Skaitymo varžytuvės – ne dėl prizų

Skaitymo varžytuvės – ne dėl prizų (0)

2018-09-26

Aktyviosios skaitytojos Alina Stanevičienė, Neringa Padvelskytė-Putramentienė, Aušra Rusinavičiūtė ir Aušra Navickaitė su iššūkyje dalyvauti paraginusia Viešvilės miestelio bibliotekininke Vilija Platonoviene (antra iš kairės).

Nors biblioteka jau seniai nebėra tik knygos, o skaitymas neretam tampa iššūkiu, skaitančiųjų bendruomenės tebegyvuoja ir pildosi naujais nariais. Juolab kad ir bibliotekininkai sugalvoja įvairiausių būdų, kaip patraukti žmones prie knygų. Vienas tokių – jau ne pirmus metus vykęs „Vasaros skaitymo iššūkis“.

Lietuvos apskričių viešosios bibliotekos paskelbė, kad vasara be knygos – ne vasara, ir įvairaus amžiaus žmones kvietė dalyvauti skaitymo varžytuvėse. Jos startavo birželio 1-ąją, o finišą pasiekė rugpjūčio 31 d.

Reikėjo perskaityti 5 knygas ir registruotis internetu arba savo bibliotekoje. Varžytuvių dalyviams buvo pažadėti prizai. Tiesa, ne tokie dideli, kokius kažkas laimi loterijose. Bet ir skaitoma turbūt ne dėl prizų, nes pats skaitymas jau yra dovana, leidžianti, anot amerikiečių rašytojo fantasto Džordžo Martino, skaitančiam žmogui nugyventi ne vieną, bet daug gyvenimų.

Rugsėjį buvo paskelbtos bibliotekos, kurios pritraukė daugiausia iššūkio dalyvių ir užregistravo daugiausia perskaitytų knygų. O bibliotekose – nuo apskričių iki pačių mažiausių kaimo bibliotekėlių – rengiamos šventės ir skaitytojams teikiamos dovanos.

Septinta vieta

Jurbarko viešojoje bibliotekoje tokia šventė, sukvietusi vasaros skaitymo iššūkio dalyvius, įvyko rugsėjo 14 d. Su varžytuvių rezultatais supažindino periodinių leidinių skaityklos vyresnioji bibliotekininkė Sigita Baltrušaitienė. Ji paskelbė ir džiugią žinią, kad Jurbarkas tarp visų šalies savivaldybių bibliotekų užėmė 7 vietą. Jurbarko viešojoje bibliotekoje ir filialuose iššūkio dalyviai perskaitė 771 knygą.

Aktyviausia buvo Jonavos r. savivaldybės viešoji biblioteka, joje perskaityta net 2340 knygų. Antroje pozicijoje –  Alytaus viešoji biblioteka – 2091 knyga, trečioje – Kauno r. savivaldybės viešoji biblioteka – 1601 knyga. Į dešimtuką pateko Tauragės, Klaipėdos, Raseinių, Švenčionių, Radviliškio ir Vilkaviškio bibliotekos.

Padėkas ir dovanas aktyviausiems skaitytojams įteikė bibliotekos direktorė Rasida Kalinauskienė, o muzikinėmis dovanėlėmis visus pamalonino vyriausioji metodininkė Lina Lukošienė ir mažoji dainininkė iš Naujamiesčio progimnazijos Rugilė Urbaitė.

Knygos suartina

Apie skaitymo įpročius ir iššūkius mintimis pasidalijo mokytoja Danguolė Kutkevičienė. Pasak jos, šiemetinis iššūkis ypač užkabino, ir labiausiai – užduotys. Pirmoji užduotis buvo knyga apie Lietuvą. D. Kutkevičienė skaitė apie Jurbarką ir jaunimui patarė pasiskaityti apie savo miestą.

„Jaunimui aš turiu patarimą: jūs važiuojate į užsienį, daug bendraujate – reikia žinoti apie Jurbarką, reikia sakyti, kad mūsų Jurbarkas – gražiausias, ir gražiausias į jį vedantis panemunės kelias“, – sakė mokytoja. Ir kalbėjo ne niekam, nes jaunimo salėje buvo – ir atėjusių į parodos atidarymą, ir knygų skaitytojų.

Pasirinkti draugo rekomenduotą knygą D. Kutkevičienei nebuvo sudėtinga – ji priklauso bibliotekoje veikiančiam „Knygių klubui“, kurio narius sieja bendras pomėgis – skaityti ir dalytis mintimis apie knygas.

Savo gimimo metais parašytą knygą susirasti padėjo Klaipėdos viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka, internete pateikusi sąrašą su knygų parašymo metais. Moterį nustebino, kad 1940 m. sukurtoje knygoje pasakojama apie virtualiąją tikrovę, kuri dabarties žmogui tokia pat svarbi, kaip ir realusis gyvenimas. „Tai buvo fantastinė knyga, o fantastiką aš anksčiau labai mėgau“, – sakė skaitytoja.

Knyga apie profesiją ją praturtino žiniomis apie kaligrafo darbą, kuris, pasirodo, ir dabar reikalingas, o renkantis knygą apie atostogas – tokia buvo dar viena iššūkio užduotis – jurbarkietę sudomino Kuba. „Ir užkabino mane ne muziejai ir kiti lankytini objektai, bet žmonės. Nes ir keliaujant įdomiau pajusti aplinką, kuo ta šalis ar miestas kvėpuoja, o ne lankyti muziejus“, – sakė viena aktyviausių Jurbarko viešosios bibliotekos skaitytojų. 

Į dešimtuką!

Jurbarko viešoji biblioteka sudarė aktyviausių mūsų rajone „Vasaros skaitymo iššūkio“ dalyvių dešimtuką. Jame dominuoja moterys, mokytojos ir jaunimas. Kad jaunimas – ypač džiugu, nes dažnai teigiama, jog tai mažiausiai skaitanti kategorija. Į dešimtuką pateko Evita Auksoriūtė ir Emilija Stoškutė iš Girdžių ir jurbarkiečiai  Alanas Užemeckas, Ūla Sabataitytė ir Airidas Sutkus.

Airidas geriausiu skaitytoju tampa jau ne pirmą kartą ir – kartu su savo mama Jolanta Sutkuviene, kuri dešimtuke trečia.

Sąrašą užbaigia Šimkaičių miestelio bibliotekininkė Jolanta Jucikaitė. Turint tokią profesiją, skaitymas – į dešimtuką!

Pirmas dvi pozicijas dešimtuke užima viešvilietės mokytojos Neringa Padvelskytė-Putramentienė ir Aušra Rusinavičiūtė, abi perskaičiusios po 30 knygų! Dešimtuke ir dar viena viešvilietė – Alina Stanevičienė, per vasarą įveikusi 10 knygų.

Pasak Viešvilės miestelio bibliotekininkės Vilijos Platonovienės, skaitymo iššūkį įveikė 23 viešviliečiai, iš jų 8 mokiniai ir 7 mokytojos, kai kurie net po kelis kartus, perskaitytos 182 knygos.

Malonus iššūkis

Viešvilietei N. Padvelskytei-Putramentienei meilę knygoms įskiepijo mama ir močiutė. „Užaugau su mamos skaitomomis pasakomis. Mama yra sukaupusi Diuma romanų biblioteką. Ir mes su sese neišeidavome iš knygyno nenusipirkusios knygų, ta mudviejų biblioteka tebėra pas tėvelius. Kadangi dabar laukiam šeimos pagausėjimo, išėjus motinystės atostogų knygoms atsirado labai daug laiko, ir vėl galėjau grįžti prie savo pomėgio“, – pasakojo Neringa.

Pradinukų mokytojai ir jaunai mamai patinka knygos apie jaunimą, taip pat –  pasakos. „Domina jaunuolių išgyvenimai, meilės istorijos, taip pat ir pasakų pasaulis, į kurį keliaujame kartu su dukra, jai dabar šešeri“, – pasakoja viešvilietė.

Tačiau tik pasakas ji skaito kartu su dukra, kitokiai literatūrai reikia tylos – kai namai ištuštėja arba kai šeima suminga, susisukti į šiltą pledą ir panirti į knygų istorijas.

Šiuo metu Neringa įnikusi į Anitos Shreve „Šviesa ant sniego“, o iš visų perskaitytų didelį įspūdį jai paliko Herbjorg Wassmo „Stiklinė pieno“ bei Rūtos Šepetys „Tarp pilkų debesų“. Ši knyga, beje, šiemetiniame skaitymo iššūkyje buvo pati populiariausia.

Iššūkį įveikė 3553 skaitytojai iš visos Lietuvos. Organizatoriai aktyviausiems išdalys net 700 prizų – gertuvių. Vienas didžiųjų skaitymo varžytuvių prizų – išorinė baterija ir papuošalas, kuriuos rengėjai burtų keliu skyrė 10 skaitytojų, atiteko irgi viešvilietei – Aušrai Navickaitei.

„Skaitantis žmogus buvau anksčiau, paskui technologijos ir kitos veiklos paėmė viršų. Bet kai bibliotekininkė Vilija pašnekino dalyvauti, sutikau, ir labai džiaugiuosi! – sakė Aušra. – Knygas ėmiau iš bibliotekos, ir išsirinkti didelio vargo nebuvo. Iššūkis buvo tik prisiversti skaityti, nes vasara džiugino ir saule, ir šiluma, tad sėsti prie knygos buvo sunkoka. Bet kai kurias tiesiog žaibiškai perskaičiau, nes labai užkabino.“

A. Navickaitė teigė, kad skaitymo iššūkis jai sugrąžino primirštą malonumą skaityti tradicinę knygą: „Labai džiaugiuos sudalyvavusi. Kai pagalvoju, jei tik nori, visada įmanoma rasti laiko paskaityti gerą knygą ją laikant rankose, o ne žiūrint į ekraną, nes keičiantis laikams knygos, ir tos, elektroninėmis tapo...“

Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook