Chorvedė jubiliejų šventė su dainuojančiais mokiniais

Chorvedė jubiliejų šventė su dainuojančiais mokiniais (0)

2016-03-06

Dainuojantis jaunimas vos sutilpo scenoje, antra tiek sėdėjo salėje ir, daug neraginti, ėjo padainuoti kartu su buvusia savo vadove.

Dainomis sujudino jaunimą

Besišypsanti, energinga, mylinti ir pasitikinti savo mokiniais, jaunatviška ir laiminga – chorvedė D. Lapienė. Ko gi nebūti jaunai ir nesišypsoti – visada apsuptai dainuojančios jaunystės!?
Danutė Staponaitė Jurbarke sujudino vandenis – sakė koncertą pradėjusi mokytoja ir dainų kūrėja bei jubiliatės bičiulė Rūta Šličkutė ir kvietė chorvedę į sceną, kur koncertui pasiruošęs laukė didžiulis jos choras.
Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje (praėjusio šimtmečio!) D. Lapienė jau dirbo Jurbarko muzikos, dabartinėje Antano Sodeikos meno mokykloje. Dabar ji šio mokyklos chorinio-teoretinio skyriaus vedėja, chorinio dainavimo ir muzikos istorijos mokytoja metodininkė ir jau ketvirtį amžiaus – jaunių choro vadovė.
1991 m. subūrė merginų chorą gimnazijoje, nes norėjo, kad dainuotų ir Jurbarko jaunimas, ne tik vaikai. Gimnazisčių „Saulė“ iki šiol tebedainuoja.
2002 m. Jurbarko kultūros centre pradėjo dainuoti berniukų choras „Bildukas“, o kai berniukai užaugo į vaikinus ir vis tiek norėjo dainuoti, jų pačių iniciatyva, atsirado jaunuolių grupė, neretai pavadinama „Bildais“.
„Saulės“ merginų, meno mokyklos mergaičių, „bildukų“ ir „bildų“ scenoje – koks pusantro šimto! Kas keleri metai dainininkai pasikeičia – tokia moksleiviškų chorų ypatybė, tad D. Lapienės dainavimo mokyklą yra išėję keli šimtai Jurbarko jaunimo.
Kuo taip traukia ta mokykla? Kodėl šeštadienių rytmečiais į kultūros centrą su natų aplankėliais suguža „bildukai“, chorą renkasi paauglės ir laisvadienius repeticijoms aukoja gimnazistės? Gal tai stebuklinga įtaiga, kad „nieko nėra gražiau už dainuojantį vaiką“ (frazė iš tyrabalsio merginų choro dainos)?
Gal – galimybė pažinti didelį ir gražų muzikos ir mus supantį pasaulį? D. Lapienės choristai važinėja po Lietuvą ir Europą, dainuoja ypatingose vietose ypatingiems klausytojams. Chorvedė dėkojo savo pagalbininkėms, padėjėjoms, bendražygėms – koncertmeisterėms Romai Vaznienei, Zitai Liktienei, Jolantai Gudelienei, taip pat Liudmilai Norkaitienei, Ramintai Damušienei.
Jaunimą neabejotinai traukia ir dideli reikalavimai – D. Lapienė yra aukštai pakėlusi meistriškumo kartelę, todėl jos chorai kviečiami į prestižinius konkursus ir koncertus ir sulaukia puikaus įvertinimo. Aukštai kartelę sau kelia ir jaunimas: koncerte nuskambėjusi respublikinės moksleivių dainų šventės repertuaro daina „Žmonės ant kalnų“ – sudėtingas kūrinys, bet – mėgstamiausias Jurbarko jaunųjų choristų!
Jubiliatė sugeba būti labai arti savo mokinių, tarsi susitapatinti su jais, ir tuo pačiu būti mylima ir gerbiama vadovė. „Bildukams“ ji diriguoja kitaip nei kitiems – tarsi žaistų, tarsi būtų viena iš tų mažų padūkėlių.
Ir dar: chore kiekvienas turi būti matomas. Mažiausią, kad matytųsi per koncertą, galima net palaipinti ant kėdės!

Staigmenos ir sveikinimai

Prieš koncertą ekrane rodytose nuotraukose – Danutės chorų ir jos pačios istorija: veidai, koncertų, kelionių, švenčių, susitikimų akimirkos – nuotraukose sustoję prisiminimai, dar daugiau jų saugo dainuojančiųjų širdys.
Prisiminimų, sugįžimų, staigmenų apstu buvo šventiniame koncerte. Dainavo prieš kelis dešimtmečius „Dainų dainelės“ laureatu tapusio kvarteto dalyvės Andžela ir Gitana Jagminaitės ir į to paties konkurso baigiamąjį etapą patekę ir ką tik televizijoje nusifilmavę „Bilduko“ jaunuoliai.
Kaip „bildukas“, nes viskas prasidėjo mamos vadovaujamame chore, buvo pristatytas vienas geriausių šalies trimitininkų, Nacionalinio simfoninio orkestro muzikantas Laurynas Lapė. Jis grojo solo ir duetu su buvusiu savo mokytoju Vincu Bakšiu.
Visų kartų „Bilduko“ jaunuoliai užtraukė visas žiūrovų jusles pavergiantį „Husarų maršą“, o dainuoti „Saulės“ repertuaro dainą „Viešpaties lelija“, pirmąkart gimnazisčių sudainuotą prieš 24-erius metus, daug neraginamos į sceną lipo buvusios choro dainininkės.
Už „Saulę“ jubiliatei įteiktas Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos direktoriaus padėkos raštas, o ji pati buvo pasodinta į Saulės sostą. Visa salė sustojusi linkėjo chorvedei ilgiausių džiaugsmo, sveikatos ir dainų metų.
Nuoširdžai, su dainomis vadovę sveikino jos mokiniai. Tokie pat nuoširdūs buvo ir oficialūs sveikinimai vienai ryškiausių mūsų kultūros žmonių. Šį titulą, beje, D. Lapienė turi – „Šviesos“ laikraščio rengtuose Metų kultūros žmogaus rinkimuose 2011 m. už ją balsavo daugiausia skaitytojų.
Rajono meras Skirmantas Mockevičius pavadino jubiliatę geriausia ambasadore, su savo vadovaujamais chorais Lietuvai ir pasauliui pristatančia Jurbarko kraštą. Meras prisiminė ir pats buvęs D. Lapienės mokinys, o trys Mockevičių vaikai ir tapę studentais nepamiršo tų pamokų.
Jubiliatę pasveikinti atvykęs LR Seimo narys Bronius Pauža pabrėžė, kad aukšto kolektyvų profesionalumo ir jurbarkiečių pagarbos chorvedė pasiekė tik savo darbu ir pastovumu, bei linkėjo ir toliau išlikti laiminga jaunimo mokytoja, žmona, mama ir močiute.
Besidžiaugianti, kad rūmai vėl griaudi nuo dainų, kultūros centro direktorė Aida Bliundžiuvaitienė viso kolektyvo vardu linkėjo jubiliejaus sulaukusiai chorvedei išlikti laiminga – moteriškai, mamiškai ir su dainomis.
Danutė švente džiaugėsi su šeima – vyras Adolfas, trimitininkas, orkestro vadovas, su savo šeimomis atvyko dukra Kristina ir sūnus Laurynas ir didžiausios močiutės meilės – anūkai Gustė, Meda ir Kristupas. Pulkelis giminaičių, atvažiavusių iš tėviškės, spaudė jubiliatei džiaugsmo ašaras.
Tačiau žiūrovai nedaug tematė chorvedės šypsenų ir džiaugsmo – dirigentė net per savo jubiliejinį koncertą dažniausiai stovi nugara į žiūrovus. Bet choristai – pats geriausias chorvedės veidrodis. Susikaupimas, įkvėpimas, džiugesys ir laimė jaunuolių veiduose sakė: nieko nėra geriau pasaulyje šiuo metu kaip dainuoti.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook