Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Triatlono finansavimo istorijoje pabaigos nematyti

Triatlono finansavimo istorijoje pabaigos nematyti (7)

2019-12-10

Rugpjūtį Girdžiuose įvykęs Lietuvos triatlono taurės etapas buvo sėkmingas, tačiau organizatoriams su savivaldybe nesusitariant dėl finansinės paramos kitąmet varžybos Girdžiuose tikrai nevyks, o renginį mielai priėmė tauragiškiai. J. Stanaitienės nuotr

Praėjusį rugpjūtį Girdžiuose surengtas Lietuvos triatlono taurės penktas etapas geru žodžiu prisimenamas ir šio sporto bendruomenės, ir Jurbarko r. gyventojų, kuriems buvo padovanotas įspūdingas ir įsimenantis renginys. Tačiau varžybų finansavimo klausimas vis dar kyšo lyg kiškio ausys iš kopūstų ir kaitina politikų aistras. 

Skirtingai suprato

Istorija – garsiai nuskambėjusi. Dar 2018 m. rugpjūtį sporto entuziastas Dainius Kinderis jurbarkiečiams pristatė galimybę Girdžiuose surengti vieną iš Lietuvos triatlono taurės etapų. Pristatyme pateikta kitų savivaldybių patirtis: rengiant varžybas savivaldybės prisideda, pasirūpindamos policijos, medicinos bei priešgaisrinės apsaugos ekipažais bei remdamos finansiškai – 3,5–5 tūkst. Eur.

Po pristatymo Lietuvos triatlono taurės rengėjus pasiekė Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus pasirašytas raštas, kuriame sutinkama vieną iš triatlono taurės etapų rengti Girdžiuose. Tiesa, apie finansavimą jame neužsimenama. „Tame rašte apie pinigus nekalbama, bet mes supratome, kad sutikdama rengti varžybas savivaldybė prisiima ir visus pristatyme aptartus įsipareigojimus“, – sako VšĮ Lietuvos triatlono taurė direktorius Audrius Jaraminas.

Kitaip šią situaciją suprato savivaldybės vadovai, šiemet prieš varžybas gavę D. Kinderio laišką, kuriame prašoma prisidėti prie renginio medikų ir gaisrinės ekipažais bei finansais. Tada imta tvirtinti, kad apie pinigus jokios kalbos nebuvo ir savivaldybė nėra įsipareigojusi jų skirti.

Situacija dar labiau įkaito D. Kinderiui išplatinus viešą laišką, kuriame jis smerkė mero S. Mockevičiaus „užmaršumą“. Po šio laiško meras su D. Kinderiu daugiau bendrauti nepageidavo ir visas derybas su savivaldybe perėmė A. Jaraminas. Pastarasis prieš varžybas Jurbarko savivaldybėje spėjo apsilankyti du kartus – kartą bendravo su vienu triatlono Jurbarko rajone atsiradimo iniciatoriumi, tuomečiu administracijos direktoriaus pavaduotoju Dariumi Juodaičiu ir vicemeru Daivaru Rybakovu, kitą kartą jį priėmė meras S. Mockevičius.

Po pirmojo susitikimo A. Jaraminas atsiuntė varžybų sąmatą ir bendradarbiavimo sutartį, kuri taip ir liko nepasirašyta. Susitikime su meru buvo išspręsti organizaciniai klausimai, sutarta dėl spec. tarnybų indėlio, o pinigų klausimą nutarta spręsti po varžybų. Rugsėjo viduryje D. Kinderis išplatino dar vieną laišką, šįkart – tarybos nariams, kuriame teigė savivaldybės piniginę dalį padengęs iš savo asmeninių lėšų ir prašė tęsėti įsipareigojimą bei tarybos posėdyje priimti sprendimą dėl pinigų skyrimo VšĮ Lietuvos triatlono taurė. Į šį laišką skaudžiai sureagavo pažadų laužymu apkaltintas meras S. Mockevičius, o tai nepadeda greičiau spręsti problemos.

Posėdyje kalbėti neleido

Varžybos pavyko puikiai. Renginyje dalyvavo apie 200 sportininkų ir keli šimtai žiūrovų, sukurti gražūs videofilmai, pristatantys varžybas, Girdžius ir Jurbarko kraštą, fotoalbumai, apie varžybas rašė didžiausi šalies portalai, rodė televizijos kanalai.

 „Džiaugiamės, kad gavome leidimą surengti varžybas ir kad jos puikiai pavyko. Girdžiai, jų žmonės – nuostabūs. Ši vieta varžyboms labai tinkama. Tačiau tai, kas vyksta dabar – nesuprantama“, – tikina A. Jaraminas, lapkričio 28 d. atvykęs į rajono tarybos posėdį tikėdamasis pristatyti įvykusį renginį, pakalbėti apie planus ir įteikti padėkas prisidėjusiesiems prie varžybų rengimo. Deja, padėkos viešai liko neįteiktos, nes tarybos nariai balsavimu pasisakyti iš Vilniaus atvykusiam VšĮ Lietuvos triatlono taurė direktoriui neleido.

Padėti Lietuvos triatlono taurės rengėjams spręsti likusį finansavimo klausimą ėmėsi tarybos narė Zita Sorokienė. Ji ir pakvietė į tarybos posėdį A. Jaraminą. „Leiskime varžybų organizatoriui pristatyti įvykusias varžybas, išsakyti savo nuomonę ir motyvus. Tam užteks 15-20 min.“, – svarstant posėdžio darbotvarkę prašė tarybos narė.

Tačiau meras tarybos narius informavo, kad su A. Jaraminu kalbėjo telefonu ir į posėdį vykti jam nerekomendavo, nes triatlono klausimą numatoma svarstyti gruodžio komitetų posėdžiuose. „Klausimas susijęs su sporto bendruomene. Turime diskutuoti ir su ja. Kviesime juos į komitetų posėdžius. Todėl tikslinga komitetuose neskubant išklausyti ir diskutuoti. Tai – diskusinis klausimas. Reikia ne tik tarybos nuomonės“, – kalbėjo S. Mockevičius ir balsavimui pateikė klausimą, ar svečiui leisti pasisakyti. Demonstruodama vienybę politinė dauguma susilaikė, ir A. Jaraminui žodis nebuvo suteiktas. „Tikrai ima pyktis. Tiesiog viskas tęsiama, nepasakoma tiesiai. Atvažiavau, norėjau tarybos nariams pristatyti įvykusias varžybas, padėkoti. Neleido. Padėjau padėką merui ant stalo ir išvažiavau“, – Jurbarko politikų elgesys A. Jaraminą nuvylė.

Vyks Skaudvilėje

Pasak A. Jaramino, kalbėdamas telefonu su meru S. Mockevičiumi prašė aiškumo: „Klausiau tiesiai, ar pinigai bus skirti, ar ne. Sulaukiau tik svarstymų, kad sprendimus priima kas tik nori – komitetai, sporto skyrius, bendruomenė, bet ne meras. Jei pinigų nenori skirti, tai taip ir sakytų. Negaiščiau laiko, užmirščiau ir merą, ir Jurbarką“, – varžybų organizatorius iš Jurbarko valdžios itin pasigedo konkretumo ir konstruktyvumo.

Kitų metų Lietuvos triatlono taurės kalendorius jau patvirtintas. Jurbarko jame nėra, o pirmasis etapas bus surengtas Skaudvilėje. „Ne pirmą kartą dirbame su Tauragės savivaldybe. Meras Darius Kaminskas puikiai supranta, kad šios varžybos – būdas pristatyti savo rajoną, pritraukti į jį žmonių. Jis jau dabar rūpinasi būsimu dalyvių apgyvendinimu. Ir be abejo jam puikiai suprantama, kad savivaldybė tokias varžybas remia finansiškai. Tie pinigai, ir dar gerokai daugiau, grįžta per renginį“, – sako A. Jaraminas.

Varžybų rengėjų paskaičiavimu į rajoną, kuriame vyksta Triatlono taurės etapas, įvairiomis formomis grįžta gerokai daugiau pinigų nei savivaldybė skiria rėmimui. „Druskininkai patys mus kviečiasi. Jiems labai apsimoka pas save rengti tokias varžybas. Jurbarko valdžiai jų nereikia“, – sako A. Jaraminas. Varžybų organizatorius vis tik svarsto atvykti į komitetų posėdžius. „Nelabai noriu važiuoti, kai taip elgiamasi, bet noriu užbaigti viską taikiai. Jei pavyktų susitarti, Girdžių vardas galėtų vėl atsirasti Lietuvos triatlono taurės kalendoriuje“, – tikina A. Jaraminas.

Kvies diskutuoti

Kiek kitaip situaciją mato meras S. Mockevičius. Pasak jo, jam teko imtis iniciatyvos pabaigti spręsti užstrigusį varžybų finansavimo klausimą. „A. Jaraminas buvo žadėjęs po varžybų su mumis susitikti, aptarti finansavimo reikalus, tačiau to nepadarė. Aš pats prašiau Girdžių seniūno Mindaugo Dilio susisiekti su varžybų organizatoriais, kad šie atsiųstų prašymą dėl varžybų finansavimo. Artėja biudžeto svarstymas ir reikia žinoti, kam reikia pinigų“, – tikina meras. Prašymas buvo gautas visai neseniai.

Pasak S. Mockevičiaus, ne tarybos nariai sudarinėja posėdžio darbotvarkę, todėl kviesti į posėdį A. Jaraminą ir pažadėti jam, kad galės pasisakyti, tarybos narė Z. Sorokienė negalėjo. „Prieš posėdį aš tikrai kalbėjau su A. Jaraminu ir perspėjau, kad tas klausimas bus svarstomas tik gruodį. Bet jį, matyt, įkalbėjo atvažiuoti. Dabar varžybų organizatorius kviesime į komitetų posėdžius, kuriuose galės pateikti informaciją“, – žada meras.

Viena svarbiausių priežasčių, kodėl A. Jaraminui neleista kalbėti lapkričio tarybos posėdyje, pasak S. Mockevičiaus, yra tai, kad šiam klausimui reikalinga platesnė diskusija ir sporto bendruomenės dalyvavimas. „Sporto klubų vadovai ne kartą reiškė norą dalyvauti tada, kai dalijami pinigai sporto renginiams. Reikia nuspręsti, ar tokiam renginiui skirti lėšas atskira biudžeto eilute, ar pagal bendrą tvarką, kai kiekvienas sporto klubas pateikia prašymą ir išdėsto, kam pinigai bus naudojami. Atskira eilutė – ydinga praktika, kurią nepalankiai vertina ir STT. Savivaldybės biudžetas yra programinis“, – sako meras S. Mockevičius.

Meras patikino, kad triatlono varžybų organizatoriams bus suteikta proga viską paaiškinti, išsakyti motyvus, tačiau šiuose pristatymuose turi dalyvauti ir sporto bendruomenė, antraip, paskyrus pinigų šioms varžyboms atskira biudžeto eilute, to paties gali pareikalauti ir kiti sporto klubai. Juolab, pasak S. Mockevičiaus, vietinės sporto bendruomenės organizuojamuose renginiuose dalyvauja daug daugiau vietinių gyventojų. „RKL dalyvaujančiam „Jurbarko“ klubui skiriame 6 tūkst. Eur metams, tačiau jie nuolat rengia varžybas Jurbarke, salė pilna žiūrovų, o tai skatina jaunimą sportuoti. Niekada nerėmėme tokia didele suma, kokios prašo VšĮ Lietuvos triatlono taurė, kitų sporto renginių, todėl reikia rimtai diskutuoti, ar verta tai daryti, gal keisti visą finansavimo tvarką“, – svarsto S. Mockevičius.

Triatlono varžybų organizatoriai pateikė prašymą finansuoti praėjusias varžybas ir numatyti rėmimą, jei Lietuvos triatlono taurė vėl vyktų Girdžiuose. Meras tikina, kad po diskusijos bus priimtas sprendimas. Koks jis bus, meras prognozuoti nesiryžta, tačiau jo nuomone, toks renginys, atsižvelgiant į išlaidas, yra brangus. „Šis renginys – trumpas ir labai brangus. Ar rajonui reikia tokio brangaus renginio? Už tokias dideles sumas galima padaryti daugiau renginių, į kuriuos būtų įtraukta daugiau rajono gyventojų“, – mano S. Mockevičius.

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook