Susitikti su knygomis ir pamėgtais herojais – į biblioteką

Susitikti su knygomis ir pamėgtais herojais – į biblioteką (0)

2017-08-19

Antrokas Paulius Riklikas – pradedantis skaitytojas, o į biblioteką jį atlydėjo močiutė Vitalija.

Vasarą, ypač kai už lango po balas laksto basakojis lietutis, geriausia pramoga tampa knyga. Maži ir šiek tiek ūgtelėję, moksliukai ir išdykėliai, mergaitės ir berniukai – beveik kiekvienas nors trumpam atsiverčia knygą su įdomia istorija. Šimtai jų – apie pamėgtų herojų nuotykius, fantastines būtybes, bendraamžių rūpesčius ar pilnos enciklopedinių faktų laukia vaikų Jurbarko r. savivaldybės bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje.

Padeda pasirinkti

„Čia sudedame pačias populiariausias knygas. Jas greit į namus išsineša skaitytojai, tad lentynas kasdien papildome“, – parodėlėje „Vasara su knyga“ išdėliotus kūrinius rodo bibliotekininkė Birutė Petraitienė. Vasarą bibliotekoje lieka dirbti po vieną darbuotoją, kurios mažųjų skaitytojų laukia darbo dienomis nuo 9 iki 18 val., o rudenį biblioteka dirbs ir šeštadieniais, iki 16 val.

Bibliotekininkė Birutė pasakoja, kad bibliotekoje užsiregistravę apie 600 vaikų, nuo pačių mažiausių, pradinukų iki dešimtokų. Kasdien į biblioteką užsuka 20-30 skaitytojų. Vieni knygas renkasi patys, jau žino, ko nori, kiti – tariasi su bibliotekininke, o treti prieš rudenį ateina nešini mokykloje rekomenduojamų perskaityti knygų sąrašais.

„Skaito ir berniukai, ir mergaitės. O prie bibliotekoje įrengtų dešimties kompiuterių žaisti žaidimus renkasi tik berniukai. Ir šitie jau neskaito“, – juokiasi bibliotekininkė.

Dažniausi bibliotekos lankytojai – pradinukai. Knygas galima pasiimti mėnesiui, tačiau vaikai jų pasikeisti ateina ir kas dvi savaites. Nelygu knygos storumas, per metus vaikai perskaito ir po 50, ir po 20 knygelių. „Kartais vaikiukai užmiršta, kad laikas knygelę grąžinti į biblioteką. Tada rašome elektroninius laiškus, skambiname. Nutinka, kad šuniukas knygą sugraužia, tada prašome bibliotekai padovanoti tokios pat vertės kitą knygelę“, – apie bėdas pasakoja bibliotekininkė Birutė.

Čempionai ir naujokai

Šią vasarą bibliotekos kvietė skaitytojus dalyvauti „Skaitymo iššūkyje“. Bibliotekos lankytojai buvo raginami per vasarą perskaityti 10 knygų, kurios turėjo atitikti tam tikras sąlygas: sudaryta iš trumpų istorijų, pagal knygą pastatytas filmas, knyga, patikusi tėvams, kažkur uždrausta knyga, atsitiktinė, iš lentynos ir kiti įdomūs kriterijai.

„Skaitymo iššūkyje“ galėjo dalyvauti ir suaugusieji, ir vaikai. „Mūsų vaikų literatūros skyriuje iššūkį priėmė 10 skaitytojų. Kai kurie vieną iššūkį jau įveikė ir pradėjo iš naujo“, – sako bibliotekininkė Birutė. Iššūkį jau įveikė septintokas Alanas Užemeckas, penktokai Airidas Sutkus ir Klaudijus Navickas. Alanas ir Airidas ryžosi dar kartą dalyvauti „Skaitymo iššūkyje“ ir spėti jį įveikti iki rudens.

Iššūkio dalyviai pildo skrajutes, kurias bibliotekininkės registruoja ir žinias perduoda į Vilnių. Ten suplaukia visos Lietuvos skaitytojų rezultatai, o patys šauniausi bus apdovanoti prizais.

Vieni vaikai seniai nardo knygų pasaulyje, o kiti nedrąsiai praveria bibliotekos duris ir baugščiai dairosi į knygų lentynas. Antrokas Paulius Riklikas bibliotekoje dar naujokas. Šįkart su močiute Vitalija jis atėjo pasikeisti knygos. „Skaičiau „Viskas apie plėšiką Hocenplocą“. Perskaičiau 76 puslapius“, – pasakoja Paulius. Knyga berniukui buvo šiek tiek per sunki. „Labai sunku buvo skaityti, tad nusprendėme, kad reikia knygos, parašytos didesnėmis raidėmis“, – sakė močiutė Vitalija.

Paulius mokosi Vytauto Didžiojo pagrindinėje mokykloje. „Mokyklos bibliotekoje knygų yra ir namuose turiu“, – sako berniukas. Jis tikina, kad mėgiamiausios knygos, kuriose yra pamėgti animacinių filmukų herojai – tyrinėtojai, Nindžago ar žmogus-voras. „Mes taip pat turime knygelių apie žmogų-vorą. Jei norėsi, galėsim paieškoti“, – berniuką drąsino bibliotekininkė Birutė.

„Labai skatinu anūką skaityti. Vaikams dabar svarbiausias televizorius, kompiuteris, bet norime įpratinti Paulių skaityti. Knygas skaitome drauge su juo“, – sako močiutė Vitalija. Paulius pripažįsta, kad filmukus žiūrėti smagiau ir lengviau, bet knygutės taip pat patinka.

Naujienos lentynose

Pasak bibliotekininkė Birutės, rinkdamiesi knygas vaikai ne itin domisi, kas yra autorius – lietuvių ar užsienio rašytojas. Mažesnieji renkasi spalvingas, dielėmis raidėmis, skleidžiančias garsus ar tampančias stalo žaidimais knygutes, vyresnieji ieško istorijų, kurias rekomendavo draugai, tėvai ar mokytojai. „Iki šiol labai populiarios „Kakės Makės“ serijos knygos, kurių autorė Lina Žutautė“, – tikina bibliotekos darbuotoja.

Vaikai mielai renkasi ir Astridos Lindgren, Vytauto V. Landsbergio ar Kęstučio Kasparavičiaus kūrybą. Poezijos pageidauja retas, nebent eilėraščių knygas rekomenduoja perskaityti mokytoja.

Bibliotekininkė Birutė išdėlioja ant stalo naujas knygas. Čia daug spalvingų Ksavero Sakalausko-Vanagėlio parašytų skiemeninių pasakų, skirtų patiems mažiausiems. Skiemenimis parašytus tekstus skaityti daug lengviau.

Pradinukams skirtos ir kitos naujienos: Dav Pilkey „Kapitono Bekelnio nuotykiai“, Aino Havukainen ir Sami Toivonen „Tatai ir Patai, prie stalo!“, Vytauto Račicko „Tetulė Ulė: septintoji šlepetė ir mafija“, Domo Ausčio „Mergiotė ir įkalinta saulė“. Mažųjų laukia ir pasaka „Kaip vilkas žuvį gaudė“ pagal Vincą Pietarį bei pasaka „Pagrandukas“. Nuo trejų iki šešerių metų vaikiukai galės skaityti „Mano pirmoji knyga“, kurioje – ne tik raidės, bet ir skaičiai, spalvos, formos ir kitos įdomybės.

Mėgstantiems žaisti patiks „Karalaičių laimės paslaptys“ rankinės formos knygoje ar figūrų pilna Patricijos Geis „Bučkis prieš miegą“. O rimtiems skaitytojams pradinukams skirta mokslinė knygelė „Kaip įveikti perfekcionizmą? Ką daryti, kai bijai suklysti?“« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook