Pagerbdami Prezidentą dalijo duoną

Pagerbdami Prezidentą dalijo duoną (0)

2018-12-12

Lapkričio 26-ąją Vadžgiryje pagerbtas Lietuvos prezidentas, generolas, partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas. Laisvės kovotojas sovietų buvo nužudytas 1954-ųjų lapkričio 26-ąją Maskvoje, o jo paskutinio bunkerio vieta – ilgam užmiršta.

Jurbarkiečiai J. Žemaičio-Vytauto vardą su pagarba taria prie paskutinės jo vadavietės Šimkaičių miške kaskart minint ne tik Lietuvai, bet ir daugeliui kitų šalių tragedija virtusį Molotovo-Ribentropo paktą. Tuomet naciai ir sovietai pasidalijo Europą. Paktas buvo pasirašytas Maskvoje 1939 m. rugpjūčio 23 d. Du nusikalstami režimai sukirto rankomis dėl nepuolimo sutarties bei slaptų Vidurio ir Rytų Europos padalijimo protokolų.

Prieš sovietinius okupantus kilo tūkstančiai žmonių, susitelkę į stiprų pasipriešinimo judėjimą. Kovotojai už laisvę rinkosi miškus ir ginklą. Vienas jų buvo Jonas Žemaitis-Vytautas.

Kasmet, rugpjūčio 23-ąją, prie J. Žemaičio-Vytauto bunkerio patriotus kviečianti vadžgiriškė Lina Lukošienė tikina, kad pamatyti trečiąją Lietuvos prezidentūrą ir tai, kokiomis sąlygomis partizanai kovėsi prieš sovietinį monstrą, turėtų kiekvienas.

Tačiau bunkeris be žmonių būtų buvusi tik tamsi duobė. J. Žemaitis-Vytautas prieš okupantus kovojo ir partizaniniam judėjimui su protarpiais vadovavo maždaug dešimtmetį. Jo indėlis buvo toks svarus, kad 2009-aisiais Seimas priėmė deklaraciją, kurioje pripažino, kad nuo 1949 m. vasario 16 d., Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracijos priėmimo, iki mirties 1954 m. lapkričio 26 d. J. Žemaitis-Vytautas buvo kovojančios prieš okupaciją Lietuvos valstybės vadovas, faktiškai vykdęs Respublikos Prezidento pareigas.

Į J. Žemaičio-Vytauto žūties metinių paminėjimą Vadžgirio kultūros namuose L. Lukošienė pakvietė svečius iš Raseinių krašto istorijos muziejaus. Šie jurbarkiečiams atvežė unikalią ekspoziciją – radinius iš J. Žemaičio-Vytauto vadavietės: įvairių vaistų buteliukus, savadarbių indų, dantų šepetėlius.

Ekspoziciją atgabenusi Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė Loreta Kordušienė prisipažino, kad tie daiktai ją itin jaudina. „Kai įsivaizduoji, kad štai šituo ar kitu dantų šepetėliu Žemaitis valėsi dantis, negali likti abejingas. Tuomet supranti, kokie disciplinuoti buvo tie vyrai, kad net gyvendami ankštoje erdvėje po žeme, slapstydamiesi, jie vis tiek palaikė ir tvarką, ir higieną“, – pasakojo muziejininkė.

Tiesa, moteris apgailestavo, kad bunkerį kasinėjo ne profesionalūs archeologai, o savanoriai. Pasak muziejininkės, kitų bunkerių tyrinėjimai parodė, kad dirbant profesionalams, randama daug daugiau daiktų.

„Viename bunkerių buvo rasta ne keletas daiktų, o pusantro tūkstančio. Žinoma, tai – daug smulkmenų, užtrauktukų detalės, kita. Tačiau, kai jau vieną kartą iškasama, antrą kartą net profesionalai ten nelabai ką randa“, – sakė muziejininkė.

L. Kordušienė jurbarkiečius kvietė atvykti į Raseinių muziejų ir išbandyti virtualią ekspoziciją – užsidėjus specialius akinius atsidurti J. Žemaičio-Vytauto bunkeryje ir išgyventi situaciją, kai slaptavietė buvo užpulta, o ten buvę žmonės apnuodyti dujomis.

J. Žemaičiui-Vytautui atminti skirtą vakarą laisvės kovų dainomis, poezija apie pasirinkimus ir aukas vardan tėvynės prasmingai papildė Jurbarko bardai. Vakaro intriga tapo ir rengėjų užduotys dalyviams. Įteikdama kalendorius su J. Žemaičio-Vytauto nuotraukomis L. Lukošienė kalbėjo: „Tikiuosi, kad jie kabės jūsų visų namuose, matomose vietose. Tam, kad ir patys neužmirštumėte, kada turite grįžti čia, kodėl turite tai padaryti ir kad tą žinią skleistumėte visiems aplinkiniams.“

Kalendoriai buvo ne vienintelė dovana. Partizanams didžiulė vertybė visada buvo duona, kurią kepė ir slapta kovotojams nešė gyventojai. Duona partizanai dalijosi vieni su kitais. Todėl kiekvienas renginio dalyvis gavo po mažytį naminės duonos kepalėlį, kuriuos iškepė viešosios bibliotekos Šimkaičių filialo bibliotekininkė Jolanta Jucikaitė.

„Jolanta nuolat talkina mums, o ši idėja – iškepti visiems dalyviams duonos, kasdienės duonos, buvo neįtikėtina. Aš iškart prisiminiau Antano Puišio žodžius apie Jonui Žemaičiui-Vytautui iškeptą, bet nepasiimtą duoną. Ir iš karto kilo mintis apie užduotį – neatsitiktinai mes susirinkome, ir jums ši dovana su tikslu – ne pramogai, ne užkandai, bet sąžinės paaštrinimui, kad eitume ir deramai pasakotume savo tėvynės istoriją“, – sakė L. Lukošienė.

Jos paminėtas Girdžių sen. Pažėrų kaime gyvenantis A. Puišys – daugumai jurbarkiečių žinomas žmogus, buvęs partizanų ryšininkas, J. Žemaičio-Vytauto kovų istorijos saugotojas. Garbaus amžiaus vyras pamena, kaip jo mama kepdavo duoną partizanams. Ir ne tik tai. Atminty A. Puišys saugo, atrodytų, nutolusio, bet ir šiandien ypač svarbaus partizanų gyvenimo detales. Jis daugybę metų prižiūri ir partizanų vadavietę, ne kartą yra vien kibiru išsėmęs vandenį iš užsemto bunkerio.

Tiesa, A. Puišiui daugiau vargti semiant vandenį kibirais nebereikės. Savivaldybė pagaliau skyrė lėšų vandens siurbliui ir generatoriui įsigyti. Ši įranga bus naudojama prižiūrint bunkerį. Geresnės priežiūros bunkeriui reikia ne tik dėl nuolat besikaupiančio vandens, bet ir todėl, kad į jį galėtų patekti lankytojai. O jų vadžgiriškiai tikisi sulaukti pagerbiant partizanų generolą Joną Žemaitį-Vytautą. Ateinančiais metais sukanka 110 metų, kai gimė su sovietų okupacija kovojęs Lietuvos valstybės vadovas, faktiškai vykdęs Respublikos Prezidento pareigas, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Prezidiumo Pirmininkas generolas Jonas Žemaitis-Vytautas. Yra ir kita svarbi data – sukanka 70 metų nuo 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Deklaracijos pasirašymo. Todėl LR Seimas 2019-uosius paskelbė Jono Žemaičio-Vytauto metais.

„Tegul atvažiuoja žmonės prie bunkerio, tegul klausia. Viską atsakysim, padėsim, suorganizuosim dviračius nuvažiuoti, sužiūrėsime, kad į trečiąją prezidentūrą jie nuvyktų saugiai ir įdomiai“, – sakė L. Lukošienė.

Lukas PILECKAS« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook