Balsavimas

Klausimas jaunimui nuo 14-os iki 23-ejų: ar vasaros laikotarpiu planuojate ieškotis sezoninio darbo Jurbarko savivaldybėje?

 Rezultatai

Fotogalerijos

Partneriai

„Vėtrungės“ dainų festivalyje – linkėjimai iš Mažosios Lietuvos

„Vėtrungės“ dainų festivalyje – linkėjimai iš Mažosios Lietuvos (0)

2017-11-11

Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centras turi savo veidą – Smalininkuose šokiai, Viešvilėje dainos, o pagal tai – ir renginiai, visi paskaninti ypatingos šio krašto istorijos prieskoniu. Lapkričio 4-ąją Viešvilė skambėjo dainomis – kultūros centre surengtas antrasis respublikinis vokalinių ansamblių festivalis „Vėtrungė“. 

Festivalio nebūtų, jei nebūtų Kristinos Martinaitytės-Glinskienės ir jos vadovaujamo moterų vokalinio ansamblio „Vėtrungė“. Kristina po studijų sugrįžo į gimtinę ir jau 2006 m. subūrė dainininkus.

„Dabar mūsų kolektyvas jau stabilus – esame 13 moterų. Nuo pat pradžių dainuoja Asta, abi Rasos, Rita, Vilija, Irena, Violeta. Paskui panoro ateiti Danguolė, paauginusi vaikelį sugrįžo Laimutė. Iš naujų – Reda, Eglė ir Neringa, joms pirmasis festivalis“, – daininkes vardija vadovė ir sako, kad vyrų ansamblio Viešvilėje turbūt nepavyktų suburti. Nors būta bandymų – pirmąjame Kristinos kolektyve dainavo du vyrai.

Antrame „Vėtrungės“ festivalyje sulaukta aštuonių svečių – visi nematyti, Viešvilėje dar nedainavę. „Šiemet ieškojome ir kvietėme aplinkinius ansamblius, iš netoli. Su kai kuriais, kaip Šakių „Akordu“, esame susitikę festivaliuose, kiti atvyko pagal mainus – mes pas juos, jie pas mus, kaip „Gija“ iš Šakių rajono Briedžių ir „Aušrinė“ iš Pajevonio Vilkaviškio rajone. O pas „Viržį“ važiuosime gruodžio pradžioje“, – pasakojo daug koncertuojančio kolektyvo vadovė. K. Martinaitytė-Glinskienė.

„Viržis“ – tai Klaipėdos r. Veiviržėnų kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis. Žibutės Sukackienės ir garsiojo skrabalų meistro Regimanto Šilinsko vadovaujamam kolektyvui vieninteliam buvo leista padainuoti tris dainas – dvi lietuvių liaudies, aranžuotas, ir vokišką – apie Taravos Anikę. Klausytojai, o jų buvo pilnutėlė salė ir ne tik viešviliškių, liko sužavėti.

Bet tai anaiptol nereiškia, kad kitais mažiau žavėtasi ar kukliau plota. Jurbarko rajonui atstovavo Klausučių kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis, vadovaujamas Mindaugo Stigos. Ir iš Tauragės atvykusiame „Dar pabūkim“, ir Rumšiškių (Kaišiadorių r. Ne tokia ir siaura festivalio geografija!) ansamblyje „Žigla“ skambėjo ir moterų, ir vyrų balsai, o Pagėgių sav. Natkiškių „Gluosnėje“ dainuoja tik moterys.

Festivalio koncertą ir pradėjo, ir užbaigė Viešvilės „Vėtrungė“. Iš didelio savo repertuaro, kuriame daug ir vadovės Kristinos sukurtų dainų, pasirinko tik dvi – nepasinaudojo šeimininko teise pasiskirti sau daugiau laiko ir dėmesio.

„Tikrai, repertuare turime jau daug dainų, galėtume ir vienos visą koncertą dainuoti, ir kažkada toks tikrai bus!“ – jau po festivalio tikino K. Martinaitytė-Glinskienė.

Vokalinių ansamblių festivalyje svarbiausia dainos – o Viešvilės festivalyje jos dar buvo įvilktos į linksmą vaidinimą. Veiksmas vyko pašte, o paradui vadovavo jauna ir graži pašto tarnautoja Elzė – jos vaidmenį atliko kultūros centro darbuotoja ir šio renginio scenarijaus autorė Gina Meškauskienė. Ji kvietė ansamblius į pašto kontora tapusią sceną, o už ansambliams adresuotus siuntinius sąskaitą prašė apmokėti dainomis. O linksmuose vaidybiniuose epizoduose, į kuriuos buvo įtraukti kultūros centro, bendruomenės, jaunimo studijos „MLZ“ atstovai, vėrėsi šio krašto – Mažosios Lietuvos praeities detalės.

Toks scenaristės sumanymas – ne be istorinio pagrindo, nes Viešvilės kultūros centro pastate tarpukariu tikrai veikė paštas ir įvairiausius pasaulio kampelius iš čia pasiekdavo atvirukai su miestelio vaizdais ir linkėjimu „Gruß aus Wischwill“. Vienas tokių atvirukų kartu su antikvariniu pašto stalu bei telefono aparatu tapo scenos dekoracija ir masino kolektyvus įsiamžinti, tad po koncerto susirikiavo eilutė prie fotografijų.

Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro direktorius Arvydas Griškus sakė, kad respublikinį renginį finansiškai rėmė Jurbarko r. savivaldybė, iš biudžeto skyrusi 200 eurų. O savivaldybės administracijos atstovai – vicemeras Saulius Lapėnas ir Švietimo, kultūros ir sporto centro vedėjas Antanas Gvildys buvo tarp žiūrovų ir sveikino festivalio rengėjus.

Visiems ansambliams įteiktos Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro padėkos, o Wischwill antspaudais pažymėtose pašto siuntų dėžėse dainininkai rado ne tik istorija dvelkiančius linkėjimus, bet ir dabarties viešviliečių su meile siunčiamų gėrybių – naminių sausainių ir panemunės pievomis kvepiančių arbatos žolelių.

Festivalį rengė nemaža komanda – juk viskas susideda iš daugybės dalykų ir iš smulkmenų, kurių nei dalyviai, nei žiūrovai negali ir neturi nepastebi. Pavyzdžiui, artėjant renginiui ir tikintis sulaukti daug svečių savomis jėgomis buvo paremontuotas kultūros centro Viešvilės skyrius – prisidėjo darbuotojai ir jų šeimų nariai, Viešvilės bendruomenės atstovai.

Užtat paskutinis vokalinių ansamblių šventės „Vėtrungė 2017“ akordas buvo padėkojimas – į sceną kultūros centro direktorius sukvietė darbuotojus ir talkininkus, kurie bendruomenei paruošė šventę. Toks pagerbimas – irgi viena iš gražių Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro tradicijų.

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook