Administracinių nusižengimų kodeksas įsigalios nuo 2017 metų

Administracinių nusižengimų kodeksas įsigalios nuo 2017 metų (0)

2016-03-26

Administracinių nusižengimų kodeksas įsigalios 2017 metų sausio 1 d. Tai penktadienį susirinkęs į nenumatytą posėdį nutarė Seimas, atidėjęs jo įsigaliojimą. Už tai balsavo 97 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 1 parlamentaras. Anksčiau buvo nustatyta, kad Administracinių nusižengimų kodeksas įsigalioja šių metų balandžio l d.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis iš Seimo tribūnos sakė, kad Administracinių nusižengimų kodeksas negali įsigalioti balandžio 1-ąją, nes neskirta lėšų Administracinių teisės pažeidimų registrui modernizuoti. Jis pabrėžė, kad be Administracinių teisės pažeidimų registro pareigūnai turėtų dirbti su popieriaus lapu ir tušinuku.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas gavo vidaus reikalų ministro prašymą atidėti Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimo datą. Kaip pažymima jo rašte, "tinkamai organizuoti Administracinių teisės pažeidimų registro (ATPR) funkcionalumo pakeitimą (pritaikymą) pirmiausia trukdė tai, kad nebuvo laiku skirtos tam reikalingos lėšos. (...) Tik skyrus lėšas (t. y. tik 2016 m.) atsirado reali galimybė vykdyti viešųjų pirkimų procedūras ir taip pradėti ATPR funkcionalumo pakeitimo darbus. (...) Nepakeitus (nepritaikius) ATPR funkcionalumo, nebus techninių galimybių visoms ATPK įgaliotoms institucijoms (pagal registro nuostatus jų yra 87, šiuo metu įregistruotos 237 ATPR tvarkymo įstaigos - juridiniai asmenys) registruoti išaiškintus administracinius nusižengimus".
Seimo komitetas konstatavo, kad šiuo metu nėra tinkamai pasirengta įgyvendinti Administracinių nusižengimų kodekso nuostatas, kurios turėjo įsigalioti balandžio 1 d.
Į nenumatytą posėdį susirinkę Seimo nariai bandė aiškintis, kokia institucija kalta dėl tokios padėties. Seimo narys Vytautas Gapšys tvirtino, kad ministerija nepasiruošė ir ministras S. Skvernelis turi prisiimti atsakomybę.
"Ministerija neatliko laiku savo darbų", - tvirtino socialdemokratas Artūras Skardžius.
Taip mano ir socialdemokratas Eduardas Šablinskas. "Kaip vadybininkas jis turi prisiimti kaltę tiesiogiai", - sakė jis.
Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė atmetė priekaištus, esą neįtraukė šio klausimo laiku į darbotvarkę.
"Viskas iš Seimo pusės ir Seimo Pirmininkės pusės buvo padaryta net avansu", - sakė ji. 
Opozicija mano, kad kaltinimai ministrui gali būti susiję ir su tuo, kad jis paskelbė apie savo dalyvavimą Seimo rinkimuose su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
"Atsitiko taip, kad ministras Saulius Skvernelis labai gerai darbavosi, ir staiga po trečiadienio valdantieji praregėjo, kad ministras pasirodo negerai darė...", - pastebėjo liberalas Eligijus Masiulis.
Kaip jau skelbta, Seimo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas Petras Gražulis yra sakęs, kad Seimo rinkimuose ketinantis dalyvauti vidaus reikalų ministras S. Skvernelis bus pakeistas kitu "tvarkiečių" deleguotu ministru. P. Gražulio teigimu, po šv. Velykų, antradienį, "tvarkiečiai" svarstys kandidatūras į vidaus reikalų ministro postą.
Seimo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnui P. Gražuliui pasiūlius, Seimas penktadienį taip pat priėmė protokolinį nutarimą, kuriuo nutarta pavesti Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetui išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių Vidaus reikalų ministerija nesugebėjo laiku pasiruošti Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo pakeitimo įgyvendinimui. 
Komitetas išvadas ir pasiūlymus Seimui turės pateikti iki balandžio 21 d. Už protokolinį nutarimą balavo 37 Seimo nariai, prieš - 8, susilaikė 25 parlamentarai.
Seimas 2015 m. birželio 25 d. priėmė Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymą, kuriuo reglamentuota fizinių asmenų administracinė atsakomybė, atribojant ją nuo baudžiamosios atsakomybės, užtikrinant esmines administracinės atsakomybės savybes - greitą ir paprastą procesą, pirmenybės teikimą nerepresinėms poveikio priemonėms, poveikio priemonių adekvatumą padarytam teisės pažeidimui. 
Naujasis kodeksas turi pakeisti šiuo metu galiojantį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. 1984 m. priimtas ir 1985 m. įsigaliojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, nors ir iš esmės pakeistas, yra paskutinis iki 1990 m. kovo 11 d. priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas. 

ELTA ir „Šviesos“ inform.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook