Didžiosios žiemos šventės budina ir dalija gerumą

Didžiosios žiemos šventės budina ir dalija gerumą (0)

2018-12-22

Prieš gražiausias metų šventes stingstančią, baltomis pusnimis apklotą žemę šildo gerumas. Betliejaus žvaigždė nušviečia kelią į bendrystę duodantiesiems ir gaunantiesiems. Vieni – dosniai aukodami materialias gėrybes, dėmesį, jautrų žodį, kiti – atvira širdimi priimdami tai, kas atnešama su meile, gauna tikėjimo gerumu dovaną. 

Tvirta tradicija

Vienas pirmųjų artėjančias gerumo, dosnumo ir dėmesio pilnas šventes pranašauja Lions klubas, pačioje žiemos pradžioje surengdamas tradicinį labdaros vakarą. Šiemet šio vakaro svečiai buvo itin dosnūs – surinkta apie 5 tūkst. Eur, iš jų 2,5 tūkst. Eur skyrė įmonė „Manvesta“.

„Šiais metais klubas nutarė paremti šešis cukriniu diabetu sergančius vaikus ir jiems nupirkti sensorius, automatiškai nustatančius cukraus kiekį kraujyje. Vaikams pusę metų nereikės atlikti dūrio, kad tai būtų nustatyta“, – sako Jurbarko LIONS prezidentas Saulius Danisevičius. Pasak jo, labdaros vakare surinkti pinigai visada skiriami rajono vaikams remti, socialinėms problemoms spręsti.

Dar viena klubo tradicija – Kalėdinis karavanas, į kurį jau dešimtmetį išsiruošia ir kolegos iš Norvegijos LIONS klubų. Prieš šventes Jurbarke viešėjo 12 suaugusiųjų ir 10 jaunuolių iš Norvegijos. Norvegai tradiciškai finansuoja pusę dovanoms reikalingos sumos. „Partneriai jau prieš tris mėnesius renka, pakuoja ir ruošia jurbarkiečiams dovanas. Šiemet paketuose šeimoms buvo maisto šventiniam stalui, patalynės, aprangos vaikams, žaislų“, – sako S. Danisevičius.

Kalėdų karavanas į seniūnijas iškeliavo gruodžio 15 d. Komandose – svečiai iš Norvegijos, Jurbarko LIONS klubo nariai, savanoriai jaunuoliai, drauge keliavo ir Jurbarko r. savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.

Socialiniai darbuotojai visose dvylikoje seniūnijų atrinko 60 šeimų, kurias pasiekia klubų dovanos. „Kasmet aplankome ir dalį tų pačių šeimų, todėl matau, kad kai kuriuose namuose sąlygos gerėja, padarytas remontas, tačiau problemų dar tikrai yra, mūsų pagalba dar bus ilgai reikalinga“, – tikina klubo prezidentas. Pasak jo, geri darbai grįžta šiltu bendravimu, tvirtu ryšiu ir pasitenkinimu, kad gali būti naudingas.

Kuria šventę vaikams

Svečių iš Norvegijos labai laukia ir Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija. Jos pirmininkė Kristina Vančienė džiaugiasi bendradarbiavimu su LIONS klubais. „Tradiciškai norvegai mums padeda surengti šventinius pietus labdaros valgyklos klientams. Jie skiria 3,5 Eur žmogui, už kuriuos galime paruošti puikius trijų patiekalų pietus, kuriais vaišinasi ne tik mūsų klienati, bet ir labdariai. Norvegų jaunuoliai ruošiant ir patiekiant šventinius pietus dirba mūsų valgykloje“, – apie tradicijas pasakoja K. Vančienė.

Kasdien labdaros valgykla aptarnauja apie 70 lankytojų, dar 13-14 įdedamas lauknešėlis namo. Valgyklos veiklą iš dalies finansuoja ir savivaldybė, tačiau darbuotojus išlaikyti, taip pat reikalingas priemones vaikų dienos užimtumo centrams įsigyti samariečiai turi už savo uždirbtas lėšas. „Visuose mūsų taškuose dirba 13 žmonių. Labai džiaugiamės, kad beveik visur sulaukiame savanorių. Kaimuose įsteigtuose vaikų dienos centruose mielai savanoriauja mokytojai. Centrus išlaikome rašydami projektus. Mums svarbus kiekvienas euras, todėl labai kviečiu jurbarkiečius ateiti valgyti mokamų pietų į mūsų valgyklą. Kiekvienas čia išleista euras – saugesnės aplinkos garantas“, – mano K. Vančienė.

Su svečių pagalba Jurbarko r. viešojoje bibliotekoje surengta Kalėdinė eglutė samariečių vaikų dienos užimtumo centrus lankantiems vaikams. Šiuo metu Jurbarko samariečiai turi devynis tokius centrus. Į šventę buvo pakviesti vaikai iš anksčiau įsteigtų centrų Jurbarke, Šimkaičiuose, Raudonėje, Vadžgiryje ir Girdžiuose. Į biblioteką sugužėjo, gausias dovanas – kuprines, kepures, pirštines gavo ir saldžias vaišes skanavo per 70 mažųjų rajono gyventojų. „Naujieji centrai Eržvilke, Veliuonoje, Seredžiuje ir Juodaičiuose įkurti tik lapkritį, todėl norvegai nespėjo vaikams paruošti dovanų. Tačiau kitais metais ieškosime dar didesnių erdvių ir vaikų jau bus apie 200“, – tikina K. Vančienė.

Pasak Jurbarko samariečių bendrijos pirmininkės, nors rūpesčių užtenka – nepavyko iki spalio 1 d., kaip reikalauta, įvesti šildymo Jurbarko vaikų dienos užimtumo centre, tenka brangiai šildytis elektra, dar neįrengta žaidimų aikštelė, pastatui reikalingas remontas, tačiau nepaisant rūpesčių, šventės šios bendrijos globotiniams ateina šiltos ir turtingos. „Turime rėmėjų, savanorių. Dirbsime, nes esame labai reikalingi, todėl šventes sutinkame viltingai“, – šypsosi K.Vančienė.

Darbas iš širdies

Samariečiai, klubo nariai pagalbą teikia savanoriškai, o VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ darbuotojams tai yra darbas, tačiau į savo pareigą jie įdeda ne mažiau širdies, gerumo ir atjautos.

„Kasmet Kūčios man ir kai kuriems darbuotojams prasideda mūsų įstaigose, o šeimos mūsų prie stalo sulaukia vėliau“, – šypsosi įstaigos vadovė Audronė Balčiūnienė.

Ir šiemet ji pirmiausia prie šv. Kūčių stalo sės Jurbarke esančiuose globos namuose, kur su jų gyventojais melsis kunigas Darius Auglys, vėliau gražių švenčių palinkėti dar skubės į Eržvilko senelių namus ir Krizių centrą.

„Kai darbas tampa širdies dalimi, kitaip negali. Mes taip įpratę. Mūsų darbuotojos, lankančios įstaigos klientus namuose, tampa jų draugėmis, šeimos narėmis. Neretai tikrieji šeimos nariai gyvena užsienyje ar kitame mieste ir senjorų dažnai lankyti negali, tad tuo žmogumi, kuris pasirūpina, paguodžia, pakalba, tampa socialinė darbuotoja“, – tikina A. Balčiūnienė. Ir patys paslaugų namuose gavėjai labai laukia šių susitikimų, nesiskundžia, nesiguodžia, o stengiasi per kūnišką skausmą įžvelgti šviesiąją gyvenimo pusę.

Įstaiga kasmet savo klientams parengdavo dovanėles. Šiemet saldainiais paremti Lions klubo, už auką įsigiję „Caritas“ žvakelių paruošė 60 kalėdinių siuntinėlių, kurie jau pasiekė namuose socialinių darbuotojų prižiūrimus jurbarkiečius.

Pirmą kartą šiemet surengtas ir Padėkos vakaras šeimoms, globojančioms ar įsivaikinusioms vaikus. Jurbarko krašto muziejuje susirinko apie 20 šeimų, vaikai dalyvavo edukacinėse dirbtuvėlėse, gamino žaisliukus eglutėms. „Tokių šeimų rajone yra apie 40. Ne visi atvyko, tačiau atvykusieji galėjo pabendrauti, pasidalyti patirtimi ir rūpesčiais, suprasti, kad ne jie vieni tokie ir visada galima kreiptis patarimo ir pagalbos“, – pavykusiu renginiu džiaugiasi A. Balčiūnienė.

Tradiciškai įstaigos Dienos centre apsilankė visur spėjantys norvegai. Jie apdovanojo kiekvieną Dienos centrą lankantį jaunuolį, o šie atsidėkojo koncertu ir savo rankų darbo dovanėlėmis. „Rudenį pas mus būna darbymetis. Žinome, kad norvegai mielai pirks mūsų klientų rankdarbius. Jų siūlome įsigyti visiems pas mus užsukantiems. Turime ir nuolatinių klientų, kurie ateina čia įsigyti kalėdinių dovanėlių, ir mūsų darbuotojai mielai perka nagingų jaunuolių rankdarbius“, – pasakoja įstaigos vadovė. Išleidus svečius iš užsienio, į jaukią vakaronę rinkosi ir Dienos centro lankytojų tėveliai.

„Esame dėkingi bendruomenei, remiančiai mus ne tik materialiai, bet ir savanorišku darbu. Mūsų klientus į renginius mielai pakviečia Jurbarko kultūros centras, pasirodymus dovanoja meno mokyklos moksleiviai. Esame visuomenės dalis ir mezgame ryšius su visais, kurie to nori“, – sako A. Balčiūnienė.

Nušviesti Taikos ugnies

Trečiąjį advento sekmadienį Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusiose ekumeninėse pamaldose „Betliejaus taikos ugnies šviesoje“ susirinkusiuosius šildė skautų dalijama taikos ugnis ir nuoširdūs bei pamokantys kunigų Mindaugo Kairio ir Dariaus Auglio žodžiai.

Betliejaus taikos ugnis į Lietuvą atkeliavo jau 24 kartą, o skautai Jurbarke ja dalijasi jau daugiau nei dešimtmetį. Trečią kartą Betliejaus taikos ugnis dalijama evangelikų liuteronų bažnyčioje per adventą vykstančiose ekumeninėse pamaldose. Tokio renginio idėja kilo Naujamiesčio progimnazijos direktorei Almai Uznei. Šios mokyklos bendruomenė iki šiol yra renginio partnerė.

Betliejaus ugnies kelionė prasidėjo 1986 m. Austrijoje, Linco mieste. Nuo tada kasmet vienas vaikas iš Austrijos keliauja į Palestiną ir Betliejuje uždega žvakę, kuri specialioje kapsulėje pasiekia Vieną, o iš ten keliauja po Europą ir Šiaurės Ameriką. Šiemet išrinktuoju tapo vienuolikmetis skautas Niklasas Lehneris iš Vorchdorfo.

Vieta, kurioje jau daug metų yra uždegamas žibintas, yra ten, kur, kaip manoma, gimė Jėzus Kristus – tai urvas, esantis po Betliejaus Kristaus Gimimo bazilika. Grotoje liepsna negęsta penkiolikoje žibintų, kurie simbolizuoja skirtingas krikščionių bendruomenes. Nuo vieno iš neužgęstančių žibintų pridegama Taikos ugnis, keliausianti po visą pasaulį.

Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos skautai į bažnyčią atnešė žibintą su Taikos ugnimi, kurią žvakė nuo žvakės paskleidė visiems susirinkusiesiems. Skautų vadovė Vaida Beinarienė citavo popiežių Pranciškų: „Taika yra dovana, kurią gavę, kaip amatininkai turime kasdien dirbti savo rankomis, turime ugdyti kasdieniniais mažais darbais. Nieko neduos dideli taikos manifestai, nieko neduos tarptautiniai susitikimai, jei taika nebus ugdoma mažuose dalykuose. Tu gali kalbėti apie nuostabius darbus, tu gali surengti įspūdingą konferenciją..., bet jei taika neugdoma tavo kasdieniais mažais darbais, jei nėra ramybės tavo širdyje, tavo šeimoje, tavo gyvenamajame rajone, tavo darbovietėje, tuomet nebus taikos ir pasaulyje.“

Šių metų Betliejaus taikos ugnies tema – „Taikos ugnis – vienijanti įvairovę“. Lietuvoje viešėjęs Popiežius Pranciškus lietuvius ragino tarti savo žodį – „Priimti skirtumus“ ir tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų, nes Lietuvoje nuo seno sau namus rasdavo lietuviai, totoriai, lenkai, rusai, baltarusiai, ukrainiečiai, armėnai ir vokiečiai, katalikai, stačiatikiai, protestantai, sentikiai, musulmonai ir žydai – visi taikiai gyveno drauge. „Neškite, dalykite ugnį, ir pasaulis, kuriame gyvename, bus gražesnis. Stebuklingi dalykai visada prasideda nuo žmogaus vidaus“, – Betliejaus taikos ugnies liepsneles prasmingais žodžiais palydėjo V. Beinarienė.

Džiugus laukimas

Adventinio trečiojo sekmadienio pamaldas vedė evangelikų liuteronų parapijos kunigas M. Kairys bei Jurbarko dekanato dekanas D. Auglys. Šios pamaldos buvo ir atsisveikinimas su pusę metų evangelikų liuteronų parapijoje praktiką atlikusiu, Skirsnemunėje gyvenusiu ir lietuviškai kalbėti pramokusiu diakonu iš Vokietijos Moritz Keppel.

Kunigas D. Auglys skaitė pranašo Jono Krikštytojo, kuris ėjo pirma Viešpaties, kad paruoštų žmones Jo atėjimui, istoriją iš Šventojo rašto. „Ši Evangelija skirta skaityti prieš Kalėdas. Pats Jonas Krikštytojas ragina mus ruošti savo širdis Viešpaties atėjimui, kad džiaugtumėmės ne tik gražiomis tradicijomis, bet ypač maloningo angelo atnešta žinia, jog Dievas priėmė žmogaus kūną“, – skaitinių prasmę aiškino kunigas M. Kairys. Jis ragino taisyti Viešpačiui kelią ir priimti džiaugsmo žinią.

Dvasininkas priminė ir apaštalo Pauliaus raginimą džiaugsmingai laukti ateinančio Viešpaties. „Dažnai paskutinė savaitė prieš šventąją naktį būna dar pilnesnė rūpesčių, pasirengimo darbų. Žmonės svarsto, kaip geriau pasiruošti, klausinėja, ką valgysime, ką gersime, kuo vilkėsime. Apaštalas mums, kaip kokiems mažatikiams, pataria palikti visus žemiškus rūpesčius nuošalyje ir sako: „Niekuo per daug nesirūpinkite, bet visuose reikaluose malda ir prašymu su padėka jūsų troškimai tesidaro žinomi Dievui“. Vietoj kasdienių rūpesčių susikaupkim maldai, giesmei, pabuvimui drauge. Taip, kaip tai darome šiandien“, – ragino kunigas M. Kairys.

Džiugesiu šį laukimą nuspalvino bažnyčioje surengtas koncertas: šokį „Tyli naktis“ atliko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos šokio studijos „Era“, vadovaujamos Redos Kazlauskaitės, šokėjos, pasirodė Naujamiesčio progimnazijos dainos ir šokio studija „Rugiagėlė“, Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo dainavimo studija „Strazdas“, solistai Ignas Icikevičius, Rugilė Urbaitė ir Rugilė Adomaitytė, Švč. Trejybės bažnyčios ansamblis, vokalinis duetas „Sorelle di Canto“, Jurbarko kultūros centro berniukų choras „Bildukas“ ir evangelikų liuteronų bažnyčios vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų chorai.

Šventinį vakarą Kristijono Donelaičio evangelikų liuteronų bažnyčia buvo pilna – žmonės dalijosi Betliejaus taikos ugnimi, bendryste ir tyru laukimu, po kurio Šv. Kalėdų naktį kiekvieno širdyje gims stebuklas.

Jūratė STANAITIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook