Lapkritis – šviesus mūzų laikas

Lapkritis – šviesus mūzų laikas (0)

2009-12-07

Tradiciškai rudenį į savo renginį - poezijos rudenėlį susirinko literatų klubo „Švieselė" nariai. Popietė vadinosi „Laiškai rudeniui" ir buvo skirta paminėti klubo veiklos dešimtmetį. Nors renginyje nebuvo net užsiminta, bet Šviesos" radakcija gavo laiškų, kuriuose teigiama, kad Jurbarko literatų klubas kur kas vyresnis.

Ar kas galėtų paneigti, kad ne tik gaivusis pavasaris, bet ir ūkanotas ruduo yra laikas, kai trykšta kūrybos žodis? Į tradicinę popietę susirinkusių literatų klubo „Švieselė" narių skaitytoje kūryboje - poezijoje ir prozoje vyravo rudeniški tonai, gal taip reikalavo suėjimo pavadinimas - „Laiškai rudeniui". Kai kurie skaitė iš jau anksčiau išleisto klubiečių kūrybos almanacho, bent kiek rudeniškai nuteikė net keleto kūrėjų ištartas „neberašau..." Šviesiai suskambo Gintautos Kievišienės „Lapkritis - mūzų metas šviesus" - kaip palinkėjimas kolegoms, nes mūzos nepalytėtas žodis vargu ar yra kūryba.
Su „Laiškais rudeniui" „Švieselės" klubas paminėjo savo gyvavimo dešimtmetį. Bibliotekininkės parengė klubo narių išleistų knygų parodą, visą dešimtmetį klubui vadovaujanti Onutė Čirvinskienė apibūdino kūrėjų ne tik kūrybą, bet ir žmogiškąsias savybes, savo poetiniu žodžiu, apgaubtu gitaros skambesio, sveikino Kęstutis Vasiliauskas, o Marijampolės literatų klubo „Sietynas" atstovai dovanojo ne tik poetinės, bet ir kasdienės duonos.
Nuo 2004 m. „Švieselė" išleido keturis savo kūrybos almanachus „Atsigerk iš versmės". Ketvirtajame, šiais metais išleistame, įdėta 21 rašančiojo kūryba.
„Dešimtmetis - tik klubo atkūrimo sukaktis, nes jo ištakos keletu dešimtmečių ankstesnės. Jas nutylėti, kaip ir klubo įkūrėjos Albinos Danisevičiūtės nuopelnus, mano nuomone, daugiau nei nekuklu", - laiške „Šviesos" redakcijai parašė Albinas Raudonis. Jis teigia, kad pirmą kartą „Švieselė" įsižiebė 1970-ųjų sausyje. Tais metais rajono laikraštyje „Šviesa" atsirado ir rubrika „Rajono literatų kūryba", vėliau tapusi kasmėnesiniu puslapiu.
Ta pačia tema laišką parašė ir Viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Jūratė Korsakaitė, pasidomėjusi Jurbarko literatų klubo priešistore. „Literatūrinis kraštotyros klubas „Švieselė" prie Jurbarko rajono centrinės bibliotekos įsteigtas 1986 m. sausio 9 d. Į klubą įstojo 26 literatai ir literatūros mėgėjai. Pirmieji buvo Stasys Arbačiauskas, Gintauta Kievišienė, Benigna Karanauskienė, Valentinas Čyžas, Danutė Matulienė, Gražina Nefienė, Albinas Raudonis, Anzelmas Vančys. Klubo pirmininku išrinktas bene tikriausias Jurbarko rašytojas Vytautas Kutkevičius (dar 1982 m. išleista jo nuotykių apysaka „Karatų skaičiuotojai"), jo pavaduotoja tapo poetė Albina Danisevičiūtė, sekretore - Danutė Kėžinaitienė, bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja. Tais pačiais 1986 metais A. Danisevičiūtei pasiūlius rajono laikraštyje „Šviesa" atsirado literatūrinis puslapis „Švieselė" - pirmasis išspausdintas vasario 8 d., - rašo J. Korsakaitė. - „Švieselė" bendradarbiavo su kitais klubais, kartu ir atskirai organizuodavo paskaitas, disputus, teminius vakarus, vakarones, parodas. Vykdavo susirinkimai. 1987 m. „Švieselė" buvo pripažinta vienu geriausių rajonų centrinių bibliotekų mėgėjų klubų. Kurį laiką kūrėjus kuravo, jų kūrybą vertino poetas Robertas Keturakis."

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook