Skarlatina gąsdina sunkiomis komplikacijomis

Skarlatina gąsdina sunkiomis komplikacijomis (0)

2014-03-28

Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Aurelija Valiokienė teigia, kad skiepų nuo skarlatinos nėra, todėl vienintelis būdas apsaugoti vaikus nuo ligos – vengti sergančiųjų.

Jurbarke iš lūpų į lūpas sklinda žinia apie vaikus puolančią skarlatiną. Padidėjęs sergamumas skarlatina šiemet užfiksuotas Tauragėje ir Kaune, daugiau nei anksčiau vaikų skarlatina į lovą paguldė ir Jurbarke, tačiau Tauragės visuomenės sveikatos centro Jurbarko skyriaus gydytoja epidemiologė Aurelija Valiokienė tvirtina, kad nerimauti nėra priežasčių. Pavojinga ne skarlatina, o jos sukeltos komplikacijos, kurios teisingai vaiką gydant neturėtų pasireikšti. 

Gydytoja A. Valiokienė informavo, kad šiemet rajone užfiksuoti tik du susirgimai skarlatina. Šia liga susirgo „Ąžuoliuko“ mokyklos ikimokyklinukas ir Naujamiesčio pagrindinės mokyklos pradinukas. Tačiau skarlatina į lovą paguldė ir du „Nykštuką“ lankančius ikimokyklinukus iš Šakių rajono. „Kol kas skarlatina nerimo mums nekelia – kiekvieną žiemą ja suserga po 3–5 vaikus, bet yra sirgę per metus ir 25. Šiemet serga daugiau vaikų, bet liga vaikų kolektyvuose neišplito – ir tai labai gerai. Visi ligoniukai buvo panašaus – iki 10 metų amžiaus, nė vienam pastaraisiais metais gydymo ligoninėje neprireikė, taigi atrodo, kad smarkių komplikacijų nebuvo“, – sakė Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė. Pasak gydytojos A. Valiokienės, skarlatina yra įprasta vaikų liga – tokia kaip raudoniukė. Dauguma vaikų ja perserga lengvai, tačiau ligos eiga labai priklauso nuo mažylio atsparumo infekcijoms. Tai viena tų ligų, nuo kurios nėra skiepų, todėl apsisaugoti galima tik vengiant kontaktų su čiaudinčiais ir karščiuojančiais vaikais. Skarlatiną sukelia streptokokas, plintantis oro lašiniu būdu. Įprastai liga prasideda smarkiu karščiavimu, šaltkrėčiu, gerklės skausmu, kartais – pilvo skausmais ir vėmimu. Po vienos-dviejų parų nuo ligos pradžios ant vaiko nugaros, krūtinės, šonų, kojų ir rankų atsiranda bėrimų, liežuvis apsineša geltonomis apnašomis, parausta burnos gleivinė, kakle apčiuopiami skausmingi limfmazgiai. Skarlatinai būdingas bėrimas nuo juosmens žemyn, parausta vaiko veidas, pabalusi lieka tik oda ties nosimi ir smakras – tai vadinama skarlatinos trikampiu. Bakterijai išplitus gali prasidėti ausų, gerklų, prienosinių ančių uždegimai, meningitas, širdies raumens uždegimas, todėl vos pastebėjus pirmuosius ligos simptomus būtina kreiptis į gydytoją. Užkrečiamumo periodas gali trukti 10–20 dienų, tačiau pradėjus vaiką gydyti antibiotikais, gali sutrumpėti net iki paros.Medikai tvirtina, kad komplikacijos dažniausiai išsivysto per pirmąsias penkias ligos dienas ir gali prasidėti net tuomet, kai sergama palyginti lengvai. Būtent dėl to patariama ligos pradžioje atsisakyti įprastinės veiklos, daugiau ilsėtis, o į kolektyvą grįžti tik visiškai pasveikus. „Labai svarbu, kad sergantys vaikai neišplatintų bakterijos kolektyvuose, dėl to prašome nepriimti į darželius kosėjančių ir čiaudinčių mažylių. Net ir namuose ligoniuką reikėtų izoliuoti nuo sveikųjų vaikų, kasdien drėgna šluoste valyti kambarį, dezinfekuoti žaislus soda, muilu, patiems nuolat plauti rankas“, – sakė Tauragės visuomenės sveikatos centro Jurbarko skyriaus vyriausioji specialistė. Persirgus skarlatina, pasak A. Valiokienės, susidaro ilgalaikis imunitetas, todėl šia liga antrą kartą beveik niekas neserga. 

„ŠVIESOS“ inform.



« Atgal



Sponsored Videos

Naujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook