Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

Raudonę garsinančius menininkus sukvietė į gimtinę

Raudonę garsinančius menininkus sukvietė į gimtinę (0)

2019-04-05

Išėję iš gimtų namų, įleidę gyvenimo šaknis svetur, nuo savo krašto niekad neatitrūkstame, todėl raudoniškių sumanymas sukviesti į Raudonę iš čia kilusius meno žmones buvo palydėtas nuoširdaus jaudulio. Raudonės – kaip savo namų slenkstį – tądien vėl peržengė šiltai sutikti šį kraštą garsinantys kūrėjai, „Metų raudoniškis 2018“ nominantai.

Kad Raudonė turi pagyrimo vertų žmonių, niekas neabejojo, bet tokia nominantų gausa ir stebino, ir širdį pamalonino, jog šis kraštas išugdė puikių muzikantų, dainininkų, dailininkų, fotografų ir žodžio meistrų.

Pirmieji į Raudonės pilies sceną buvo pakviesti menininkai-muzikantai: už tai, kad savo gyvenime rado vietos muzikai. Raudonės seniūnas Česlovas Meškauskas pirmajam spaudė ranką Arvydui Pilipauskui. Stakiuose užaugęs A. Pilipauskas su muzika draugavo visada: grojo, dainavo ir rašė tekstus. Dirbant Stakių kultūros namuose su draugais subūrė muzikinę grupę „Altana“. Nors vyrai išsibarstė, muzika liko. Ir Arvydas sėkmingai įsijungė į Jurbarko bardų klubą.

Raudonės pilies statutėlė įteikta Druskininkų muzikos mokykloje vyr. mokytoju dirbančiam Danui Juškevičiui. Dano muzikinis kelias prasidėjo Raudonėje – muzikos mokytoja Vanda Gečienė paskatino lankyti Antano Sodeikos meno mokyklą. Vėliau mokėsi Juozo Gruodžio konservatorijoje ir tapęs koncertmeisteriu fortepijono klasę baigė Muzikos ir teatro akademijoje.

Trečiasis muzikantas užaugo Pupkaimio kaime, o besimokydamas Raudonėje nučiupo savo svajonę – mušė būgnus ir tapo mokyklos grupės „Saulės vaikai“ nariu. Būgnai jam buvo patikėti Jurbarko kultūros centro orkestre, dabar muzikuoja grupėje „Jada“. Atpažįstate tą būgnų skambesį? Taip, tai groja būgnininkas Sigitas Bakanas, nominuotas Metų raudoniškiu.

Nominacijas „Menininkai-dainininkai“ paskelbė Raudonės kaimo kapelos dainininkas Naglis Mačėnas. Už dainas gyvenimui ir žmonėms raudoniškiai apdovanojo Kauno valstybinio muzikinio teatro choro artistę Aušrą Šniokaitytę, raudoniškę, teatre dainuojančią jau 23-ąjį sezoną. Nors Aušra renginyje nedalyvavo, kalbinta buvo atvira – visada smagu žinoti, kad per spektaklį kažkurioje teatro ložėje sėdi klausytojas ir iš Raudonės.

Šiltai raudoniškiai sutiko tikrą savo spindulėlį Ievą Sapronaitytę. Nominantę taip ir pristatė – visada skubanti, visada paslaugi, o svarbiausia – visur suspėjanti Ievutė. Raudonės pagrindinėje mokykloje jos buvo pilna: dainavo chore, buvo miško bičiulė ir maironietė ir nuo ketvirtos klasės važinėjo į Jurbarko Antano Sodeikos meno mokyklą, grojo kanklėmis, akordeonu, skudučiais. Vokalo mokėsi pas Laurą Jaraitę ir Mindaugą Stigą, vaidino jaunimo teatre „Vaivorykštė“. Dabar Ieva yra Bardų klubo narė ir Vilniaus universitete studijuoja molekulinę biologiją.

Trečioji nominantė Ingrida Kneitaitė-Siemaškienė sako, kad į Raudonę sugrįžti visada smagu, o ypač – tokią išskirtinę dieną. Ingridos kelias į muziką panašus į kitų muzikantų – A. Sodeikos meno mokykloje mokėsi chorinio dainavimo, įstojo į Kauno J. Gruodžio konservatoriją ir trejus metus studijavo vokalą, tada Vilniaus pedagoginiame universitete įgijo muzikos mokytojos išsilavinimą. Gimtajai Raudonei ji gali prisipažinti – yra laiminga, nes dirba mylimą darbą. Ingrida jau dvylika metų yra valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choro artistė.

Įteikti nominacijas menininkams-dailininkams už tai, kad dalelę savo širdies padovanoja meno kūriniui, renginio organizatoriai pakvietė rajono merą Skirmantą Mockevičių. Nominantams skirtų statulėlių nusipelnė seserys Eugenija Dubinskaitė-Kulikauskienė ir Daiva Dubinskaitė-Grigaliūnienė. Abi jos, baigusios Raudonėje mokyklą, rinkosi Stepo Žuko dailės technikumą. Eugenija jį baigė raudonu diplomu ir studijas tęsė Vilniaus dailės akademijoje, įgijo stiklo dailininkės kvalifikaciją. Stiklo dailininke ji dirbo Panevėžio „Ekrane“. Vėliau teko perprasti ir apdailininkės, ir floristės darbo ypatumus. Nors darbinė veikla dabar nutolusi nuo meno srities, laisvalaikiu Eugenija tapo. Moteris įsitikinusi, kad užsukusi į svečius pas raudoniškius ne vienuose namuose rastų savo tapytą Raudonės pilį.

Daiva Dubinskaitė-Grigaliūnienė Stepo Žuko dailės technikume mokėsi medžio meninio apdirbimo, o po studijų taip pat pasirinko Panevėžį, nors sako, kad prisiminimais dažnai keliauja prie Nemuno, pavaikščioja po Raudonės parką, aplanko Gedimino ąžuolą – čia viskas labai sava.

Savu kraštu Raudonė tapo Violetai ir Ingridui Šauliams, nors čia jie nuo 1988-ųjų. Ingridas augo Klaipėdoje ir Panevėžyje, Violeta – iš Kaišiadorių rajono. Kolūkiams iširus, sumažėjus darbo miškininko ir medicinos sesers šeima turėjo ko tai imtis ir rado sprendimą. Arčiausiai širdies buvo...molis. Iš jo lipdiniuose skleidėsi gėlės, skraidė drugeliai ar laumžirgiai. Ingridas lipdo, daro stovus, o Violeta glazūruoja. Ir sekėsi, ir kartėlio užteko, bet šiandien jie gali sakyti – pavyko, nes paklausūs darbai džiugina žmonių širdis. Už tai, kad žmonių rankos kuria stebuklus, jie įvertinti nominacija „Menininkai-keramikai“.

Molis sužavėjo ir tikrą raudoniškę Vilmą Stankutę-Urbštienę. Vargu ar ji galėtų pasakyti, kada atsirado ši trauka, bet tvirtai žino, kad kūryba ją tiesiog pačiupo ir neketina paleisti. Perprasdama molį Vilma darėsi profesionalesnė, šio meno paslapčių mokėsi Dalios ir Zigmo Kalesinskų aukštesniojoje liaudies amatų mokykloje Vilkijoje. Su mažais ir didesniais Vilmos kūriniais į daugelio namus atkeliauja jaukumas ir kaip atlygis už jį moteriai įteikta „Metų raudoniškio“ nominacija.

Nominacija „Menininkai-fotografai“ įvertinta Gabrielė Undraitytė. Raudonėnuose užaugusi Gabrielė fotografiją perprato studijuodama Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje. Pasak jos, gimtinės apylinkių negali nefotografuoti – gamta čia ypatinga.

Raudonę garsina ir žodžio meistrės. Nominacijai „Menininkai-rašytojai“ už kūryboje įkūnytus savo krašto žmones buvo pristatytos trys knygų autorės. Prieš pora metų Raudonės bibliotekoje savo knygą „Tarp Kauno ir Londono“ pristatė dabar Didžiojoje Britanijoje gyvenanti Giedrė Biliotavičiūtė. Iš Pupkaimio kilusi Rita Petrauskaitė-Adomaitienė jau yra išleidusi tris romanus. Eilėraščių knygą, sako, galėtų išleisti ir Nijolė Sutkaitytė-Pilipauskienė, savo eilėmis džiuginanti rajono literatus ir poeziją mėgstančius žmones.

Buvo ir dar viena nominacija – svarbi ir simboliška. Už įskiepytą meilę gėriui, grožiui, muzikai ir dainai raudoniškiai padėkojo mokytojai Eleonorai Tamulaitytei-Sabaliauskienei. Jai įteikta nominacija „Menininkų pradininkė“. Dirbdama Raudonės mokykloje daug vaikų mokytoja išlydėjo ir vėl sutiko su rugsėjo pirmosios skambučiu. Šventės dieną tarp gausaus būrio nominuotųjų buvo net keturi mokytojos E. Sabaliauskienės mokiniai, šiltai ją apkabinę. Mokytoja džiaugiasi jų sėkme. Smagu, kai jie grįžta į Raudonę tokią svarbią dieną ir yra įvertinti už tai, ką daro, kuo gyvena. O juk tai ir yra mokytojo darbo prasmė.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną raudoniškiai metų žmones nominavo jau ketvirtą kartą – už didelius darbus ir mažesnius pasiekimus. Bet juk sukviečia ne varžytuvėms, o pasidžiaugti savais žmonėmis, išvykusiais ar likusiais gimtinėje, bet ją branginančiais ir visad besididžiuojančiais.

Jolita Pileckienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook