Reformacijos jubiliejaus muzika sklinda po Lietuvą

Reformacijos jubiliejaus muzika sklinda po Lietuvą (0)

2017-08-05

Muzikos projekto Reformacijos jubiliejui paminėti vadovė Laura Matuzaitė-Kairienė.

Per Lietuvos bažnyčias, kultūros centrų sales keliaujantys Reformacijos 500 metų jubiliejui skirto muzikinio projekto koncertai neaplenks ir Jurbarko – koncertas įtrauktas į rugpjūčio pabaigoje vyksiančios miesto šventės programą. Apie išliekamąją vertę turėsiantį projektą, pristatantį ne tik liuteronišką muziką, bet ir Martyno Liuterio asmenybę bei jo epochą, kalbėjomės su projekto vadove jurbarkiete Laura Matuzaite-Kairiene.

Jubiliejui – muzikinis projektas

Reformacijos jubiliejus, prisimenant 1517-uosius, kai Martynas Liuteris paskelbė savo tezes ir davė pradžią evangelikų liuteronų ir evangelikų reformatų bažnyčiai, svarbūs visam krikščioniškajam pasauliui. Lietuvai Reformacija suteikė daug iškilių kultūros asmenybių, pradėjo lietuviškos raštijos epochą, todėl Seimas 2017-uosius paskelbė Reformacijos metais. Be visų kitų renginių, jubiliejus pažymimas ir Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos (LEBMS) sumanytu ir įgyvendinamu muzikiniu projektu „Reformacijai – 500“.

LEBMS pirmininkė L. Matuzaitė-Kairienė sako, kad šis projektas gaivina senąsias liuteroniškas giesmes ir visuomenei pristato koncertų ciklą, kuriame dalyvauja iškiliausi šalies atlikėjai.

„Mūsų bažnyčia ypatinga visuotiniu giedojimu, ta tradicija gyva, tik kai kurios seniausios giesmės buvo primirštos. Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis sako, kad daugumą liuteronų giedamų giesmių galima pavadinti eiliuotais pamokslais, Evangelijos skelbimu. O Martynas Liuteris yra pasakęs, kad „giedojimas – tai antras svarbiausias dalykas po maldos“. Todėl jubiliejiniais metais nutarėme prisiminti senąsias giesmes“, – pasakojo L. Matuzaitė-Kairienė.

Mintis pažymėti Reformacijos jubiliejų muzikiniu projektu gimė dar 2015-aisiais, Laurai bendradarbiaujant su valstybinio choro „Vilnius“ koncertų vadybininke Vilija Dačinskiene. Paskui idėja buvo brandinama kartu su vyskupu M. Sabučiu bei operos solistu Liudu Mikalausku.

„Pradžioje netgi buvo mintis apie miuziklą ar operą, bet apsistojome prie giesmų. Tačiau įdomu, kad ir pirmoji mintis turi tęstinumą, tik ne mūsų rankose: miuziklą, kurio personažai bus ir pats Liuteris, ir jo žmona, kuria kompozitorius Giedrius Kuprevičius ir lapkričio pabaigoje jau numatyta jo premjera“, – pradžią prisimena L. Matuzaitė-Kairienė, užsimojusi atgaivinti senąsias liuteroniškas giesmes. 

Lietuvos evangeliškos bažnytinės muzikos sandraugos projektą „Reformacijai – 500“ sudaro trys dalys: pirmoji – parengti ir išleisti kompaktinę plokštelę, antroji – tai natų sąsiuvinis chorams ir trečioji – 29 koncertai skirtingose Lietuvos vietose.

„Nors vieną, prieš dešimtmetį išleistą, kompaktinę plokštelę su lietuviškom giesmėm jau turime, žmonės prašo daugiau giesmių – ir laidotuvėms, ir linksmesnėms progoms. Dabar sumanyta atgaivinti senąsias liuteroniškas vokiškas giesmes ir išleisti kompaktinį diską – vieną, skirtą bažnytiniams metams, su gavėnios, Velykų, Kalėdų giesmėmis, kitą – su palydėjimo amžinybėn giesmėmis. Giesmės jau įrašytos LRT įrašų studijoje, jas atliko valstybinis choras „Vilnius“, vad. Artūras Dambrauskas, o dabar ruošiama bibliografija – iš kur giesmės kilusios, kas išvertė, kieno muzika – tai didelis darbas, kuriam buvo pasitelkti Vilniaus universiteto doktorantai, Vokietijos himnologai, vertėjai ir, žinoma, mano pačios visa apibendrinantis darbas“,- pasakoja L. Matuzaitė-Kairienė.

Didelis darbas buvo paruošti ir pačias Reformacijos laikų giesmes. „Tai paties M. Liuterio ir jo amžininkų sukurti choralai vokiškais tekstais, kuriuos mes, evangelikai liuteronai bei reformatai, turime savo giesmynuose lietuvių kalba ir giedame, kruopščiai atrinkome apie 40, ieškojome gražių ir idomių aranžuočių chorams, pritaikėme jau turimus lietuviškus tekstus“, – pasakoja projekto vadovė. Plokštelę tikimasi pristatyti rudeniop, spalio 31-ąją – Reformacijos dieną.

Keliauja po Lietuvą

Antroji projekto „Reformacijai – 500“ dalis – 29 koncertų turas po Lietuvą. Prasidėjęs balandžio 22 d. Palangoje turas užsibaigs visai kitame šalies regione – Švenčionyse. Koncertai vyksta ne tik evangelikų liutertonų, bet ir katalikų bažnyčiose, kultūros centruose,  atvirose erdvėse miestų šventėse.

Koncerto programoje – ne tiktai gražiausios evangelikų liuteronų ir reformatų giesmės, bet ir netikėtos dabarties kompozitorių interpretacijos, taip pat Vakarų Europos muzikų iškilūs kūriniai.

„Supažindiname su mūsų miestų ir miestelių evangelikų liuteronų ir reformatų bendruomenių išsaugotomis giliomis kultūros tradicijomis, bet ir, bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga, norime senosioms Reformacijos laikų giesmėms suteikti naujų spalvų. Kompozitoriai aranžuoja ir kuria naujas kompozicijas, remdamiesi protestantišku choralu. Koncertuose galėsime išgirsti Laimio Vilkončiaus advento giesmės „O, kaip galiu vertingai“ naują aranžuotę“, – pasakojo projekto vadovė.

Įspūdingą reformacijos jubiliejui skirtą programą atlieka valstybinis choras „Vilnius“, diriguojamas Artūro Dambrausko, koncertmeisteris Vitalijus Neugasimovas, solistai sopranas Asta Krikščiūnaitė, baritonas Jonas Sakalauskas, bosas Liudas Mikalauskas, „Čiurlionio kvartetas“ ir aktorius Vytautas Rumšas.

Kristijono Donelaičio bažnyčioje

Jurbarkas muzikos projekto „Reformacijai – 500“ sulauks rugpjūčio 25 d., koncertas numatytas 17 val. Kristijono Donelaičio bažnyčioje.

Koncertą ves visai Lietuvai pažįstamas aktorius Vytautas Rumšas. Penkių šimtmečių Reformacijos istoriją bei jos pradininką jis pristatys remdamasis Roland H. Bainton knyga „Martyno Liuterio gyvenimas. Čia aš stoviu“ ir leidyklos „Alma littera“ išleista M. Liuterio knyga „Užstalės pokalbiai“. Biografijos faktai ir epizodai iš užstalės pokalbių, kuriuos pasirinko pats aktorius, M. Liuterį pristatys ne tik kaip didįjį Bažnyčios reformatorių, bet ir kaip Viduramžių žmogų, plačiau atvers ir Liuterio asmenybę, ir jo epochą.

Reformacijos jubiliejus mūsų mieste bus paminėtas ne tik šiuo koncertu. Tam skirta visa trečioji Jurbarko krašto šventės diena, rugpjūčio 25-oji. Jurbarko krašto muziejuje bus atidaryta Rasos Gryvaitės paroda „Reformacijai 500. Vitražais iliustruota biblija“, viešojoje bibliotekoje vyks konferencija „Reformacija vakar ir šiandien“, kurioje pranešimą skaitys Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas M. Sabutis bei kunigas doc. dr. habil. Darius Petkūnas, dalyvaus Jurbarko r. savivaldybės meras Skirsmantas Mockevičius, laukiama Vokietijos ambasadorės Juttos Schmit, miestų partnerių atstovų iš Krailsheimo (Vokietija), Ryno (Lenkija), Lakdalio (Belgija).

„Muzikos projektą „Reformacijai – 500“ finansuoja Lietuvos kultūros ministerija, taip pat remia Vokietijos ambasada Lietuvoje, Vokietijos Lipės krašto bažnyčios. O koncertą Jurbarke, taip pat ir konferenciją remia ir Jurbarko rajono savivaldybė. Už tai esame labai dėkingi. Koncerte laukiame ir Vokietijos ambasadorės bei Kultūros ministerijos atstovų. Tai mums didžiulė garbė“, – sakė LEBMS pirmininkė L. Matuzaitė-Kairienė.

Pasak jos, nors programa ta pati, kiekvienas koncertas skirtingose Lietuvos vietose skamba vis kitaip. Įdomu, kokia gražia gaida Reformacijos jubiliejus suskmbės Kristijono Donelaičio bažnyčioje?

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook