Jauniems įsikurti padeda darbo birža

Jauniems įsikurti padeda darbo birža (0)

2016-12-15

Arūnas Domeika sako, kad su valstybės parama steigiantis darbo vietą reikia prisiimti ir įsipareigojimų, kai kuriuos bedarbius tai pristabdo nuo dalyvavimo Savarankiško užimtumo rėmimo priemonėje.

Darbo biržai įgyvendinant Aktyvios darbo rinkos politikos priemones šeši jauni Jurbarko rajono gyventojai šiais metais įsisteigs darbo vietas. Savarankiško užimtumo rėmimo priemonėje gali dalyvauti bedarbiai iki 29 metų amžiaus, susikurti darbo vietai jiems skiriama valstybė parama.

Šeši dalyviai

Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriaus vedėja Rita Kliukienė sako, kad jaunas, iki 29 m., amžius – ne vienintelė sąlyga, keliama badarbiams, norintiems dalyvauti Savarankiško užimtumo rėmimo priemonėje.

„Jaunuolis turi pateikti paraišką savarankiškam užimtumui rengti ir planuojamos veiklos aprašymą. Parama skiriama įrangai arba darbo priemonėms pirkti, o įsisteigtą darbo vietą reikia išlaikyti trejus metus. Reikia turėti nuosavas arba nuomojamas patalpas, būtinas darbo vietai įsteigti, pageidautina turėti profesiją arba darbo patirties vykdyti planuojamą veiklą“, – kitas sąlygas vardija vedėja ir pastebi, kad jos panašios į Vietinių užimtumo iniciatyvų, kurių daug įgyvendina Jurbarko rajono verslininkai, sąlygas.

Darbo biržos Jurbarko skyriaus vyr. specialistas Arūnas Domeika papildo, kad Savarankiško už- imtumo rėmimo priemonėje gali dalyvauti ir neįgalieji, kuriems nustatytas iki 40 proc. darbingumas.

„Bet šiemet neįgalieji darbo vietų pagal šią priemonę nesisteigė. O iš viso steigtos šešios darbo vietos; pagal profesijų klasifikatorių, tai auklės, renginių organizatoriaus, medienos ruošos darbuotojo, automobilių mechaniko, automobilių šaltkalvio ir spaustuvininko darbo vietos. Dvi iš jų dar tebėra steigimo stadijoje, bet iki metų pabaigos turi būti įsteigtos, nes projektą reikia užbaigti per dešimt mėnesių nuo sutarties pasirašymo dienos“, – pasakojo prieš savaitę kalbintas vyr. specialistas A. Domeika.

Parama įpareigoja
Subsidijos dydis vienai savarankiškai steigiamai darbo vietai negali viršyti 40 minimaliosios mėnesinės algos, galiojančios paraiškos pateikimo dieną, dydžių. 
„Šiuo metu maksimali parama galėtų būti 15200 eurų, o kai projekto dalyviai teikė paraiškas, ji buvo apie 14 tūkst. eurų – tai susiję su Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintu minimaliosios mėnesinės algos dydžiu. Savarankiško užimtumo rėmimo priemonei šiemet iš viso skirta 83489 eurai“, – sakė darbo biržos vyr. specialistas A. Domeika. 
Priemonės dalyviams skiriamos paramos dydis nevienodas, jis priklauso nuo to, kokia įranga ar priemonės perkamos, be to, kai kuriais atvejais dalį paramos galima naudoti ir nuosavų patalpų, būtinų darbo vietai įsteigti, remontui.
„Visus pirkimus vykdo paramos gavėjas pagal patvirtintą tvarką konkurso arba apklausos būdu. Savo dalies pridėti nereikia, nes įrangos įsigijimas kompensuojamas 100 procentų, neviršijant maksimalaus paramos dydžio. Tačiau savo pinigų turėti reikia, nes priemonės dalyvis avansu į specialią sąskaitą gauna tik 75 proc. paskirtosios sumos“, – paaiškina darbo biržos vyr. specialistas. 
Pasak A. Domeikos, besidominčiųjų savarankišku darbo vietų steigimu yra daugiau, bet ne visi atitinka sąlygas, kai kuriuos pristabdo reikalavimai ir įsipareigojimai. 
Priemonės dalyvis, kol bus įsteigta darbo vieta, kas mėnesį privalo teikti finansines veiklos ataskaitas darbo biržai, įsigytą įrangą apdrausti, o įsisteigtą darbo vietą įsipareigoja išlaikyti 36 mėnesius. 
Svajonių darbas
Jurgita Kavaliauskienė neturi abejonių dėl įsipareigojimo išlaikyti įsisteigtą darbo vietą. „Manau, kad dirbsiu ne tik trejus metus. Dirbsiu ilgai!“ – sako moteris, Jurbarke, Kauno gatvėje, atidariusi vaikų laisvalaikio centrą „Žiogas“. 
Ir anksčiau savo verslą turėjusi moteris labai norėjo dirbti su vaikais, bet ne valdiškoje įstaigoje, pavyzdžiui, vaikų darželyje. Norėjo dirbti savarankiškai, sukurti gražų, jaukų, spalvingą vaikų kambarį, kur ir vaikams, ir tėveliams, ir jai pačiai būtų įdomu ir linksma.
„Be paramos – labai brangu, turi būti arba labai daug sukaupęs savo, arba imti paskolą“, – sako Jurgita, suskubusi pasinaudoti Savarankiško užimtumo rėmimo parama. Galimybė gauti darbo biržos paramą jai buvo ir paskata keisti savo veiklą, užsiimti tuo, kuo visada svajojo. 
Pats brangiausias pirkinys, kurį įsigijo iš paramos lėšų, – beveik 11 tūkst. Eur kainavusi vidaus žaidimų aikštelė. „Dar pirkome futbolo stalą, virtuvėlę, žaislų – jie mediniai, patvarūs, kokybiški, užtat brangūs. Bet taip norėjau, rinkausi kokybę, nors teko įdėti ir savo pinigų“, – sako J. Kavaliauskienė. 
Sugalvoti pavadinimą buvo nelengva užduotis – turėjo būti trumpas, aiškus, įsimenantis. Būtent toks, koks yra – „Žiogas“.
„Būna visaip, – sako Jurgita, paklausta, kurios valandos yra labiausiai užimtos. – Ryte, pavyzdžiui, seneliai atveda jiems paliktus anūkus, nes ir patys turi kokių nors reikalų. Popiet atveda tėveliai iš mokyklos grįžusius vaikus, arba jie patys ateina pabūti, pažaisti.“
Jurgita tikina, kad užsiėmimų „Žioge“ ras vaikai iki 10 metų. „Tik kompiuterių pas mus nebus – mes orientuojamės į judrius ir kūrybinius užsiėmimus. Siūlome spalvinti, lipdyti, karpyti, o po 10 minučių vaikai vėl bėga žaisti. Laipiojimo komplektas, medinės trasos – berniukų rojus, o virtuvėlė, lėlių namas – mergaičių, čia jos pasijunta tikros šeimininkės“, – pasakoja Jurgita. 
Yra „Žioge“ ne tik žaislinė, bet ir tikra virtuvėlė – kol vaikai žaidžia, mamos ir tėčiai pavaišinami kava. Be to, čia galima rengti vaikų gimtadienius ir kitas šventes, atsinešus vaišių iš namų, o įrankius ir indus duoda „Žiogo“ šeimininkė.
Darbo vietą sau įsisteigusi J. Kavaliauskienė nėra tik auklė. Jau labai greitai „Žioge“ atsiras linksmas klounas – šį personažą vaidins pati Jurgita ir ves vaikams šventes. Moteris gamina dekoracijas, skirtingas kiekvienai progai, ir rūpinasi, kad „Žioge“ būtų gražu ir kiekvienam įdomu. 
Vaikai „Žioge“ gali būti vieni arba su tėveliais. Jurgita jau pastebėjo, kad kartu su vaikais tėčiai ir mamos žaidžia stalo futbolą ir kitus žaidimus, ir visi džiaugsmingai fotografuojasi žiogo stende. 
Danutė Karopčikienė« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook