Verslininkų organizacija bando išjudinti visuomenę

Verslininkų organizacija bando išjudinti visuomenę (0)

2010-07-22

Pirmadienį Jurbarko verslininkų organizacija sukvietė dalies nevyriausybinių organizacijų atstovus pasikalbėti apie jau įgrisusią, bet kol kas niekaip nesprendžiamą Jurbarką ir aplinkines gyvenvietes kankinančios smarvės temą. Kantrybė trūko, kai net liepos 6-ąją, Valstybės dieną, prie gražios ir prasmingos laužų akcijos panemunėj „Dainių" kiaulininkystės kompleksas prisidėjo smarvės gūsiais.

Verslininkų organizacijos pirmininkas Gintaris Stoškus susirinkime akcentavo, ką kalba visas Jurbarkas - šiemet apskritai nežinia kur dėtis nuo bene nuolat miestą gaubiančio kvapo. „Apie kokį verslą ir prioritetiniu įvardijamą turizmą galima kalbėti, jei tiek metų nerandamas sprendimas, ką reikėtų daryti", - sakė G. Stoškus, priekaištaudamas pro pirštus į šią problemą žiūrinčiai rajono valdžiai ir sunkiai kritiką atlaikančiam rajono aplinkosaugininkų būriui. Bandymų įveikti kiaulyno dvoką buvo, tačiau visuose kampuose piktai apie tai kalbanti Jurbarko ir ypač Jurbarkų bendruomenė vieningos veiklos kol kas nesiėmė. Verslininkų organizacijos pirmininkas priminė, kur ir kokius raštus siuntė, į ką kreipėsi ir kokių rezultatų sulaukė.
„Daugelį neramina „Dainių" kiaulininkystės komplekso plėtra, tačiau kol šią įmonę taip palaiko rajono vadovai, kalbėti apie visuomeninį interesą sunku. Nors yra pakankamai institucijų, kurios turėtų domėtis „Dainių" veikla, esame palikti vieni ir savo sveikata, aplinka, kurioje gyvename, turime pasirūpinti patys", - kalbėjo G. Stoškus. Į Aplinkos ministeriją Verslininkų organizacija vėl kreipiasi raštu ir tikisi, kad pavyks sužinoti Kauno aplinkos apsaugos departamento poziciją ir „Dainiuose" atliktų tyrimų rezultatus. Pasak Verslininkų organizacijos pirmininko, jurbarkiečiai turi teisę žinoti, kas slypi nuo kiaulių komplekso vėjo atnešamoje smarvėje, kuo kvėpuojame ir kokios kenksmingos medžiagos įtakoja mūsų sveikatą.
Verslininkų organizacijos nuomone, visuomenė turi teisę reikalauti objektyvių tyrimų ir juos, atsižvelgdama į visuomeninį interesą, turėtų užsakyti rajono savivaldybės administracija. Tačiau kol kas rajono valdžia praleido galimybę bent jau pareikalauti išsamaus poveikio aplinkai tyrimo ir nesiėmė jokių priemonių, stabdančių kiaulininkystės komplekso plėtrą.
Pasak verslininko Laimučio Kažersko, kai prabylame apie „Dainius", atsakymas būna bene toks pat - bendrovė moka mokesčius ir įdarbina nemažai žmonių, tačiau šios dvi priežastys, dėl kurių turėtų kentėti visi kiti gyventojai, išties yra menkos vertinant sveikatos požiūriu. Be to, verslininko duomenimis, darbuotojų skaičius bendrovėje pastaraisiais metais ryškių didėjimo tendencijų neturi. Priešingai, nei nuolat miesto pašonėje plečiamas kiaulių ūkis.
Lietuvos smulkiesiems verslininkams atstovaujanti Zita Sorokienė priminė ne tik „Dainių" keliamas problemas, bet ir kitus šalia miesto esančius taršos objektus. „Mus ypač neramina sumanymas po aukštos įtampos elektros linijomis versti iš valymo įrenginių vežamą dumblą. Keista, kad anksčiau specialiai įrengtoje aikštelėje sandėliuotas turinys dabar vežamas tiesiai į mišką ir dar mus bandoma įtikinti, kad tai nekenkia aplinkai. Vietiniai aplinkosaugininkai ne kartą įrodė, kad jais pasitikėti negalima, todėl Jurbarko rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovo Andriaus Šašio tvirtinimu, kad į mišką iš Jurbarko valymo įrenginių vežamas nuosėdinis dumblas neįtakoja nei aplinkos, nei mūsų sveikatos, tikėti taip pat nenorime. Verslininkų organizacija ieškos atsakymo Aplinkos ministerijoje", - sakė Z. Sorokienė.
Kad smirdi aplinkiniai Jurbarko miškai, patvirtino ir susirinkime dalyvavęs „Karšuvos" klubo vadovas Audrius Tirlikas. Orientacininkai, pasak jo, gerai pažįsta aplinkinius miškus, kuriais driekiasi jų sportinės trasos, ir buvo ypač nemaloniai nustebinti miške atsiradusiomis dvokiančio dumblo duobėmis. „Dabar jau turime ieškoti, kur rasti nesmirdintį mišką", - sakė A. Tirlikas.
Apie smarvės problemą kalbėjo ir diabeto klubo „Nemunas", Parkinsono draugijos, meškeriotojų klubo „Pūkys", kelių bendruomenių atstovai. Žmonės tarėsi, ką reikėtų daryti ir kokių priemonių imtis, kad „Dainių" direktorius Kasparas Jurevičius bent jau geranoriškai įsiklausytų į visuomenės interesą, nes jokia naujiena, kad pokalbius šia tema jis ne kartą baigė durų trinktelėjimu.
Pasak Verslininkų organizacijos, rajono taryba sėdi tylėdama, rajono vadovai skėsčioja rankomis, tad kol visuomenė garsiai nepareikalaus konkrečių išvadų, Jurbarkas ir toliau dus nuo smarvės. Valdžia neretai žmones išgirsta trūkus jų kantrybei, todėl mintys dėliojosi ir apie galimą visuotinį mitingą, protesto akcijas. Kol kas verslininkai ragina gyventojus nebūti abejingus ir pastebėjus bet kokį aplinkos teršimo atvejį - kai neleistinu laiku laistomos srutos, verčiamas mėšlas ir paliekamas neapartas - skambinti į laikraščių redakcijas, pranešti policijai. „Mums gali padėti viešumas", - sakė Verslininkų organizacijos pirmininkas G. Stoškus.
Šią savaitę Verslininkų organizacija kalbėsis su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, o kitą pirmadienį, liepos 19 d. 17.30 val. vėl kviečia nevyriausybinių organizacijų vadovus ir aktyvius žmones į susirinkimą, vyksiantį svečių namuose „Jurodis". „Galime ir privalome suburti visuomenę ir viešai kalbėti apie tai, kas svarbu Jurbarkui. Kitaip ši daugelį metų nepajudinama problema vėl bus pridengiama valdininkų tūpčiojimu apie „Dainius", neprincipingais ar net melagingais sprendimais", - sakė G. Stoškus.
Jurbarko verslininkų organizacija nusiteikusi ryžtingam žingsniui ir tikisi išjudinti besiguodžiančius Jurbarko ir jo apylinkių gyventojus siekti tiesaus „Dainių" ir rajono vadovų atsakymo, ką daryti, kad galėtume gyventi tausodami aplinką ir savo sveikatą.

Jolita PILECKIENĖ« AtgalNaujausias numeris

Reklama

Naujienlaiškis

Facebook