Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Baršauskų šeimos metai buvo turtingi

Baršauskų šeimos metai buvo turtingi (0)

2015-01-10

Serediškiams pedagogams Margaritai ir Petrui Baršauskams praėjusių metų pabaigoje įteikta Kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą. Gruodžio 30-ąją laureatams priėmimą surengė Jurbarko r. savivaldybės meras Ričardas Juška ir savivaldybės administracijos vardu pasveikino mūsų krašto šviesuolius.

Kultūros ministerijos premijomis 2014 metais pagerbta daugiau kaip dvidešimt Lietuvos kultūros ir meno puoselėtojų. Iškilminga premijų teikimo ceremonija Vilniuje, Kultūros ministerijos Baltojoje salėje, vyko gruodžio 19 d., joje buvo minimas ir Jurbarko vardas – viena iš trijų už tradicinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą paskirtų premijų atiteko Margaritai ir Petrui Baršauskams iš Seredžiaus.
Kultūros ministras Šarūnas Birutis sakė, kad šia premija pagerbiami žmonės, nes kultūra yra susijusi su žmonėmis ir be žmonių kultūros Lietuvoje nebus. Ministras džiaugėsi, kad premijos laureatai yra iš įvairių sričių: menininkai, meno kolektyvų regionuose vadovai, pedagogai, ugdantys kūrybingą jaunimą ir kūrybingą Lietuvą, ir tą darbą atliekantys su meile.
Šie ministro žodžiai puikiai apibūdina premijos laureatus Baršauskus: Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Margarita ir šios ugdymo įstaigos direktorius Petras – tradicinės kultūros puoselėtojai, o savo mokiniams jie padeda patirti netikėtų atradimo džiaugsmų pažįstant savo kraštą ir taip augina jaunimo meilę gimtinei.
Seredžiaus mokykla – viena iš nedaugelio, kurioje dėstoma etninė kultūra ir krašto istorija. Tai – pasirenkamasis dalykas ir, pasak Baršauskų, šiuolaikinius vaikus, kurie labiau nori rinktis, pavyzdžiui, anglų kalbą, reikia nukreipti, paskatinti, sudominti – kai pamato, koks jų gimtasis kraštas turtingas ir įdomus, patys supranta šio dalyko svarbą. Seredžiaus mokiniai dalyvauja kraštotyros ekspedicijose, kuria filmus, rengia įvairius darbus, pristato juos bei savo kraštą respublikiniuose konkursuose ir juos laimi.
Margarita ir Petras Baršauskai Seredžiuje įkūrė tradicinių amatų ir verslų centrą, kuriame senieji šio krašto meistrai jaunimą išmokė austi, pinti iš žilvičių vytelių, daryti tradicinius valgius. Mokytoja Margarita amatų ir verslų centre pati minko tešlą, pašauna į krosnį kepaliukus ir ne tik savo mokinius, bet ir atvažiavusiuosius pažinti Seredžių kviečia paragauti kvepiančios naminės duonos. Amatų ir verslų centro seklyčioje Seredžiaus bendruomenė susirenka pavakaroti, kaip vakarodavo protėviai advento ir gavėnios vakarais.
Tradicinės kultūros puoselėtojai ir skleidėjai Baršauskai prisipažįsta neretai nebeskiriantys, kur jų gyvenimas, o kur darbas. Ir Margaritos tėvų palikimą – etnografinę sodybą Motiškių kaime jie puoselėja ne tik sau: kiekvieną pavasarį į Jurgines sukviečia visus, kam įdomios senosios tradicijos, ir svetingai priima savo namuose. Senovinių daiktų į sodyboje įrengtą muziejuką atneša ir kaimynai, o apžiūrėti eksponatus gali visi.
Kultūros ministerijos premijos laureatus M. ir P. Baršauskus priešpaskutinę praėjusių metų dieną pasikvietė ir pasveikino Jurbarko rajono meras Ričardas Juška bei kiti savivaldybės administracijos vadovai.
Džiaugdamasis, kad mūsų krašto žmones ir jų darbus pastebi ir įvertina Lietuvos Respublika, meras R. Juška teigė, kad ir rajono savivaldybė tokius žmones gerbia ir jais didžiuojasi. Kraštotyrininkai, Seredžiaus krašto tradicinės kultūros puoselėtojai ir skleidėjai pedagogai M. ir P. Baršauskai 2012 m. apdovanoti garbės ženklu „Už nuopelnus Jurbarko kraštui“.
„Labai nuoširdžiai noriu padėkoti už tuos darbus, kuriuos dirbate, kad sukaupę gražią patirtį perduodat ją jaunajai kartai, kad jūsų dėka mūsų krašte auga jaunieji etnokultūros puoselėtojai. Ačiū, kad garsinat mūsų kraštą, kad svetingai sutinkate visus atvažiuojančius į Seredžių. Nuoširdžiai dėkojame ir linkime sėkmės ateinančiais metais“, – sakė meras R. Juška Kultūros ministerijos premijos laureatams.
Garbingo apdovanojimo proga M. ir P. Baršauskus pasveikino ir vicemeras Kazimieras Šimkus, savivaldybės administracijos direktorius Petras Vainauskas bei direktoriaus pavaduotojas Donatas Jackis, Švietimo skyriaus vedėjas Antanas Gvildys, Kultūros skyriaus vedėja Goda Vilkelienė ir vyriausioji specialistė Regina Kliukienė.
Kultūros ministerijos premijos laureatai rajono vadovams atvežė lauktuvių – medaus bei tradicinių Seredžiaus krašto saldumynų. Pedagogai Baršauskai teigė nemanantys, kad nuveikė ką nors ypatingo, o rajono vadovams dėkojo už tai, kad visada jaučia palaikymą ir paramą dirbdami Seredžiaus mokyklai ir bendruomenei naudingus darbus.
Merui visus pakvietus kavos tęsėsi nuoširdus pašnekesys apie tradicijas ir mūsų dienų aktualijas, apie kasdieną, šventes ir apie prabėgusius metus.
Margarita Baršauskienė, paklausta, kokie jai buvo metai, nedvejodama sakė: „Tikrai buvo geri: sulaukėme dar vieno anūkėlio – mažasis Jokūbėlis gimė spalį. O vyriausias anūkas Laurynas – jau dvyliktokas, jis labai domisi keramika ir odos darbais. Dominykui Petrui, kuris taip pavadintas senelio garbei, dar tik ketveri. Ir tas apdovanojimas metų pabaigoje – tikrai turtingi buvo mūsų metai.“
Petras Baršauskas žvelgdamas į praėjusius metus pirmiausia paminėjo naują mokyklos katilinę – ir nenuostabu, juk šiltoje mokykloje visi darbai geriau einasi. Direktorius dar pasakojo, kad buvo malonu kartu su mokiniais dalyvauti ekspedicijoje ieškant 1863 m. sukilimo atgarsių krašte prie Dubysos. Šis Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos mokinių komandos kraštotyros darbas respublikiniame konkurse „Tautos dvasios beieškant“ užėmė pirmą vietą!
Ar Seredžiaus vaikai, kurie per pamokas mokomi pažinti savo šaknis ir mylėti gimtinę, yra kitokie nei kitur? „Vaikai visur yra vaikai, bet man jie visi – savi ir mieli, – sakė P. Baršauskas. – Visiems nusibosta mokykla, bet po baigimo praėjus kiek laiko jie aplanko, atsiveda čia draugus ir svečius, ateina pasėdėti savo pačių išdrožtame Palemono soste. Jie didžiuojasi savo mokykla ir miesteliu.“

Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook