Vieninteliam apskrities morgui žūtbūt reikia remonto

Vieninteliam apskrities morgui žūtbūt reikia remonto (2)

2019-06-11

Iš savivaldybės biudžeto Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyriaus patalpoms remontuoti skirti 8 tūkst. Eur, dar beveik 7 tūkst. Eur pridės pati įstaiga, tačiau už tiek visus higienos specialistų reikalavimus vargu ar pavyks įvykdyti. J. Pileckienės nuotr.

Morgas, lavoninė ar teismo medicinos tarnyba – tarp šių pavadinimų žmonės paprastai deda lygybės ženklą. Nuolatinio mirties pojūčio ženklinamos įstaigos niūrų vaizdą dar labiau sustiprina pastato būklė, kuriame įsikūręs Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyrius. Higienos specialistai mojuoja raštais, o prireikus čia užsukę eiliniai piliečiai gal tik pagalvoja, kad patalpoms reikėtų remonto.

Patalpas nuomojasi

Valstybinės teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyrius patalpas savo veiklai jau daug metų nuomojosi iš Jurbarko ligoninės, o pasikeitus tvarkai – iš Jurbarko r. savivaldybės, mat ši yra pastato savininkė. Kokias išnuomojo, tokiose ir dirba, nes kitų tiesiog nėra.

Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyrius aptarnauja ne tik Jurbarko r. savivaldybę, bet ir gretimus Šakių, Raseinių, Tauragės rajonus. Priežastis, kodėl taip yra, paprasta – gretimose savivaldybėse neliko ne tik šios tarnybos skyrių, bet ir ekspertų.

Jurbarkas tokį specialistą dar turi, todėl, nutikus įvairioms gyvenimo situacijoms, eksperto paslaugų nereikia ieškoti Kaune ar dar kur toliau. Tiriant įvykių aplinkybes, specialisto kur kas greičiau sulaukia ir policijos pareigūnai. Pasak teismo medicinos eksperto Algirdo Jokšo, kokias patalpas turi, tokiose ir dirba. Visa, kas reikalinga eksperto darbui, yra finansuojama, o patalpos priklauso savivaldybei, pati įstaiga tiek lėšų, kiek jų reikėtų pastatui atgaivinti, neturi.

Apie Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyriaus patalpas kalbama ne pirmą kartą ir tų kalbų turinys – tas pats: patalpos neatitinka higienos reikalavimų, o ir apie pagarbą nei mirusiesiems, nei čia apsilankantiems gyviesiems nėra ką kalbėti.

Surašė aktą

Pernai gruodį Teismo medicinos tarnyboje lankėsi Visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Jurbarko skyriaus vyr. specialistė Aurelija Valiokienė ir nurodė, kas artimiausiu metu turi būti sutvarkyta. Patalpų apžiūros akte nurodoma iki šių metų kovo 5 d. atlikti žmonių palaikų laikymo šaldytuvo patalpos, koridoriaus, ėminių laikymo patalpos, archyvo, raštinės, nukentėjusiųjų priėmimo patalpos, teismo eksperto kabineto remontą.

„Jūs patys matėte tą būklę: šaldytuvo patalpoje kai kur ištrupėjusios grindų plytelės, koridoriuje nusilupę sienų dažai, kitur – sienos įtrūkusios, apipelijusios. Svarbiausia, kad kai kurių paviršių negalima lengvai nuvalyti ir dezinfekuoti“, – problemas vardija A. Valiokienė.

Visuomenės sveikatos centro vyr. Jurbarko skyriaus specialistė teigia, kad Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyrius pateikė darbų planus ir parengtas sąmatas, tad ji viliasi, kad patalpų vaizdas bus šviesesnis.

Patrupino ir savivaldybė

Teismo ekspertas A. Jokšas sako, kad tarnyba skyrė beveik 7 tūkst. eurų nedideliems remonto darbams. Už tokią sumą daug nepadarysi. Dar 8 tūkst. eurų iš rajono biudžeto numatė rajono taryba, tvirtindama šių metų biudžetą. Tarybos narė Zita Sorokienė prašė biudžete rasti bent dvidešimt tūkst. eurų, kad savivaldybės nuomojamos patalpos įgautų kiek padoresnį vaizdą.

„Kalbame apie labai specifinę įstaigą, ekspertizes atlikti atvykstantys žmonės ir taip yra patyrę stresą, jau nekalbu apie mirusiųjų artimuosius. Mes turėtume suprasti ir skirti lėšų patalpoms remontuoti, nes reikia įvertinti, kad žmonėms daug patogiau, jei teismo ekspertas dirba čia pat, nereikia jo ieškoti po kitus miestus“, – kalbėjo tarybos narė.

Politikės įsitikinimu, net jei patalpas turėtų remontuoti jas išsinuomojusi įmonė, nuomai jas pasiūliusiai savivaldybei tai garbės taip pat nedaro. Nors lėšų tikslingumą Z. Sorokienė bandė pagrįsti, rajono vadovams 20 tūkst. investicija į savo patalpas atrodė per didelė, ir meras Skirmantas Mockevičius primygtinai siūlė skirti kur kas mažesnę sumą.

Geriau nei nieko

Iš rajono biudžeto skirti 8 tūkst. eurų – geriau negu nieko. Tačiau tokia suma ir planuojami už ją atlikti darbai rangovų netraukia. Pirmą kartą paskelbus rangos darbų viešąjį pirkimą neatsirado nė vieno norinčio čia dirbti.

Pasak teismo eksperto A. Jokšo, reikia džiaugtis, kad į ankstesnįjį kvietimą atlikti remonto darbus už įstaigos skirtus pinigus atsiliepė viena individuali įmonė. Galbūt išeitį pavyks rasti ir ieškant rangovo remontuoti dalį patalpų už savivaldybės lėšas. Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyriuje apsilankęs vicemeras Daivaras Rybakovas mano, kad suplanuotiems remonto darbams reikėtų turėti daug daugiau pinigų. Dabar verslininkai neskuba, nes užmojai dideli, o numatoma pelno dalis – menka.

Problema sena

Teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyriaus patalpų klausimas rajono valdžios darbotvarkėje išlenda ne pirmą kartą. Dar 2016 m. savivaldybės tarybos narė Z. Sorokienė ir dar keli verslininkai ėmėsi iniciatyvos sutvarkyti mirusiųjų išdavimo patalpą, įrengiant trumpo atsisveikinimo vietą. Paaiškėjus, kad teismo medicinos tarnyba po savo stogu tokios patalpos įkurdinti negali, verslininkų ir politikų žvilgsniai nukrypo į gretimai esantį tuščią pastatą.

Meras S. Mockevičius tuomet sudarė darbo grupę, kuri vyko apžiūrėti morgo patalpų, įvertino tuščią statinį kaimynystėje ir ieškojo sprendimo. Idėjos įrengti trumpalaikio atsisveikinimo su mirusiais artimaisiais patalpą teko atsisakyti, nes valdininkų sudaryta darbų sąmata vertė iš kojų – be šildymo sistemos įrengimo pastatui atnaujinti buvo suplanuoti beveik 29 tūkst. eurų. Dar pasvarstyta apie darbo užmokestį tokių patalpų prižiūrėtojui, prisiminti higienos normų reikalavimai ir kiti tokią veiklą reglamentuojantys įstatymai, todėl sprendimas buvo kategoriškas – nedaryti nieko.

Beje, tuomet buvo paskaičiuota, kiek kainuotų ir mirusiųjų išdavimo patalpos remontas. Suma siekė kiek per 4000 Eur, pusė tiek, kiek dabar iš savivaldybės biudžeto skirta visos tarnybos erdvėms tvarkyti.

Rajono tarybos narė Z. Sorokienė sako, kad galima visai nieko nedaryti ir laukti, kol teismo medicinos eksperto paslaugų važiuosime į Kauno ar Klaipėdos pusę. Teismo medicinos ekspertas A. Jokšas ir negausi įstaigos darbuotojų komanda viliasi, kad ir ši nedidelė suma yra galimybė pagerinti darbo sąlygas. Atvykusieji teismo eksperto paslaugų turėtų pasijusti jaukiau, o mirusieji į paskutinę kelionę išleisti su didesne pagarba. Dabar gi pro duryse žiojėjančius plyšius galima iškišti ranką. Toks vaizdas įprastas gal tik teikiantiems laidojimo paslaugas ir darbo sąlygų bei higienos reikalavimų tikrintojams, vis laukiantiems, kada sąmatos virs realiais pokyčiais.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook