie Jurbarką tikrai išgirs“, – žadėjo A. Jaraminas.

Organizatoriams nuoširdžiai talkina Girdžių seniūnas Mindaugas Dilys. „Važiavau į Triatlono taurės Šilalės etapą pažiūrėti, kaip viskas organizuojama. Asfaltuojame duobes keliuose, tvarkome visas vietas, kuriose vyks varžybos. Kad būtų saugu. Galima bus pasinaudoti lauko tualetais. Iškabinsime skelbimus, apie varžybas informuojame seniūnijos feisbuko paskyroje“, – sakė M. Dilys.

D. Rybakovą pirmiausia domino, kaip organizatoriai pasirūpins miestelio gyventojų ir žiūrovų saugumu. „Dabar keliai pilni grūdus vežančios didelės technikos, rajone vyks dar ir žygeivių festivalis. Reikia užtikrinti judėjimo keliuose saugumą“, – pabrėžė vicemeras.

A. Jaraminas patikino, kad organizatorių atstovas D. Kinderis bendravo su policijos komisariato vadovu. „Bus uždarytas 18 km ratas, kuriuo važiuos dviratininkai. Kitur eismas nebus uždarytas. Labai prašome gyventojų įvertinti, kad dviratininkai važiuoja labai greit ir būti atidiems“, – sakė A. Jaraminas. Jis savivaldybės atstovų prašė padėti organizuojant gaisrininkų, greitosios medicinos pagalbos darbą. „Trasoje dirbs mūsų savanoriai – jie stovės sankryžose, reguliuos judėjimą. Jei reikės, mes atsivešime ir renginiui būtinus gelbėtojus. Tokias varžybas rengiame nuolat, todėl tikrai pažadame gražų renginį“, – sakė svečias.

Vis tik sunkiausiai kalbėti buvo apie pinigus. Pasak A. Jaramino, vieno varžybų etapo sąmata būna apie 12 tūkst. Eur. „Trečdalį sumoka varžybų dalyviai, trečdalį – savivaldybė, dar vieną dalį surenkame iš rėmėjų. Sąskaitą savivaldybei pateikiame po varžybų“, – aiškino A. Jaraminas. Pasak jo, D. Kinderis patikino, kad visos sąlygos aptartos ir viskas vyksta pagal planą. „Kaip ir kitose savivaldybėse, formalumus susitvarkome atvykę prieš varžybas. Matyt, kažkaip nesusikalbėjo Dainius. Pamoka man, kad reikia domėtis anksčiau“, – sakė Lietuvos triatlono taurės direktorius.

„Mums reikia sutarčių, sąmatų. Gal prieš metus kažkas kažkur žodžiu ir susitarė dėl tų pinigų, tačiau jie turi būti paimti iš biudžeto. Tai – mūsų gyventojų pinigai, ir biudžetą reikia planuoti iš naujo. Meras sako, kad nesame pasirašę jokio dokumento dėl finansavimo. Kaip mes turime skirti tuos pinigus ir už ką? Reikia pagrindo“, – aiškino D. Rybakovas. Jis paprašė atsiųsti sutartį ir sąmatą, kam bus leidžiami pinigai.

Vicemeras pastebėjo, kad organizatorių pažadai viešinti renginį taip pat nepildomi – informacijos, reklamos trūksta, Jurbarko vardas, kaip žadėta, neskamba plačiai. A. Jaraminas apie reklamą buvo kitokios nuomonės. „Mes atvežame varžybas, dalyvius, įrengiame infrastruktūrą, o apie renginį turėtų informuoti, reklama rūpintis ir pati savivaldybė. Renginio sklaida jam įvykus bus, bus reportažai, nuotraukos. Matyt, iki galo visko neišsiaiškinome“, – apgailestavo A. Jaraminas.

Kad komunikacijos iš varžybų organizatorių pusės nebuvo ir sutarčių nėra, patikino ir D. Juodaitis, bet pabrėžė, kad labai tikisi, jog varžybos įvyks, nesusipratimai bus išspręsti, ir Girdžių triatlonas taps tradiciniu.

A. Jaraminas pažadėjo atsiųsti sutartį, o D. Rybakovas – aptarti situaciją su meru, kai šis grįš iš Vilniaus, ir surasti galimybę, kiek galima prisidėti prie renginio. Buvo sutarta savaitės viduryje surengti spaudos konferenciją ir pristatyti renginį žiniasklaidai ir visuomenei.

Nusiplovė rankas

Deja, jau kitą dieną, po savivaldybės vadovų rytinio susirinkimo, nuotaikos nebuvo tokios optimistinės. Administracijos direktorės pavaduotojas D. Juodaitis, kuris turėjo rūpintis pagalba ir bendravimu su varžybų organizatoriais, nuo pat ryto į telefono skambučius neatsakė, jo darbotvarkė taip pat buvo tuščia.

Meras S. Mockevičius patikino, kad rytiniame susirinkime triatlono reikalų neaptarinėjo. „Mes jokių sutarčių su varžybų organizatoriais neturime. Jie organizuoja varžybas ir tiek. Aš tų reikalų nekuruoju. Prieš metus buvo susitikimas, buvo kažkokia darbo grupė. Nesidomėjau, kas vyksta“, – tikino meras.

S. Mockevičius sako, kad iš organizatorių pusės nebuvo jokios iniciatyvos dėl bendradarbiavimo, sutarčių, esą, dar ir dabar niekas neatsiuntė. „Sužinojęs, kad esame prašomi pinigų, pakviečiau varžybų organizatorius atvažiuoti pakalbėti, bet turėjau išvažiuoti. Apie pinigus nieko negaliu pasakyti, savivaldybė prisideda gerindama infrastruktūrą, gali įsteigti prizus“, – į kalbas apie pažadus nesileido meras.

Kad apie varžybų reikalus nebuvo laiko daug kalbėti patvirtino ir vicemeras D. Rybakovas. „Mes galime prisidėti gaisrinėmis, dar kokiomis paslaugomis. Tačiau viskas pavėluota. Norint skirti pinigų, reikia kreiptis į tarybą. Jie anksčiau su prašymu nesikreipė. Dabar posėdis bus tik rugpjūtį“, – iš vicemero kalbos galima suprasti, kad pinigų Girdžių triatlonui greičiausiai nematyti.

A. Jaraminas antradienį po pietų dar jokių žinių iš Jurbarko r. valdžios neturėjo. „Ryte nusiunčiau sutarties pavyzdį ir sąmatą D. Juodaičiui, vėliau – M. Diliui. Su seniūnu bendraujam ir viską deriname. Ketvirtadienį, greičiausiai, turėtų įvykti spaudos konferencija. Iš savivaldybės vadovų dar jokių žinių neturiu. Tikiuosi, kad jos bus geros. Aš linkęs su visais gražiai bendrauti, sutarti draugiškai, todėl tikiuosi palankaus sprendimo“, – sakė A. Jaraminas.

Griežtesnis savivaldybės vadovų atžvilgiu buvo Girdžių triatlono idėjos sumanytojas D. Kinderis. Jis parašė atvirą laišką Jurbarko r. savivaldybės merui, kuriame išreiškia nusivylimą dėl netesėtų pažadų.

Šioje situacijoje gero tik tiek, kad varžybos Girdžiuose įvyks. Greičiausiai tik vieną kartą, nes po tokio „priėmimo“ daugiau rengti didelį renginį Jurbarke vargu ar kas ryšis. Ne viską gerai padarė ir varžybų organizatoriai – trūko bendravimo, iki galo nesuprato biurokratinio mechanizmo skiriant pinigus, tačiau savivaldybės vadovams tikinti, kad apie pinigus nieko nebuvo kalbėta ir nusiplauti rankas – nederėtų. Juolab, savivaldybėje dirba už sportą atsakingi specialistai, kurie, žinodami, koks didelis renginys planuojamas, turėjo patys domėtis ir teikti pagalbą organizatoriams.

 

Jūratė STANAITIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook