Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Biblioteka: nuo knygų šnaresio iki kultūros šėlsmo

Biblioteka: nuo knygų šnaresio iki kultūros šėlsmo (0)

2017-11-11

Jurbarko viešoji biblioteka spalio pabaigoje minėjo 80-metį ir skaitytojams visą savaitę kasdien dovanojo po renginį. Šventės kulminacija – teatralizuotas vakaras „Šviečia ir kviečia bibliotekos langai“, kuriame prisiminta istorija ir suvalgytas jubiliejinis tortas. 

Šiuolaikinė – kitokia

Įvairiausių renginių gausi 80-mečio programa puikiai apibūdina šiuolaikinę biblioteką – ji jau seniai nebėra vieta, kur einama tik skaityti. Šiuolaikiniai bibliotekininkai regia parodas, susitikimus ne tik su rašytojais, koncertus ir kitus renginius. Bibliotekoje jau nebetvyro tyla, kurioje girdėti tik šiurenantys knygų puslapiai. Dabar čia šurmuliuoja kultūra – pačiomis įvairiausiomis apraiškomis. O centre viso to šurmulio tebėra knyga, ir visi, kurie praveria bibliotekos duris, tebevadinami skaitytojais.

Jubiliejinę savaitę skaitytojai į Jurbarko biblioteką ėjo susitikti su kraštiečiais – režisieriumi Rimu Bružu, atvežusiu vieną savo filmų, rašytojais Jonu Endrijaičiu ir Sauliumi Kanišausku, pristačiusiu savo knygą. Ir netgi su legendine aktore Marlene Dietrich! Ją įspūdingai įkūnijo aktorė iš Šiaulių Nomeda Bėčiūtė, remdamasi, beje, knygomis. Šį susitikimą dovanojo Jurbarko krašto verslininkų sąjunga.

Mažieji skaitytojai irgi sulaukė dovanos – verslininkas ir politikas Daivaras Rybakovas į biblioteką atvežė savo surinktą žvėrių ir paukščių iškamšų ekspoziciją, o Vaikų literatūros skyrius Pasaulinei gyvūnijos dienai paminėti surengė viktoriną.

Jubiliejus – ir puiki proga įgyvendinti senus sumanymus. Idėja įrengti kraštiečių galeriją gimė, kai naujosios bibliotekos atidarymo proga (2013 metais!) dailininkė Rasa Grybaitė padovanojo poeto Jurgio Baltrušaičio portretą – tokią priešistorę papasakojo Informacijos ir kraštotyros fondo vyresnioji bibliotekininkė Jūratė Korsakaitė, o juostelę į „Kraštiečių alėją“ atrišo politikai. Būtent atrišo, ne perkirpo – galbūt todėl, kad 12 portretų galerija dar bus pildoma.

Per istorijos puslapius

1936 m. Lietuvoje įsigaliojo Bibliotekų įstatymas, po metų ir Jurbarke atsirado viešoji biblioteka. Bet nelengvai – vien įstatymo neužteko, iniciatyvos ėmėsi miesto inteligentai, suburti pedagogo Teodoro Šuravino.

Kaip atkakliai ir argumentuotai Jurbarko inteligentija atakavo burmistrą, kol savo pasiekė, 80-mečio šventėje atvaizdavo Konstantino Glinskio teatro aktoriai, o tuometę aplinką kūrė smalininkiečio Justino Stonio Senovinės technikos muziejaus paskolinti eksponatai.

Istorija buvo papasakota filmu, kurio autorius – bibliotekinių procesų automatizavimo inžinierius Justas Masiulis, tekstą parengė Elena Danutė Kėžinaitienė, įgarsino periodinių leidinių skaityklos bibliotekininkė Sigita Baltrušaitienė.

1937 m. įsteigtai bibliotekai buvo išnuomotas privatus dviejų kambarių butas, o vedėju paskirtas Viktoras Kamantauskas. 1947 m. bibliotekai suteiktas Jurbarko apskrities viešosios statusas, o iš viso apskrityje tuomet veikė 6 bibliotekos.

Deja, savo namų Jurbarko biblioteka neturėjo net 75-erius metus. Knygos ir darbuotojai buvo kraustomi iš vienos į kitą vietą, iš paskos ėjo ir skaitytojai. Apie 1960-uosius bibliotekai paskirtos patalpos Kauno gatvės name, kur jau tada ir dar ilgai veikė mėsos parduotuvė – būtent virš jos ir buvo sukraustytos knygos. 1977 m. valdžia atidavė nusavintą klebonijos pastatą Valančiaus gatvėje, skyrė pinigų naujiems baldams įsigyti. O kai atgavus nepriklausomybę klebonija buvo grąžinta bažnyčiai, biblioteka įsikraustė (likimo ironija!) į valdžios – partkomo rūmus. Neilgam – tik dvejiems metams, kol pastatas buvo atiduotas policijai, o knygos iškraustytos į Kultūros rūmus. Net du dešimtmečius kultūrininkai ir bibliotekininkai gyveno susispaudę, užtat draugiškai ir kūrybiškai.

Kampininkės dalia teko ir Vaikų bibliotekai. Ji veikė name prie dabartinės gimnazijos, Ugniagesių gatvėje ir Kauno gatvės daugiabutyje.

Jurbarko bibliotekai iki 1990 m. vadovavo Aldona Urbanavičienė, po jos – Nijolė Masiulienė, kuriai teko naujos bibliotekos statybos vargai ir įkurtuvių džiaugsmai.

2013 m. biblioteką įkurdinusi rūme, kurio mažam Jurbarkui gali pavydėti didmiesčiai, N. Masiulienė šių metų birželį išėjo į užtarautą poilsį, o jubiliejinėje šventėje buvusią direktorę pasivijo LR Seimo kultūros komiteto padėka. Ją atvežė Seimo narys Ričardas Juška, o visai bibliotekos bendruomenei dovaną – tik šiemet Vokietijoje surasto Lietuvos nepriklausomybės akto įrėmintą fotografiją.

Su dovanomis į šventę atėjo ir rajono meras Skirmantas Mockevičius bei savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė – be puokštės gėlių, biblioteka gavo ir 200 Eur čekį.

Knygų žmonės

Bibliotekininkai – kūrybingi, išradingi, įvairius talentus puoselėjantys žmonės. Ir visi sugebėjimai bibliotekoje praverčia, nes, pasak vyriausiosios metodininkės, o dabar ir laikinosios direktorės Linos Lukošienės, į biblioteką ateinantys žmonės nori atrakcijų, įžymių vardų, kad būtų kitaip negu vakar.

„Kolektyvas mūsų nepaprastai įdomus – galime ir susitikimą su rašytoju surengti, ir sriubą išvirti. Kiekvienas patampa tuo, kuo reikia. Eilėraščius skaito, renginius veda ir mūsų buhalterė Vilma, o kiemsargis Saulius vaidina Šekspyrą!“ – džiūgauja L. Lukošienė, prie kūrybingojo kolektyvo prisijungusi jau naujoje bibliotekoje.

Lina ir šventėje vaidino kartu su glinskiečiais, taip pat ir jos kolegė Fondų organizavimo skyriaus vedėja Laima Pernarauskienė.

Viename jubiliejinių renginių buvusios ir tebedirbančios bibliotekininkės pristatė savo kūrybą. Eksponuoti Rimos Šalnaitienės mezginiai ir siuviniai, Jolantos Jucikaitės siuvinėti paveikslai, Silvijos Pužeckaitės megzti drabužiai, Zitos Žičkienės – kojinės ir pirštinės, Vilijos Platonovienės – vaikiški drabužėliai, Irmos Klemauskienės pinti darbeliai, Danguolės Titliuvienės tapyba ir margučiai, Vidos Birgiolienės nertos servetėlės, Violetos Puzinienės suvenyrai ir karpiniai, Linos Maziliauskienės – medžio skulptūra.

Renginio vedėja J. Korsakaitė į parodą atnešė karpinių atvirukus ir buvo pasipuošusi pačios pasisiūtu tautiniu kostiumu.

Prisiminti meninio žodžio kūrėjai – Jonas Strašinskas, ilgai vadovavęs Vaikų bibliotekai, Aušgiryje dirbusi Angelė Račienė, stakiškė Albina Aleksienė, Komplektavimo skyriui vadovavusi Jadvyga Jokūbaitienė.

Keturiasdešimt metų Vadžgiryje dirbusi Izabelė Lukošienė pristatė savo knygą „Saulė šviečia visiems“, o naujoji bibliotekos kolektyvo narė Rasa Kaminskienė perskaitė pasaką ir eilėraščių. Savo eiles skaitė antrus metus Veliuonos bibliotekoje dirbanti Lietuvos rašytojų sąjungos narė Violeta Šoblinskaitė.

Šventinis vakarėlis buvo įspūdingas – skambėjo grupės „The Ditties“ retro dainos, šiugždėjo to paties stiliaus bibliotekininkių suknios, stebino siurprizai, džiugino dovanėlės skaitytojams, ant jubiliejinio torto sužibo 80 žvakučių.

Šviečia ir kviečia devintąjį dešimtmetį pradėjusi biblioteka. Smagiausia, kad knygų šviesoje nebūna spengiančios tylos.

Danutė KAROPČIKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook