Sueiginis į Smalininkus sukvietė šokėjus ir jų bičiulius

Sueiginis į Smalininkus sukvietė šokėjus ir jų bičiulius (0)

2014-06-07

Gegužės 24-ąją į Mažosios Lietuvos tautinių šokių festivalį „Smalininkų sueiginis“ suvažiavo apie du šimtus šokėjų – kolektyvai iš visų Lietuvos regionų į mažo miestelio didelę šventę suvežė gražiausius savo šokius – kaip maži upeliukai į didįjį Nemuną suplukdo savo vandenis.

Priimtas!

„Smalininkų sueiginį“ vadinti tradiciniu būtų netikslu – festivalis šiemet vyko tik antrą kartą. Bet ši šokių šventė rodo, kaip randasi nauji kultūriniai reiškiniai, kaip jie vienija bendruomenę ir kam yra reikalingi.
Dar ankstoką pavasarį tai vienas, tai kitas smalininkietis šokėjų jau klausinėjo: kada gražioji jūsų šventė? Tokį patį klausimą skalviečiams Jurbarko miesto ir verslo dienose uždavė Seimo narys Bronius Pauža. O Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro tautinių šokių kolektyvas „Skalva“, jau dėliojęs šiųmečio festivalio apmatus, džiaugėsi, kad prieš dvejus metus sugalvota ir surengta šventė tampa visų.
Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus teikė projektą Lietuvos kultūros tarybai ir buvo gautas finansavimas, festivalį parėmė ir Jurbarko r. savivaldybė, o programa buvo dėliojama išsaugant pirmojo festivalio geriausius elementus – taip kuriamos tradicijos, ir ieškant naujovių – kad nebūtų nuobodu. Pavyzdžiui, svečius mieste prie Nemuno būtina sutikti su žuviene – šiemet ją virė Viešvilės bendruomenės atstovai, o didįjį samtį valdė seniūnas Valentinas Kucinas.

Prie Nemuno

Lietuviškos Trispalvės iškėlimą ant Nemuno uosto pylimo jau galima laikyti tradicija – nors nauja, bet gyvuojančia ilgiau nei šokių festivalis. Vėliavą šiemet nešė šokių festivalio dalyviai – marga eisena nusidriekė per miestelį: grojo kapelos, gaudė liuteroniškas varpas, nuo šaligatvių sveikinę miestelėnai jungėsi prie eisenos. Prie buvusio uosto koloną sutiko Smalininkų TVM pučiamųjų instrumentų orkestras „Vingis“ (vad. Vincas Alminas), o vėliavą pakėlė skautai Monika Reičiūnaitė, Tadas Reičiūnas ir Paulius Alekna – tokia garbė suteikiama pilietiškiausiems Smalininkų jaunuoliams.
Koncerto scenarijus irgi rėmėsi į Nemuną – iš skirtingų šalies kampelių šokių kolektyvai suvežė savo šokius į festivalį, kaip ir tų kraštų upeliai suplukdo savo vandenis į Nemuną. Gražų scenarijų antrajam „Smalininkų sueiginiui“ sukūrė ir koncertą vedė šilutiškė lietuvininkė Vaida Galinskienė.

Šoko visa Lietuva

Šiemet festivalio scenoje sukosi visa Lietuva – kolektyvai atstovavo visiems šalies regionams, šokiai nesikartojo, o žiūrovai dar išgirdo ir tarmių margumyną, nes svečiai kiekvienas savo šnekta pristatė savo kraštą ir savo kolektyvą.
Tarmiškai koncertą vedė šilutiškė mokytoja V. Galinskienė, viena iš labai nedaugelio šišioniškių lietuvininkų šnektos puoselėtojų. Nors tos šnektos nei Smalininkuose, nei kur kitur gyvai nebeišgirsi, atrodo, kad žiūrovai viską puikiai suprato – juk šnekėta buvo ne užsienietiškai. Mažosios Lietuvos regionui atstovavo šventės šeimininkai – Smalininkų „Skalva“, festivalyje sušokę jubiliejinės Lietuvos dainų šventės repertuaro šokius. Smagu buvo šokti grojant Valdo Žemaičio vadovaujamai kapelai „Smalinė“.
„Skalvos“ vadovas choreografas Giedrius Paulauskas pasakojo, kad visi šokių kolektyvai labai džiaugsmingai priėmė kvietimą atvažiuoti į Smalininkus. „Pirmiausia kvietėme žemaičius iš Kretingos „Tonciaus“ šokėjus, jų vadovai Svajonė ir Andrius Razmai, ir Kauno „Ratelinį“, vadovaujamą Margaritos Tomkevičiūtės – jie yra mūsų draugai, šokome jų festivaliuose. Iš Kauno dar atvažiavo „Ainiai“ – šiam jau 45-erius metus gyvuojančiam ansambliui pernai pradėjo vadovauti mano kursiokė Ernesta Pabrėžaitė – įdomu buvo sutikti ją ir pamatyti jos kolektyvą. Rytų aukštaičiams atstovavo Joniškio „Jievaras“ – šį puikų Vitoldo Krajino vadovaujamą kolektyvą patarė pasikviesti Smalininkų TVM direktorė Ina Budrienė – ačiū jai už gerą pasiūlymą. Iš Marijampolės kvietėme „Jotvingį“ – vakarų aukštaičiai labai papuošė mūsų šventę, šio kolektyvo vadovė Alina Kvietkauskienė.“
Garsus visoje Lietuvoje, žinomas ir užsienyje „Veliuonietis“ atvyko pasipuošęs unikaliomis savo krašto šiaudinėmis kepurėmis ir scenoje davė garo. Geriausiu Lietuvoje 2013 m. vyresniųjų šokių kolektyvu pripažintam ir „Aukso paukšte“ apdovanotam, ką tik 50-metį atšventusiam kolektyvui vadovauja choreografė Ada Baublienė. Jos sukurtą „Jurbarkiškių polką“ šventėje šoko Jurbarko „Mituva“, o scenoje žiūrovai matė ir G. Paulauską, mat „Skalvos“ vadovas jau metus šokdina ir mituviškius.
Retro šokiais šventę papuošė dzūkai – Alytaus kūrybinė studija „Miestelėnai“. „Šis kolektyvas – iš mano gimtojo miesto, o jo vadovas Vidmantas Ežerskis padarė lemiamą įtaką man renkantis choreografo specialybę. Esu šokęs jo kolektyve, o dabar pastebiu, kad ir savo kolektyvams vadovauju panašiais metodais, kaip jis“, – pasakojo „Skalvos“ vadovas G. Paulauskas.
Sveikinimo žodžiais „Smalininkų sueiginį“ pradėjo garbūs svečiai – Jurbarko rajono meras Ričardas Juška ir Seimo narys Bronius Pauža ir abu iki pabaigos žiūrėjo koncertą. Šventės vedėja, visko, matyt, matanti įvairiuose renginiuose, džiaugėsi Jurbarko politikais, kad yra ištvermingi ir kultūrai neabejingi.
Kai svilina karštis, ištvermės prireikia ir žiūrovams, bet visi ištvėrė ilgą, kone trijų valandų, koncertą – už tai labai ačiū. O šokėjų dar laukė vakaronė – kulinarinio paveldo bendruomenės „Smalininkų gaspadinės“ vaišės ir kauniškės „Ratelinio“ kapelos vedami liaudiški šokiai – be sustojimo, iki paskutinio prakaito lašo.

Dikčion dėkui!

Toks lietuvininkiškas padėkojimas daug kartų skambėjo festivalio koncerte. Šventei pasibaigus, svečiams išsiskirsčius liko daugybė gražių prisiminimų ir noras dar kartą tarti: dikčion dėkui už „Smalininkų sueiginį“!
„Šis renginys – bendras mūsų visų: seniūnijos, mokyklų, visuomeninių organizacijų, gyventojų, kultūros centro, šokėjų. Tarėmės, ruošėmės ir stengėmės, kad festivalis būtų gražus – ir už tai visiems labai ačiū“, – sakė Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius A. Griškus.
„Sueiginis tikrai nėra tik mūsų ir mūsų draugų, o smagi ir visos Smalininkų bendruomenės laukiama šventė: matėme, kaip seniūnija ir gyventojai tvarkėsi, ruošėsi sutikti svečius, daugybė žmonių geranoriškai prisidėjo ruošiantis ir atėjo kartu švęsti. Parodėme svečiams savo gražų miestelį ir tikimės, kad visi norės dar kartą čia atvažiuoti. Nuoširdžiausiai dėkojame savo vadovui Giedriui – už tai, kad šokame, kad užsimezga pažintys ir mus kviečia kiti kolektyvai. Ačiū už mūsų gražų festivalį – smagu, kad galėjome dovanoti šventę ir pradžiuginti kitus“, – taip visų „Skalvos“ šokėjų vardu dėkojo Ligita Gražulevičienė.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook