Naujos knygos sutiktuvės – su ženkleliu „kitaip“

Naujos knygos sutiktuvės – su ženkleliu „kitaip“ (0)

2014-04-05

Pasveikinti rašytojo, pirmuosius rimtus mokslus išėjusio Eržvilke, atvyko smagi gimnazijos ir seniūnijos atstovų komanda.

Penktadienį miesto viešosios bibliotekos darbuotojai literatūros gurmanus ir visus rašytojo Vytauto Girdzijausko gerbėjus pakvietė į naujausios jo knygos „Danguje kitaip“ sutiktuves. Kūrinio pavadinimas įspėja, kad ši rašytojo knyga yra kitokia nei ankstesnės, o ir skaityti, pasak autoriaus, ją reikia kitaip – mąstant ir lyginant tikrus įvykius su knygoje aprašytaisiais.

Lietuvos rašytojų sąjungos išleista V. Girdzijausko knyga „Danguje kitaip“ – šių metų lietuvių literatūros sensacija, nes tokio kūrinio nei pagal žanrą, nei pagal herojų asmenybių tikrumą tikriausiai dar nėra buvę. Pristatydama naująjį leidinį vyresnioji bibliotekininkė Jūratė Korsakaitė tvirtino, kad tryliktoji rašytojo knyga – tikras velnio tuzinas ir gali būti įvertinta labai skirtingai, kaip vertinamas ir pats šios knygos autorius. Visų pirma – dėl pagrindinio veikėjo Kazimiero Bilskio prototipo Kazimiero Skebėros – „tikro aferisto ir pasakojimo meistro“ pateikimo, antra – dėl kūrinio stiliaus ir žanro, pasikeičiančio kartu su knygoje aprašomu Atgimimo laikotarpio virsmu.
Kad tai netradiciškai, kitaip nei visi ankstesni kūriniai, parašyta knyga, pripažįsta ir „Danguje kitaip“ anotaciją parašęs rašytojas Vytautas Martinkus. Kultūros ministerijai skirtą jo laišką perskaitė bibliotekos direktorė Nijolė Masiulienė. „Ankstesnėse knygose valdingai viešpatavusią realistinę poetiką ir jai būdingą skaidrią žmogaus gyvenimo analitiką pakeitė vertybių groteskas, likimo ironija, istorinių asmenybių parodija ir abejonės esmine tiesa. Tai antiutopija, knyga apie simuliacinę šalį, kurios prototipu galėjo būti Lietuva“, – rašo V. Martinkus.
Kartu su autoriumi naujos knygos kraštiečiams pristatyti atvykusi redaktorė Janina Ryškutė tikino, kad romanas „Danguje kitaip“ įspūdingas daugeliu aspektų. Pirmiausia jis parašytas taip dinamiškai ir originaliai, kaip rašo tik jauni, ieškojimų kupini autoriai. Antra, reikia labai didelės drąsos kalbėti apie naujausių laikų istoriją, skaudžius Atgimimo pradžios dalykus ir parodyti pagrindinių herojų kaktomušą su istorija ir santvarka.
„Skaityti šį romaną nėra paprasta, tai sunkus darbas, nes tai pasakojimas apie mūsų krašto istoriją, ir pats autorius nurodo šį kūrinį skaityti kitaip – galvoti, kas ta Palemonija, su kokiomis istorinėmis asmenybėmis, kokiais knygoje aprašytais įvykiais susiduri, nes nieko čia nėra pateikta tiesiai, viską reikia atrasti ir suprasti patiems“, – sakė redaktorė.
Pristatydamas romaną „Danguje kitaip“ V. Girdzijauskas tikino, kad sunkiausia buvo rašant nepaminėti Lietuvos, bet taip aprašyti visus įvykius ir žmonės, kad visi skaitantys suprastų, apie ką kalbama ir kas norima pasakyti, o aprašytieji supyktų, bet negalėtų pareikšti jokių pretenzijų, nes knygoje apie juos lyg ir nieko nėra pasakyta.
„Taip reikėjo viską pasakyti, kad ne tik Lietuva čia būtų – jei kas skaitydamas dabar galvos apie Ukrainą, tai manys, kad čia aprašyta tos šalies istorija. Melas, apgavystės, persivertimai, prekiavimas tauta ir valstybe – viskas čia yra, tik reikia save atpažinti“, – tvirtino romano autorius, galintis galvą paguldyti dėl to, kad šioje knygoje nėra nė krislelio išgalvojimų – viskas gryna tiesa. Ypač – apie pagrindinį romano herojų K. Bilskį, per kurį Vytautui teko keletą metelių praleisti katorgoje.
Autorius pripažino, kad grynos satyros prisotintą, istorinių įvykių ir tikrų asmenybių parodijų kupiną romaną nėra lengva skaityti, todėl ne visi iš pirmo karto jį supranta, o kai kas ir išvis neįveikia. Bet kas perskaito ir supranta – tas kitom akim pažvelgia į istoriją, Lietuvą ir veikėjus, kurie manosi kuriantys valstybės istoriją, o iš tiesų tik simuliuoja – vaidina tai, ko tikrovėje nėra ir net negali būti.
Jurbarkiečiai gražiai priėmė mylimą rašytoją, savo knygose nepamirštantį gimtojo Vadžgirio krašto, aprašantį vaikystę Bruzgeniškių kaime, Vadžgiryje ir Eržvilke sutiktus žmones paverčiantį savo kūrinių herojais. Knygos „Danguje kitaip“ sutiktuves vasaros spalvom pagyvino dainingieji Vadžgirio „Šebukai“, sušildė Eržvilko gimnazistų ir seniūnijos sveikinimas, išgąsdinęs rašytojo bičiulę Izabelę Lukošienę. „Ar tik nenorite atimti mūsų rašytojo?“ – sunerimo buvusi bibliotekininkė, V. Girdzijauskui talkinant rengusi susitikimus su garsiausiais mūsų šalies literatais. Mylimam rašytojui šįkart dovanų I. Lukošienė atvežė ne tik savo knygą, sūrį, bet ir verbos šakelę, kad prieš šv. Velykas nereikėtų mieste pirkti.
Kitokio romano kitokios buvo ir sutiktuvės: šiltos ir džiaugsmingos, palikusios smagių prisiminimų ne tik bibliotekos svečiams, bet ir į susitikimą atėjusiems skaitytojams. Daugelis jų neslėpė esantys suintriguoti ir žadėjo kuo greičiau paimti į rankas naująjį romaną – vien tam, kad įsitikintų, jog sugeba „įveikti“ autoriaus požiūrį ir atspėti jo sumanymus.

Daiva BARTKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook