Konsultavimo tarnyba – ūkininkų verslo partneris

Konsultavimo tarnyba – ūkininkų verslo partneris (1)

2010-06-17

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Jurbarko biure dirbančios žemės ūkio
apskaitos, ekonomikos ir gyvulininkystės konsultantės su ūkininkais šiemet
sudarė 114 sutarčių. Beveik visi jų klientai - didelių ūkių savininkai.

Maždaug kas antrą kaime gyvenančią šeimą maitina žemė, tačiau ūkininkais tampa anaiptol ne visi ją dirbantieji. Šiandienei ūkininkų kartai išaugti ir sustiprėti padėjo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje dirbantys specialistai. Smagu, kad mūsų rajono ūkininkai gali didžiuotis turintys geriausius šalyje konsultantus.

1993 metais Lietuvos ūkininkų sąjungos, Žemės ūkio bendrovių asociacijos ir Žemės ūkio ministerijos įsteigta Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba vieną iš pirmųjų savo biurų atidarė Jurbarke. Rajone buvo daugybė žmonių, atsiėmusių žemę ir norinčių ūkininkauti, bet menkai žinančių, ką daryti, kad žemė duotų naudą. Daugeliui atrodė, kad užtenka mylėti žemę ir kantriai ją dirbti taip, kaip kažkada dirbo jų tėvai ir seneliai. LŽŪKT specialistams teko nelengvas uždavinys - keisti žmonių mąstymą, rodyti pažangius ūkininkavimo metodus, mokyti ūkininkus elementarių žemės dirbimo, pasėlių priežiūros, gyvulių šėrimo taisyklių.
Nuo pirmųjų nepriklausomos Lietuvos ūkininkų šiandieniniai skiriasi kaip diena nuo nakties. Nors dar liko nemažai smulkių ūkelių, maitinančių tik žemdirbio šeimą, rajone jau susiformavo maždaug 130 ūkių, didesnių nei 14 europinio dydžio vienetų. Tokių ūkių savininkus valstybė prilygino individualia veikla besiverčiantiems asmenims, todėl jie turi mokėti pajamų mokestį. Pasikeitusi mokestinė bazė daugelį ūkininkų atvedė į LŽŪKT Jurbarko biurą, siūlantį apskaitos paslaugas.
„Šiandieniniam ūkininkui reikia žinoti kur kas daugiau nei verslininkui, nes jo veiklą įtakoja ne tik rinkos sąlygos, bet ir gamta", - apie savo klientus sako LŽŪKT Jurbarko biuro vadovė Kristina Gakienė.
Dauguma dabartinių ūkininkų yra tikri savo srities specialistai - baigę aukštuosius žemės ūkio mokslus, dirba moderniausia europietiška technika, samdo mechanizatorius ir melžėjas, bet kartu dirba ir patys, nes žemė paklūsta tik ant jos stovintiesiems.
Tačiau tikri profesionalai, pasak K. Gakienės, daro tik tai, ką gerai išmano, todėl dauguma didžiųjų rajono ūkių savininkų iš LŽŪKT Jurbarko biuro perka ne tik apskaitos paslaugas. Konsultantai jiems rengia verslo planus, vertina ūkių gyvybingumą, prižiūri įgyvendinamus projektus, pildo paraiškas bankams ir struktūriniams fondams, rengia statinių projektus. Kitaip sakant, konsultantai tapo svarbiais ūkininkų verslo partneriais.
Nemokamų konsultacijų, į kurias dar prieš dešimtmetį specialistai viliodavo ūkininkus vos ne su pyragais, jau seniai nebeliko.
„Laikai, kai ūkininkai buvo globojami valstybės, pasibaigė. Dabar mes parduodame žinias, o už jas reikia mokėti", - sakė Jurbarko biuro vadovė K. Gakienė.
Šiemet Jurbarko konsultavimo biuro darbuotojai su rajono ūkininkais sudarė 114 sutarčių. Kasmet jų daugėja, todėl vien šiemet LŽŪKT Jurbarko biure įkurti 2 nauji apskaitos specialistų etatai, paskelbtas konkursas į agronomijos konsultanto vietą. Biure dirbančios moterys kaip ir žemdirbiai valandų neskaičiuoja - dirba tiek, kiek reikia, todėl nusipelnė ne tik ūkininkų pasitikėjimą.
Pernai net dvi Jurbarko r. biuro ūkio apskaitos konsultantės - Kristina Gakienė ir Laimutė Stravinskienė - buvo paskelbtos geriausiomis šalyje Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos ūkio apskaitos konsultantėmis (iš 113 visuose rajonų biuruose dirbančių ūkio apskaitos konsultančių). Jurbarko biure dirbanti ekonomistė Ramutė Mockevičienė buvo tarp pretenduojančių tapti geriausia Lietuvoje žemės ūkio ekonomikos konsultante.
„Įvertinimas labai malonus, tačiau laimingiausios esame, kai sekasi mūsų klientams ūkininkams - kai jie gauna europinę paramą pagal mūsų parengtus projektus ir verslo planus, kai tie projektai sėkmingai įgyvendinami, kai mūsų patarimai padeda ūkininkams gauti daugiau pajamų", - sakė R. Mockevičienė.
LŽŪKT Jurbarko biure šiuo metu dirba 7 žemės ūkio specialistės - be ekonomikos konsultantės R. Mockevičienės ir apskaitos konsultančių K. Gakienės bei L. Stravinskienės, ūkininkų apskaitą tvarko Daiva Vabalienė, Aurida Kunciuvienė ir Sandra Girulytė, o gyvulininkystės klausimais konsultuoja Laima Andriuškevičiūtė. Darbo šios moterys turi daug - vienai konsultantei tenka tvarkyti 20-30 ūkių, kartais prilygstančių nemažiems anų laikų kolūkiams, apskaitą, ypač didelis konsultacijų ir verslo planų rengimo krūvis tenka ekonomikos ir gyvulininkystės konsultantėms.
Jų darbo rezultatus galima įvardyti skaičiais, bet geriausiai jie matyti ūkininkų ūkiuose. Apskaitos konsultantės vieningai tikina, kad ūkių apimtys kasmet didėja maždaug penktadaliu - ūkininkai didina gyvulių bandas, perka daugiau žemės. Rajone labai sparčiai daugėja jaunųjų ūkininkų. Dauguma jų turi puikų pavyzdį - sėkmingai ūkininkaujančius savo tėvus.
„Jaunųjų ūkininkų ūkiai palyginti nedideli, tačiau jie plečiasi ir stiprėja greičiausiai. 5-6 metus ūkininkaujantys jauni žmonės sugeba pasiimti maksimalią Europos Sąjungos paramos sumą, skirtą 2007-2013 m. laikotarpiui - 1,381 mln. Lt. Tokie žmonės kuria stiprius ateities kaimo ūkius", - įsitikinusi ekonomikos konsultantė R. Mockevičienė.
Konsultantės džiaugėsi, kad pernai Žemės ūkio ministerijos patvirtinta supaprastinta paramos gavimo tvarka sudarė galimybę visiems dvejybinę ūkio apskaitą vedantiems žemdirbiams atnaujinti žemės dirbimo techniką, modernizuoti fermas. Dauguma ūkininkų vienu projektu neapsiriboja - įgyvendinę vieną, tuojau teikia kitą ir kasmet investuoja į savo ūkius. Nors pernai buvo labai sunkūs metai, ypač pieno ūkiams, dėl sumažėjusių kainų negavusiems didžiulės dalies planuotų pajamų, nė vienas rajono ūkininkas nebankrutavo.
Pasak ekonomikos konsultantės R. Mockevičienės, kad ir kokios nepastovios Lietuvoje yra žemės ūkio produkcijos kainos, penkeriems metams perengtos prognozės beveik visada viršydavo ūkininkų lūkesčius. Todėl tie, kurie dirba protingai, savo ūkius pastaraisiais metais labai sustiprino, o dabar jau atranda verslus, domisi naujomis technologijomis. Prie ūkininkų poreikių turi prisitaikyti ir konsultantai.
„Augame ir tobulėjame kartu su ūkininkais - ir tai yra mūsų stiprybė bei garantija, kad būsime reikalingi, o brangiausias įvertinimas - ūkininkų pasitikėjimas. Kiekvienam savo biuro klientui nuoširdžiai linkime sėkmingo ūkininkavimo, gausaus derliaus ir kuo palankesnių verslui aplinkybių" ,- sakė LŽŪKT Jurbarko biuro vadovė K. Gakienė.

Daiva BARTKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook