Parodoje – tradiciniai mezginiai

Parodoje – tradiciniai mezginiai (0)

2009-06-10

Angelė Orlovskytė džiaugiasi, kad Veliuonos krašto muziejaus lankytojai
galės atsisėsti į veikiančias audimo stakles.

Veliuonos krašto muziejuje veikia paroda „Tu numegzk man, mama, kelią". Eksponuojami Veliuonos krašto moterų tradiciniai mezginiai ir nėriniai.

Parodos, kurios pavadinimui gražiai tiko dainos žodžiai, eksponatai įrodo, kad mezgimo tradicija Lietuvoje tikrai tebėra gyva. Tos kojinės ir šalikai, liemenės, palaidinės ir megztiniai, megzti ne parodai, šildo ne tik žiūrovų akis, bet ir to, kuriam kas numegzta, sužvarbusį kūną.
Ar kas galėtų išmatuoti, kokio ilgio kelius akelė po akelės numezgė lietuvės moterys, ir kiek meilės ir išmonės sudėta į vingrius mezginio kelius? Gal mezginiai kada ir buvo išėję iš mados, bet mezgimas - tikrai ne.
Akį džiugina veliuoniškių Eglės Gimbutienės ir Redos Mačėnienės spalvingi megztiniai, skaros, šalikai. Gražiausių nertų ir megztų servetėlių į parodą atnešė Jūratė Šafikovienė, Loreta Grygelienė, Angelė Kvietkauskienė - stebina moterų kruopštumas, juk kiek reikia laiko, kol plonytis siūlelis išsivinguriuoja į servetėlę. Storų siūlų raštuoti megztiniai, šiltos skaros, šaliai - tai mokytojos iš Gausantiškių Marytės Stankaitytės laisvalaikio pomėgio rezultatas.
Danguolė Jasiulionienė eksponuoja iš lininių siūlų nertą vasarinę suknelę. Elena Jurkšaitienė į parodą atnešė ne tik ryškiaspalvę palaidinę ir liemenę, bet ir dekoratyvinį kilimėlį, kuris, kaip ir Jūratės Kvietkauskienės linksmas lininis suvenyras, skirtas buičiai papuošti. Gražiai šalia tradicinių mezginių ir nėrinių dera veliuonietės Ingridos Baguckienės „Gėlių žaismas" - gėlėmis dekoruota moteriška kurpaitė ir skėtis.
Atskiroje salėje eksponuojami kaunietės Aldonos Orlauskienės darbai. Lovatiesės, pledai, megztiniai, kostiumėliai, kojinės, servetėlės - įvairus ir gausus A. Orlauskienės mezginių kraitis.
Atėjusieji į parodos atidarymą apžiūrėjo ne tik mezginius, bet susipažino ir su dar vienu tradiciniu amatu - audimu. „Muziejuje pasistatėme veikiančias audimo stakles. Visą dieną audėja Pranutė Ramonienė su pagalbininkėmis Egle Gimbutiene ir Angele Masaitiene metė metmenis ir pradėjo austi skudurinį takelį. Tos staklės su audimu bus muziejuje, lankytojai galės pabandyti austi", - pasakojo muziejaus vedėja Angelė Orlovskytė.
Muziejininkė dėkoja moterims, iš savo spintų sunešusioms į parodą gražiausius mezginius. Jais galės pasigėrėti ir ateinantį šeštadienį vyksiančios šventės „Veliuonos kadrilis" dalyviai bei svečiai, kviečiami ir visi veliuoniečiai bei užvažiuojantieji į miestelį.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook