„Jada“ augina muzikantus ir žiūrovus

„Jada“ augina muzikantus ir žiūrovus (0)

2019-07-10

Pirmąją liepos savaitę Smalininkų technologijų ir verslo mokykla (TVM) paskendo džiazo garsuose – čia jau antrą kartą surengta džiazo muzikos stovykla „Nauji vėjai 2019“. Stovyklos iniciatoriai – bigbendo „Jada“ vadovas Gytis Gvozdas ir koncertmeisteris Vytis Binkauskas.

Atvedė muzika

Muzikantai ir muzikos mokytojai Gytis ir Vytis – kauniečiai, tačiau jauni specialistai jau ne vienerius metus kasdien važinėja dirbti į Jurbarką. V. Binkauskas Jurbarko Antano Sodeikos meno mokykloje dirba jau 12 metų, G. Gvozdas – ketverius.

V. Binkauskas muzikos mokėsi nuo mažens, norėjo groti būgnais ar saksofonu, bet buvo įkalbėtas rinktis klarnetą. Mokytojauti pradėjo baigęs Kauno Juozo Gruodžio konservatoriją, būdamas vos 18 metų. Pats mokytojaudamas baigė magistrantūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Vytis jaunuosius jurbarkiečius meno mokykloje moko groti mediniais pučiamaisiais instrumentais, klarnetu, saksofonu.

G. Gvozdas taip pat baigė Kauno Juozo Gruodžio konservatoriją, o Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įgijo tūbos atlikėjo ir pedagogo specialybę. Profesinis kelias taip pat pasuko į Jurbarką. Antano Sodeikos meno mokykloje Gytis moko groti tūba, trombonu, eufonija, mušamaisiais. „Mano specializacija – žemojo vario instrumentai. Taip lietuviškai vadinami Low brass instrumentai“, – paaiškina muzikantas.

Atvykęs į Jurbarką G. Gvozdas įsidarbino ir Jurbarko kultūros centre – kūrė vokalinę instrumentinę studiją. „Pats Vilniuje grojau džiazo grupėje, žinojau, kaip tai smagu, norėjosi ir Jurbarke kažko panašaus. Bet ne itin pavyko prisikalbinti į grupę žmonių. Atėjo vos keletas“, – „Jados“ pradžią prisimena Gytis. Grupės startu tapo G. Gvozdo ir kultūros centro garso inžinieriaus, gitaristo Justo Masiulio tradicinio džiazo improvizacijos.

Nuo diksilendo iki bigbendo

Pradžioje džiazo studijoje grojo vos keliese – prie Gyčio ir Justo prisijungė vokalistė Ieva Sapronaitytė, Paulius Jundulas, Domas Šimkus, Darius Kalinauskas ir Benas Vaškevičius. Grupė „Jada“ pakrikštyta pagal pirmosios Ievos atliekamos dainos pavadinimą. Pirmasis „Jados“ pasirodymas įvyko 2016 m. Gatvės muzikos dieną.

„Gytis su grupe jau koncertavo, ten grojo mano mokinys, o šiam išėjus reikėjo jį pakeisti. Taip ir aš atsidūriau „Jadoje“, o vėliau ir įsidarbinau kultūros centre“, – pasakoja dabar su Gyčiu kolektyvui ranka rankon vadovaujantis V. Binkauskas. Ateidamas į grupę, jis prikalbino prisijungti ir savo mokinių, pažįstamų. Jauniems muzikantams įsigyvenant Jurbarke, pažįstant vis daugiau žmonių, plėtėsi ir pati džiazo studija – iš diksilendo, kuriame groja keletas muzikantų, ji tapo bigbendu. Šiuo metu džiazo orkestre groja apie 20 muzikantų.

„Kaip priklauso, bigbendas turi saksofonų, trombonų grupes, keturis trimitus, ritmo grupę – gitarą, bosą, mušamuosius, klavišinius. Orkestro puošmena – vokalistės Augustė Pocevičiūtė ir Viltė Makevičiūtė“, – bigbendo sudėtį vardija jo vadovas. Dideliame kolektyve nuolat vyksta pokyčiai, tačiau jo nariai repetuoja ir pasirodymuose dalyvauja atsakingai – kūrinį pakeisti nelengva, net jei nėra tik poros atlikėjų.

„Jadoje“ groja ir moksleiviai nuo 14 metų, ir suaugusieji. Repeticijos vyksta du kartus per savaitę kultūros centre. „Po kultūros centro renovacijos turime puikias sąlygas repeticijoms, instrumentų turime ir kultūros centre, naudojame ir savo, meno mokyklos“, – sako G. Gvozdas. Vadovams su muzikantais tenka dirbti ir individualiai – paruošti kūrinį nėra taip paprasta.

Repertuarą apsitardami kelionėje tarp Jurbarko ir Kauno formuoja Gytis su Vyčiu. „Orkestro nariai taip pat visada gali siūlyti kūrinius, raginame juos tai daryti“, – G. Gvozdas tikina, kad kolektyve demokratijos užtenka.

„Jada“ groja įvairius kūrinius – tradicinį džiazą, estradinius, lietuvių autorių ir užsieniečių, įvairaus tempo ir nuotaikos. „Kad žiūrovams nebūtų nuobodu. Norim publiką pripratinti prie įvairesnės muzikos, ne tik kapelų. Matome, kas žiūrovams patinka“, – sako V. Binkauskas.

Kolektyvas sparčiai tobulėja, jo repertuare jau apie 25 kūrinius, muzikantai atlieka ir solo partijas. „Pasirodome daugiausia rajono renginiuose. Neseniai dalyvavome XVIII tarptautiniame vaikų ir jaunimo džiazo muzikos festivalyje-konkurse „Jazz fontanas 2019“ Panevėžyje ir orkestrų kategorijoje užėmėme antrą vietą. Augustė vokalistų kategorijoje taip pat buvo antra“, – pasiekimais džiaugiasi G. Gvozdas.

Taps festivaliu

„Pernai stovyklą surengti buvo labai sunku. Šiemet – jau lengviau. Pernai nemokėjome net projektų tinkamai parengti, o šiemet gavome finansavimą iš Kultūros tarybos, remia savivaldybė“, – organizaciniais rūpesčiais dalijasi Gytis ir Vytis.

Visą savaitę Smalininkų TVM gyveno „Jados“ muzikantai ir juos mokantys dėstytojai. Kasdien pasimokyti, patobulėti į stovyklą važiavo ir vaikai iš meno mokyklos. „Turime daug pagalbininkų ir partnerių. Labai džiaugiuosi puikia komanda“, – sako G. Gvozdas. „Jados“ narys, vienintelis be Gyčio iš pirmojo sąstato likęs J. Masiulis rūpinasi garsu ir apšvietimu, visada patarimais, pamokomis pasirengęs padėti ir kolegoms ranką ištiesia mokytojas Vincas Bakšys.

Prie stovyklos rengimo prisideda ir Jurbarko švietimo centras, Antano Sodeikos meno mokykla, patalpas suteikusi Smalininkų TVM, Smalininkų seniūnija, remia odontologijos klinika „Medenta“. Stovyklautojų laisvalaikiu pasirūpino orientavimosi sporto klubas „Karšuva“, surengęs varžybas, muzikantai pramogavo Smalininkų kartodrome, bibliotekoje žiūrėjo filmą, žaidė krepšinį. Su jaunaisiais muzikantais per pertraukas tarp repeticijų užsiėmė neseniai susibūrusios bendruomenės „Savanoriai Jurbarke“ nariai.

Penktadienį stovyklos dalyvių koncertas surengtas Smalininkų TVM, į jį pakviesti ir šioje mokykloje stovyklaujantys šauliai. O didysis renginys įvyko šeštadienį – Jurbarko dvaro parke visą vakarą skambėjo džiazo muzika – pasirodė perkusininkai, vokalistė Morta Čepaitė, Jurbarko bardų klubas, džiazo grupė iš Kauno „Interplay“ ir žinoma bigbendas „Jada“. Į džiazo muzikantų koncertą įsiliejo visuotinai atliekama Tautiška giesmė.

Dvaro parke jurbarkiečių laukė ne tik muzika – stovyklos organizatoriai pasirūpino maitinimo paslaugomis, aplinką puošė „Giedrės gėlės“, vaikams batutus įrengė vaikų laisvalaikio centras „Žiogas“, buvo galima pasigrožėti retro automobiliais „VW Beatle“.

„Norime kurti retro nuotaiką, kuri tinka džiazui. Pats ne vienerius metus dalyvavau stovykloje-festivalyje „Mes sveikiname Trakus“, todėl labai norėčiau, kad ir Jurbarke atsirastų kas nors panašaus. Stovyklos idėją stengiamės auginti iki festivalio“, – planus atskleidžia G. Gvozdas.

Akivaizdi nauda

Didžiajame koncerte žiūrovai pamatė tai, ką per savaitę pavyko nuveikti „Jados“ muzikantams. „Labai gabi kompanija. Šią savaitę jie tobulėjo tiesiog akyse. Vakare grodavo jau geriau nei ryte“, – muzikantus gyrė Gytis ir Vytis.

O grodavo stovyklautojai visą dieną: po pusryčių, 9 val. ryto vyko prasigrojimas, apšilimas, kuris, pasak G. Gvozdo, muzikantams yra labai svarbus, vėliau – individualūs užsiėmimai ir bigbendo grupinės repeticijos, po pietų – bendra repeticija. Vakare stovyklautojams ilsintis į atskirą repeticiją rinkdavosi stovyklos mokytojai. „Ruošėme specialų mokytojų pasirodymą stovyklos uždarymo koncertui – improvizaciją pagal grupės Lucky Chops repertuarą. Patiems buvo labai smagu mokytis ir repetuoti“, – šypsosi Gytis ir Vytis.

Stovyklos organizatoriai džiaugiasi, kad antrus metus į stovyklą pavyksta prisikviesti tikrus savo profesijos žinovus, puikius mokytojus ir dėstytojus iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos. Jurbarkiečius perkusijos paslapčių mokė mušamųjų virtuozasViačeslav Krasnopiorov, trimitą pūsti – Vytautas Bložė, Albinas Gražulis vedė trombono pamokas, o Adomas Bitinas mokė groti saksofonu. Vokalo mokytoja Julija Rušinskytė dainavimo pamokas rengė ne tik bigbendo vokalistėms Augustei ir Viltei, bet ir visiems norintiems dainuoti. Po jos pamokų vokalistėms pritarė ir orkestro muzikantai.

„Labai džiaugiuosi, kad padirbėję su mokytojais muzikantai drąsiai ėmė improvizuoti. Iš natų mokytis kūrinius užtrunka ilgai, o improvizuoti, jei išdrįsti, visada lengviau“, – sako G. Gvozdas. Patys stovyklos organizatoriai taip pat skyrė daug dėmesio pamokoms, tačiau joms dėl organizacinių rūpesčių likdavo ne tiek daug laiko kaip norėtųsi.

Tradicine tampanti stovykla, turinti pretenzijų išaugti į festivalį, į Jurbarką atneša naują kultūrą – galimybę pažinti įvairiaspalvę džiazo muziką, grojantiesiems – pagerinti savo kompetencijas, patobulėti. Ir nesvarbu, esi moksleivis ar muzikai neabejingas suaugusysis – įsilieti į džiazo mėgėjų bendruomenę niekada nevėlu.

 

Jūratė Stanaitienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook