Cerkvėje – tarptautinė stiklo meno paroda „2D→“

Cerkvėje – tarptautinė stiklo meno paroda „2D→“ (0)

2014-08-09

Jurbarko parodų ir koncertų salėje atidaryta tarptautinė stiklo meno paroda „Iš plokštumos“, arba „2D→“, pristatanti Baltijos ir Šiaurės šalių stiklo menininkų kūrybą. Paroda, kurioje eksponuojama ir jurbarkietės dailininkės Rasos Grybaitės kūryba, keliauja po šių šalių didžiųjų miestų galerijas, ir tik vienintelio rajono centro – Jurbarko – gyventojai ir svečiai turi galimybę savo mieste pamatyti iškilių menininkų darbus.

Penktadienį Jurbarke stiklo meno parodą pristatė dailininkė Rasa Grybaitė bei parodos kuratorė Dalia Truskaitė. Susirinkusieji į parodos atidarymą Parodų ir koncertų salėje ne tik išgirdo apie tarptautinį projektą „Iš plokštumos“, arba „2D→“, bet ir turėjo galimybę pašnekinti parodos autores  –  abiejų menininkių darbai irgi eksponuojami šioje parodoje.
Projektas „Iš plokštumos“ arba „2D→“  –  tęstinis, pirmoji paroda buvo surengta 2012 m., joje dalyvavo 32 menininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos ir Švedijos. Šiemet prasiplėtė geografija – prie projekto prisijungė Norvegija, Danija ir Islandija, savo kūrybą eksponuoja 38 menininkai.
Pasak parodos kuratorės D. Truskaitės, šis projektas skirtas pristatyti stiklo meno kaitos procesus ir tendencijas, suaktyvinti šios dailės šakos raidą ir identifikavimosi procesus, skatinti naujų meninių bei technologinių idėjų sklaidą. „Visuomenei ši tarptautinė paroda suteikia progą susipažinti su stiklo menu bei šios srities menininkų kūryba. Tai išskirtinė galimybė pamatyti aštuonių Baltijos šalių menininkų kūrinius vienoje erdvėje, stebėti Lietuvos menininkų kūrybą kitų Baltijos šalių kūrėjų kontekste“, – parodos atidaryme sakė menininkė. Beje, pirmoji šio projekto paroda prieš dvejus metus irgi buvo atvežta į Jurbarką.
Parodoje pristatomi iš lakštinio stiklo kuriančių menininkų kūriniai, taip aktualizuojant savitas, per dešimtmečius susiklosčiusias Vilniaus stiklo mokyklos tradicijas. Eksponuojamų darbų kūrybinis išeities taškas  –  plokštuma  –  stiklo lakštas bei įvairios jos transformacijos erdvėje, kuriančios tiek dvimačius, tiek trimačius objektus. Parodoje eksponuojamos stiklo instaliacijos, stiklo plastika, konceptualūs objektai, stiklo plaketės, vitražai. Kūriniai atlikti iš įvairų rūšių lakštinio stiklo naudojant šalto ar karšto apdirbimo technikas.
D. Truskaitė pabrėžė, kad parodos autoriai yra ne tik savo šalyse gerai žinomi stiklo kūrėjai, bet ir aktyviai dalyvaujantys tarptautiniuose projektuose. Jie kuria ne tik parodinius objektus, bet ir meninio stiklo kūrinius įvairioms architektūrinėms erdvėms, yra meno akademijų dėstytojai, daugelio jų darbai saugomi įvairių Europos muziejų kolekcijose.
Prieš tris mėnesius paroda „Iš plokštumos“, arba „2D→“, startavo Vilniaus „Arkos“ galerijoje, iš ten atkeliavo į Jurbarką, čia bus eksponuojama visą rugpjūtį. Parodą, be abejo, lankys ir mūsų miesto šventės rugpjūčio 15–17 d. dalyviai ir svečiai. Vėliau Baltijos ir Šiaurės šalių menininkų stiklo kūriniai keliaus į šias šalis.
Parodos „2D→“ kuratorė D. Truskaitė sakė, kad išskirtinę galimybę pamatyti geriausių stiklo meistrų kūrinius Jurbarkas turi tik dėka dailininkės Rasos Grybaitės – žinant, kokia trapi medžiaga yra stiklas ir kokios vertės yra eksponatai, parodos organizatoriai ne bet kam gali juos patikėti. „Džiaukitės, kad turite savo mieste Rasą – žmogų, kuriam rūpi kultūra, kuris rūpinasi profesionalaus meno parodomis “, – sakė parodos atidaryme vilnietė menininkė. Smagu buvo girdėti tokius žodžius, nors parodų salėse besilankantys jurbarkiečiai tą, be abejo, žino ir vertina.
R. Grybaitė pasidalijo ir kai kuriais parodos rengimo užkulisiais. Parodų ir koncertų salė, buvusi cerkvė,  –  puiki erdvė eksponuoti meno kūrinius, stiklas čia irgi gražiai atrodo. Tačiau parsigabenti tokios trapios medžiagos eksponatus – sudėtinga. Todėl Norvegijos menininkės kūrinio jurbarkiečiai nepamatys – per didelė rizika buvo transportuoti itin didelės apimties stiklo kūrinį. Visą dieną dailininkė, prieš tai nuplovus salės sienas, eksponavo ir pasitelkusi būrelį pagalbininkų kabino eksponatus.
Parodos žiūrovus itin džiugina ekspozicijos pradžioje kabantis R. Grybaitės kūrinys. Jurbarkietė vitražo dailininkė nedažnai rengia savo parodas, juolab kad ne visi jos kūriniai ir gali būti eksponuojami – juk, sakykim, altoriaus vitražo nepakabinsi ant salės sienos.
„Esu labai dėkinga, kad Dalia mane pakvietė iš didelio būrio Lietuvos stiklistų – jau antrą kartą, – sakė dailininkė R. Grybaitė, Lietuvai atstovavusi ir prieš dvejus metus rengtoje Baltijos ir Šiaurės šalių stiklo meno parodoje.  –  Dėl ko mane vertina? Turbūt dėl piešinio ant stiklo  –  neatsisakau stiklo dekoravimo geležies oksidu tradicijos.“
Konceptualių darbų beveik nekurianti menininkė tarptautinei stiklo meno parodai sukūrė būtent tokį – kalbantį apie sumišusias pasaulio vertybes.
R. Grybaitės vitraže vaizduojamos rankos, laikančios lazdą, apie kurią raizgosi gėlių žiedai. „Vitraže specialiai nėra veido, nes labai daug apie žmogų kalba rankos. Lazda tose rankose tarsi pražysta. Pavadinau tą kūrinį „La couture“  –  tai kaip spyris į aukštąją madą. Dabar labai nuvertinta senatvė. O man ji aktualėja – tenka vis dažniau eiti į laidotuves ir į kapines, ir aš dabar labai ryškiai matau senatvės grožį ir vertybes“, – sakė dailininkė.
Pamatyti R. Grybaitės „La couture“ bei kitų šalių stiklo menininkų kūrinius dar visą mėnesį kviečia Jurbarko parodų ir koncertų salė.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook