Kraštiečius pradžiugino savo kūrybos paroda

Kraštiečius pradžiugino savo kūrybos paroda (0)

2014-03-12

Vilnietė Irena Girdžiūtė dažnai į tėviškę atveža savo kūrybą. Vasario 22 d. Smalininkų miesto bibliotekoje atidaryta dailininkės darbų paroda „Daiktų vardai“. Autorė ją skyrė savo mokytojams.

Susirinkusiesiems kūrėją pristatė  bibliotekininkė Birutė Norkienė ir teikė Smalininkuose gimusiai ir augusiai dailininkei gėles nuo visų smalininkiečių. Apie kūrinius kalbėjo pati paveikslų autorė.
„Paveikslų ciklas „Daiktų vardai“ skiriamas mano gimtosios ir užsienio kalbų mokytojams, esantiems ir jau išėjusiems. Todėl daugelyje paveikslų įkomponuotos manuskripto sentencijos, rašybos ženklai, inicialai – literatūrinės mintys eina greta tapybos. Šių kūrinių koncepcijoje glūdi ne tik apmąstymai apie kūrybos procesą, kaip gyvenimo virsmą, bet ir  apie paveikslus, kaip vertybę, apie kūrinių materialų gyvenimą, jų išliekamąją vertę“, – sakė I. Girdžiūtė.
Parodoje eksponuojama 14 paveikslų. Vieni – aliejumi tapyti portretai, pasak autorės, pretenduojantys į klasiką, bet nutapyta neįprasta  tradiciniam portretui mimika verčia juos laikyti moderniais kūriniais. Viename portretų vyresnės kartos smalininkiečiai atpažino matytą veidą.
Antra ekspozicijos dalis – mažo formato drobės. „Jose įkomponuotas tekstas, rašmenys – tai raktas į paveikslą, įrašuose slypi ir paveikslų sukūrimo istorija“, – sakė dailininkė, padėdama žiūrovams suprasti savo kūrybos esmę, bet pabrėžė, kad palieka galimybę ir jiems patiems mąstyti ir vaizdais, ir žodžiais.
Kokie vaizdiniai klostėsi akimis keliaujant nuo paveikslo prie paveikslo – nežinia, nes, anot dailininkės I. Girdžiūtės, nesame pratę mąstyti žodžiais, nes didžioji gyvenimo dalis yra pantomima, bet kai žodžių prireikia, juos įsivaizduojame.
Žodžių buvo ištarta ir nuoširdžių kasdieniškų, ir poetiškų. Eilėraščius skaitė režisierė Nijolė Aleksienė, eilėraštį savo mokytojams skyrė ir dailininkė Irena, jai antrino Michalinos Banaitienės – garsiosios jaunųjų Jurbarko talentų ugdytojos dukra Rūta Rimgailė Gulbinienė.
Pas jurbarkietę M. Banaitienę dailės paslapčių mokėsi ir I. Girdžiūtė, bet pirmoji jos dailės mokytoja Smalininkuose buvo Stanislava Visockienė. Parodos atidaryme mokytoja dėkojo buvusiai mokinei, kuri „savo modernia kūryba privertė mus mąstyti“.
Pasveikinti dailininkę atėjo ir jos pirmoji mokytoja Valerija Čimielienė. Irena prisiminė, kad mokytoja atleido ją, kaip dailiai rašiusią, nuo dailyraščio. „Man tai buvo kaip didžiausia bausmė. Eidama namo nusipirkau sąsiuvinį ir pilną jį prirašiau“, – prisiminė dailininkė.
Parodos „Daiktų vardai“ atidaryme skambėjo ir dainos. Paprašyta pakankliuoti, kaip ir parodos autorė, į gimtinę pasisvečiuoti atvažiavusi smalininkietė Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė išdalijo visiems dainų tekstus ir paprašė prisijungti. Ilgai raginti nereikėjo – bibliotekoje suskambo lietuviškos dainos.
Smalininkiečiai dėkingi Irenai už galimybę susieiti, pasišnekėti – ir ne tik kasdienėmis temomis, pasidžiaugti kraštietės kūryba. O dailininkė sakė, kad jos menas gimsta iš gyvenimiškų, dažnai banalių situacijų ir tikėjimo, kad „menas keičia pasaulį, net jeigu tave ir apiplėšia. Nes jeigu jis duotų tau, tuomet neduotų pasauliui“.

„Šviesos“ inform.« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook